["University of Toronto: The campus guide"]
- UTA 1699-16-B2019-0009/013(09)
- File
- 2005 - 2019
Part of Larry Wayne Richards fonds
9772 results with digital objects Show results with digital objects
["University of Toronto: The campus guide"]
Part of Larry Wayne Richards fonds
Part of Larry Wayne Richards fonds
[UofT assorted correspondence and committee work, 2 files]
Part of Larry Wayne Richards fonds
Session des membres: cardinaux,
Part of Papal Commission on Population and Birth Control fonds
File consists thirty-nine papers and presentations relating to the Members Session of the Commission which featured cardinals, bishops and priests. The session was held June 20-25, 1966.
Part of Papal Commission on Population and Birth Control fonds
File consists of reports and papers presented during the Plenary Session (G), of the Papal Commission held June 5-8, 1966.
C & F. Session Demographique I et II
Part of Papal Commission on Population and Birth Control fonds
File consists of reports and papers presented during the Population Sessions (C and F), of the Papal Commission. Population Session (C) was the first session and was held May 4-7, 1966. The second session (F), was held June 1-4, 1966.
D. Session pastorale (=Rhythmus)
Part of Papal Commission on Population and Birth Control fonds
File consists of reports and papers presented during the Pastoral Session (D), of the Papal Commission, held May 9-14, 1966.
University of Toronto Religious Community. [list of] student societies and chaplaincies
Electronic music : a new course being offered by the Faculty of Music at the University of Toronto
Part of Faculty of Music collection
Item is a brochure for the Electronic Music Studio and the "Studio Course in Electronic Music" for graduate students at the Faculty of Music.
This fonds consists of publications created by the students of St. Michael's College. This includes yearbooks (for St. Michael's College, the University of St. Michael's College, and some of the books from St. Michael's College School), the Mike (student newspaper), and literary collections featuring students and faculty of USMC.
Fonds consists of 3 series: Yearbooks, Student Journals, and The Mike.
University of St. Michael's College
Promotional material for faculty events
Part of Faculty of Music collection
Series consists of promotional materials created by the Faculty of Music to advertise events, facilities, and programs at the Faculty of Music. Materials include brochures, pamphlets, posters, and season event calendars.
Part of Faculty of Music collection
Subseries consists of season events calendars for the University of Toronto Faculty of Music. The events calendar was titled "Notes" starting with the 1988-1989 concert season.
Fonds consists of records created and collected by John Beckwith during his career as a composer, writer, music critic, radio broadcaster, administrator, educator, and performer. Records include sketches, drafts, and manuscripts of his compositions and arrangements, as well as programs, posters, reviews, correspondence, recordings, and other materials from premieres and other performances of his works.
Fonds also includes records relating to Beckwith's work as a radio commentator and script writer for the Canadian Broadcasting Corporation (CBC); music critic for the Toronto Star; professor and dean of the University of Toronto Faculty of Music; and writer of numerous lectures, articles, and books.
Beckwith, John
Collection consists of promotional materials created and collected by the Faculty of Music, including newsletters, photographs, student publications, and other reference materials that reflect the activities of the faculty, staff, and students.
University of Toronto. Faculty of Music
Part of Student Publications fonds
This series consists of volumes of The Mike, the official student newspaper of the University of St. Michael’s College. The newspaper has been in operation since 1948 and has been published on a predominantly bi-weekly basis.
Subseries consists of programs and recordings of performances by large ensembles in the Faculty of Music, including: University of Toronto Symphony Orchestra, conducted by Uri Mayer; Wind Ensemble, conducted by Gillian MacKay; Wind Symphony, conducted by Pratik Gandhi; Contemporary Music Ensemble, conducted by Wallace Halladay; MacMillan Singers, conducted by Jamie Hillman; Chamber Choir, conducted by Lori-Anne Dolloff; Soprano/Alto Chorus, conducted by Kathleen Allan; Tenor/Bass Chorus, conducted by Thomas Burton; Guitar Orchestra, conducted by Rob MacDonald; and Graduate Classical Saxophones, conducted by Wallace Halladay.
Series consists of programs and recordings of events presented by the Faculty of Music during the 2023-2024 concert season, including faculty, student, and guest artists.
Subseries consists of programs and recordings of performances presented by the University of Toronto Opera Division.
University of Toronto Contemporary Music Ensemble : Liquid symmetries
File consists of a recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: University of Toronto Contemporary Music Ensemble ; Wallace Halladay, conductor
Program:
File consists of a recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Anita McAlister, director.
File consists of a recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: University of Toronto Klezmer Ensemble ; University of Toronto Japanese Drumming Ensemble ; Brian Katz, Kiyoshi Nagata, directors.
Subseries consists of programs and recordings of concerts in the Thursday at Noon series. This series features faculty and guest artists in small ensemble chamber music and vocal or instrumental recitals. Traditionally, these events take place in Walter Hall at the Faculty of Music on Thursday afternoons.
Subseries consists of programs and recordings of concerts by the Faculty of Music's jazz ensembles, including two Jazz Orchestra; the Jazz Orchestra 12tet; and the Vocal Jazz Ensemble, directed by Christine Duncan.
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Nicole Mitchell, flute ; Carn 10tet (Jordan Middleton, alto sax ; Hanson Goldwin, tenor sax ; Logan Lee, baritone and tenor sax ; Joseph Funk, trumpet ; Sarah McIntyre, trumpet ; Tibor Stojanovich, trombone ; Selena Savage, trombone ; Eric Liang, piano ; Phil Luke, bass ; Will Bentley, drums ; Pablo Marin-Marquez, guest percussion)
Program:
Subseries consists of events featuring the faculty and students of the voice program. Most events take place on Tuesdays at noon.
Subseries consists of concerts, master classes, guest lectures, and other events led by faculty members and guest artists at the University of Toronto Faculty of Music.
AfricanFuturism : Freedom spaces of Black imagination
File consists of a recording of a lecture by Nicole Mitchell, flute, John and Claudine Bailey Distinguished Visitor in Jazz, which took place in Walter Hall.
File consists of a program and recording of an event that took place in Trinity-St. Paul's Church and Centre for Faith, Justice and the Arts.
Performers: featuring singers from the graduate and fourth-year oratorio classes ; Dr. Darryl Edwards, instructor ; Dr. Kathryn Tremills, collaborative pianist
Program:
The Musical theatre of Britta Johnson
File consists of a program and recording of an event that took place in Hart House Theatre.
Performers: Britta Johnson, curator, piano ; Jonah Nung, piano ; Mabel Wonnacott, stage director ; singers from the Faculty of Music
Program:
University of Toronto Steel Pan Ensemble and University of Toronto Faculty of Music Gospel Choir
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: University of Toronto Steel Pan Ensemble ; University of Toronto Faculty of Music Gospel Choir ; Joe Cullen, Darren Hamilton, directors ; Sarah Berejiklian Cullen, Piper Sheils, percussion ; Desarée Dee, professional gospel accompanist, musical director, piano, auxiliary keys ; Duncan Wilson, auxiliary keys, piano ; Ben Payne, electric bass guitar ; Michael Fillion, drums
Program:
University of Toronto Wind Ensemble : Strong emotions
File consists of a program and recording of an event that took place in Elgin Theatre.
Performers: University of Toronto Wind Ensemble ; Gillian MacKay, Toby Moisey, James Wu, conductors ; MacMillan Singers ; Jamie Hillman, conductor
Program:
Norcop and Koldofsky prize winners' recital
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Nicole Percifield, mezzo soprano ; Minira Najafzade, piano
Program:
University of Toronto Brazilian Music Ensemble and West African Drumming and Dancing Ensemble
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: University of Toronto Brazilian Music Ensemble ; University of Toronto West African Drumming and Dancing Ensemble ; Alan Hetherington and Kwasi Dunyo, directors
Program:
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Ernesto Cervini, director
Program:
Subseries consists of programs and recordings of concerts of works written by student composers.
Student composer concert no. 4
Performers: Norbert Palej, director
Program:
University of Toronto Percussion Ensemble presents : Surf and turf
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: University of Toronto Percussion Ensemble ; Ryan Scott, director ; Randall Chaves Camacho, Hoi Tong Keung, teaching assistants
Program:
File consists of a program and recording of the University of Toronto Opera Division's production of the opera Cendrillon by Jules Massenet with libretto by Henri Cain, which took place in Elgin Theatre.
Production team: Sandra Horst, conductor ; Maria Lamont, director ; Michelle Tracey, set designer ; Gabriel Cropley, lighting designer ; Andrew Nasturzio and Alessia Urbani, costume designers ; Anna Theodosakis, choreography and movement director ; Susan Monis, stage manager ; Mabel Wonna cott, assistant director ; Meghan Specht, assistant stage manager ; Christine Bae and Spencer Kryzanowski, répétiteurs ; John Sharpe, surtitles.
Cast (March 15, 17): Ana Isabella Castro, Kcenia Koutorjevski, Alex Sorensen, Aemilia Moser, Jordana Goddard, Chihiro Yasufuku, George Theodorakopoulos, Dante Mullin-Santone, Carlo Cormier, Rayleigh Becker, Gabriel Klassen, William Salinas-Crosby, Sarah Luedke, Matthew Black, Josh Gibson, Katie Kirkpatrick, Christian Matta, Cameron Mazzei, Janelle Yausif, Taline Yeremian, Alannah Beauparlant, Alia Ginevra, Jaidyn McFadden, Julia Renda, Elizabeth Rodionova, Brooke Zarubin, Ian Gillis, Mazwell Webb-Comer, Frank Yu, Josh Gibson.
File consists of a program and recording of the University of Toronto Opera Division's production of the opera Cendrillon by Jules Massenet with libretto by Henri Cain, which took place in Elgin Theatre.
Production team: Sandra Horst, conductor ; Maria Lamont, director ; Michelle Tracey, set designer ; Gabriel Cropley, lighting designer ; Andrew Nasturzio and Alessia Urbani, costume designers ; Anna Theodosakis, choreography and movement director ; Susan Monis, stage manager ; Mabel Wonna cott, assistant director ; Meghan Specht, assistant stage manager ; Christine Bae and Spencer Kryzanowski, répétiteurs ; John Sharpe, surtitles.
Cast (March 14, 16): Ellita Gagner, Kcenia Koutorjevski, Lissy Meyerowitz, Teresa Tucci, Jordana Goddard, Chihiro Yasufuku, Ben Wallace, Dante Mullin-Santone, Lyndon Ladeur, Rayleigh Becker, Gabriel Klassen, William Salinas-Crosby, Sarah Luedke, Matthew Black, Josh Gibson, Katie Kirkpatrick, Christian Matta, Cameron Mazzei, Janelle Yausif, Taline Yeremian, Alannah Beauparlant, Alia Ginevra, Jaidyn McFadden, Julia Renda, Elizabeth Rodionova, Brooke Zarubin, Ian Gillis, Mazwell Webb-Comer, Frank Yu, Josh Gibson.
File consists of a program and recording of the University of Toronto Opera Division's production of the opera Cendrillon by Jules Massenet with libretto by Henri Cain, which took place in Elgin Theatre.
Production team: Sandra Horst, conductor ; Maria Lamont, director ; Michelle Tracey, set designer ; Gabriel Cropley, lighting designer ; Andrew Nasturzio and Alessia Urbani, costume designers ; Anna Theodosakis, choreography and movement director ; Susan Monis, stage manager ; Mabel Wonna cott, assistant director ; Meghan Specht, assistant stage manager ; Christine Bae and Spencer Kryzanowski, répétiteurs ; John Sharpe, surtitles.
Cast (March 15, 17): Ana Isabella Castro, Kcenia Koutorjevski, Alex Sorensen, Aemilia Moser, Jordana Goddard, Chihiro Yasufuku, George Theodorakopoulos, Dante Mullin-Santone, Carlo Cormier, Rayleigh Becker, Gabriel Klassen, William Salinas-Crosby, Sarah Luedke, Matthew Black, Josh Gibson, Katie Kirkpatrick, Christian Matta, Cameron Mazzei, Janelle Yausif, Taline Yeremian, Alannah Beauparlant, Alia Ginevra, Jaidyn McFadden, Julia Renda, Elizabeth Rodionova, Brooke Zarubin, Ian Gillis, Mazwell Webb-Comer, Frank Yu, Josh Gibson.
File consists of a program and recording of the University of Toronto Opera Division's production of the opera Cendrillon by Jules Massenet with libretto by Henri Cain, which took place in Elgin Theatre.
Production team: Sandra Horst, conductor ; Maria Lamont, director ; Michelle Tracey, set designer ; Gabriel Cropley, lighting designer ; Andrew Nasturzio and Alessia Urbani, costume designers ; Anna Theodosakis, choreography and movement director ; Susan Monis, stage manager ; Mabel Wonna cott, assistant director ; Meghan Specht, assistant stage manager ; Christine Bae and Spencer Kryzanowski, répétiteurs ; John Sharpe, surtitles.
Cast (March 14, 16): Ellita Gagner, Kcenia Koutorjevski, Lissy Meyerowitz, Teresa Tucci, Jordana Goddard, Chihiro Yasufuku, Ben Wallace, Dante Mullin-Santone, Lyndon Ladeur, Rayleigh Becker, Gabriel Klassen, William Salinas-Crosby, Sarah Luedke, Matthew Black, Josh Gibson, Katie Kirkpatrick, Christian Matta, Cameron Mazzei, Janelle Yausif, Taline Yeremian, Alannah Beauparlant, Alia Ginevra, Jaidyn McFadden, Julia Renda, Elizabeth Rodionova, Brooke Zarubin, Ian Gillis, Mazwell Webb-Comer, Frank Yu, Josh Gibson.
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Vocal Jazz Ensemble ; Christine Duncan, director
Program:
UTSO Graduate conductors concert
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: University of Toronto Symphony Orchestra ; Emma Colette Moss, Matheus Coelho, Michael Denomme, conductors
Program:
File consists of a program and recording of an event that took place in Trinity-St. Paul’s Church and Centre for Faith, Justice and the Arts.
Program:
Side-by-side concert : Winter Bach II
File consists of a recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Mark Fewer, violin ; Sarah Jeffrey, oboe ; Monica Whicher, soprano
Program:
UTSO concerto competition finals
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Program:
Celebrating our humanity : the road home
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Narmina Efendiyeva, piano
Program:
Laureates : small jazz ensembles
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Judy Zhu, voice ; Matt Aasen, guitar ; Duncan Wilson, piano ; Matthieu Savard, bass ; Michaël Filion, drums
Program:
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Suzy Smith, piano
Program:
File consists of a program and recording of an event that took place in Walter Hall.
Performers: Mélisande Sinsoulier, piano
Program: