Showing 1391 results

Archival description
Fonds
Print preview View:

Norwood Family fonds

  • UTA 1619
  • Fonds
  • 1906-1953

Correspondence, curricula notes, photographs, diary, offprints of Gilbert Norwood. Some personal papers of Frances M. H. Norwood. Photographs include members of the Norwood family; men and women of the Canadian General Hospital No. 4 (University of Toronto) posing on front of University College. (Photoprint of Canadian General Hospital No. 4 taken by Panoramic Camera Co., Toronto.)

B2018-0005 contains a file of mimeographed and annotated copies of two one-act plays by Gilbert Norwood: "Brightening the Classics: a college farce in one act" and and "Pandora's Box", written in 1932 and 1933 and produced in the theatre space at the University College Women's Union in 1934, with a covering letter from Ruth Davidson, wife of Edward ("Ted") Moss Davidson (BA, UC 1934) who acted in both plays.

Norwood Family

Louis Siminovitch fonds

  • UTA 1773
  • Fonds
  • 1968-1979

Records documenting Dr. Siminovitch's career in the Faculty of Medicine and the broader field of genetics and public health. Included are records of the Department of Medical Genetics, the Sub-Committee on Science Policy of the Long Range Planning Committee of the Faculty of Medicine, and provincial bodies such as the Ontario Council of Health, Task Force on Genetics, the Ontario Cancer Institute, the Ontario Task Force on Health Research Requirements, the Mount Sinai Institute and many more. There are also editorial case files for the journal Virology, edited by Siminovitch from 1974-1976 (7 boxes).

Siminovitch, Louis

Ann E. McJanet fonds

  • UTA 1538
  • Fonds
  • 1955-1959

Fonds consists of 2 accessions

B2007-0001: Sketch books for 2nd and 3rd year assignments,as well as one group photograph of 1st year University of Toronto architecture students, 1955, document Ann McJanet's (nee Hill) time as a student in Architecture, 1955-57. There is also a group photograph of residents of Falconer House for 1955-56. Each photograph has a partially completed key that identifies some of the individuals. 1955-1959

B2008-0024: This accession contains tracings and photocopies of the final presentation drawings of the Danby House in Fallowfield, completed by Ann E. McJanet in her 3rd year of architecture. 1958

McJanet, Ann E.

Aikins Family fonds

  • UTA 1005
  • Fonds
  • 1855, 1921

Letter from J.C. Aikins to his brother, W.J. Aikins, 6 March, 1865, regarding proposals for the establishment of the faculties of medicine and law in the University of Toronto. Portrait of Moses Henry Aikins, taken by Notman & Fraser. Obituary of Moses Henry Aikins, 1921.

Aikins Family

George Williams Brown fonds

  • UTA 1091
  • Fonds
  • ca. 1920-1959

Personal records of George Brown, including personal and professional correspondence, course notes (?), lecture notes in Canadian and American history, including mimeographed ones prepared for the Prisoner of War camps in Canada during World War II (1943-1944); research notes, drafts of articles and offprints; bibliography cards; glass-plate negatives and card index to photographs.

Brown, George Williams

H. Donald Forbes fonds

  • UTA 1277
  • Fonds
  • 1967-2009

The Donald Forbes fonds consists of two accessions: B2007-0009 and B2010-0010.

The first accrual of Prof. Forbes personal records (B2007-0020) covers mainly the period of his career prior to 1990 while the second accrual (B2010-0010) covers his entire career and completes many of the gaps in documentation in the previous accession.

Correspondence (Series 1) is not voluminous but is rich in content. It documents Prof. Forbes’ varied roles as researcher, educator, author and mentor. All of his four books are well documented (Series 2) as well as many of his talks, addresses, papers and reviews (Series 3) that span the breadth of his career. There is fairly extensive original unpublished research on the Canadian electorate that Prof. Forbes worked on in the early 1990s (Series 4) and which also resulted in a few papers. Finally his role as an educator and mentor is documented in extensive course files and graduate student files (Series 5).

Forbes, H. Donald

Emil Ludwig Fackenheim fonds

  • UTA 1251
  • Fonds
  • 1952-1977

Offprints of 39 articles, book reviews, critical commentaries, and addresses and lectures by E.L. Fackenheim, Professor of Philosophy in the U. of T.

Fackenheim, Emil Ludwig

James Patton fonds

  • UTA 1647
  • Fonds
  • 1845-1863

Collection of 8 pamphlets relating to University of Toronto with mss annotations by James Patton. Pamphlets included are: "The university question considered: by a graduate" (1845), "Wesleyan conference memorial on the question of liberal education in Upper Canada, explained and defended by numerous proofs and illustrations, by a committee".(1860), "University reform. Report of the resolutions adopted at a great public meeting of the inhabitants of Kingston..." (1861), "Address before the select committee of the Legislative Assembly appointed to inquire into the management of the University of Toronto..." by Daniel Wilson (1860), "Report of the commissioners appointed to enquire into the expenditure of the funds of the University of Toronto, and into the state of its financial affairs..." (1862), "University reform defended: in reply to six editorials of the 'Globe' and 'Leader'..." by a committee of the Wesleyan Conference (1863), "Defence of the plan of University reform proposed by the Senate of the University of Toronto..." (1863), "Statutes of the University of Toronto, 1857".

Patton, James

Van der Smissen Family fonds

  • UTA 1922
  • Fonds
  • 1889-1987

Papers of William Van Der Smissen, Professor of German, University of Toronto, consisting of photographs of trips to Europe and various family events; also, an annotated copy for further editions of Professor Van der Smissen's translation of Faust and an album of press reviews; and, a scrapbook of cartoons by du Maurier.

van der Smissen Family

Barrington Nevitt fonds

  • CA ON00349 1998.003
  • Fonds
  • 1931-1993

This fonds is divided into 11 series reflecting the filing system used by Nevitt during his career, and based on subject divisions. The series are: ‘Subject Files’, ‘Early Manuscripts’, ‘Northern Electric Company’, ‘Discoveries International Symposium’, ‘Management by PreVision’, ‘Published Articles and Papers’, ‘Captain Gulliver’s Interplanetary Travels’, ‘ABC’, ‘Correspondence’, ‘Who Was Marshall McLuhan’, and ‘Printed Materials’.

The first series ‘Subject Files’, consists of 57 files containing a variety of textual records including correspondence, notes, printed materials, clippings, manuscripts, typescripts, photographs, ephemera, and overhead transparencies, and a small amount of audio recordings in various formats. The records are grouped together in individual files based on subject matter divisions reflecting specific creative and academic projects that Nevitt worked on alone and in conjunction with McLuhan, and topics of interest to Nevitt. The series also contains a file of collected photographs and a file titled ‘Ephemera and Mixed Media’, which contains a small collection of audio records.

The second series ‘Early Manuscripts’ consists of typescripts, and drafts of various academic manuscripts and papers written by Nevitt. The records in this series were created between 1945 – 1965.

The third series ‘Northern Electric Company’ includes notes, seminar material, and clippings compiled by Nevitt during his time with the Northern Electric Company between 1961 and 1962. The series includes material from various seminars organized by the American Management Association and attended by Nevitt.

The fourth series ‘Discoveries International Symposium’ includes correspondence, notes, ephemera, and symposium and conference materials related to Nevitt’s participation in Discoveries International Symposiums held in 1977 and 1978.

The fifth series, ‘Management by PreVision’ includes notes, clippings, drafts, correspondence, and other textual records related to Nevitt’s book project ‘Management by PreVision’.

The sixth series ‘Published Articles and Papers’, includes a collection of chronologically arranged articles and manuscripts written and published by Nevitt and others between 1951-1994, and related correspondence.

The seventh series ‘Captain Gulliver’s Interplanetary Travels’, includes correspondence, clippings, notes, contracts, manuscripts, and other textual records related to Nevitt’s science fiction book project of the same name.

The eighth series ‘ABC of Prophecy’ includes clippings, notes, manuscripts, and other textual records related to Nevitt’s book project of the same name.

The ninth series ‘Correspondence’ includes a collection of chronologically arranged correspondence related to Nevitt and generated between 1966 – 1993.

The tenth series ‘Who Was Marshall McLuhan’ includes correspondence, notes, clippings, and other textual records related to the book of the same name that was co-authored by Nevitt and Maurice McLuhan.

The eleventh series ‘Printed Materials’, includes monographs, periodicals, and published journal articles generated between 1953 – 1994 by Nevitt, Marshall McLuhan and other writers working on topics of interest to Nevitt.

This fonds includes textual material relating to the following books and publications:

Telecommunication Equipment for Power Systems Developments and Application in Sweden (book, 1953)
Causality in the Electronic World (book, 1972)
Take Today: The Executive as Dropout (book, 1972)
Encyclopedia of the Future Under the Direction of the Hudson Institute (article, 1973)
Managing Change by Anticipating its Effects on People (article, 1973)
New Media (book, 1973)
Development and Underdevelopment in the Electric Age (article, 1974)
The Responsive Chord (book, 1974)
ABC of Prophecy (book, 1980)
Archivist as Comprehensivist (article, 1981)
The Communication Ecology (book, 1982)
The Future of Media (book, 1982)
Keeping Ahead of Economic Panic (book, 1985)
Captain Gulliver’s Interplanetary Travels (book, 1986)
Who Was Marshal McLuhan (book, 1993)
From MBO to MBP (article)
Management by PreVision (article)

Nevitt, Barrington

Lorraine Monk Fonds

  • CA ON00349 2008.009
  • Fonds
  • 1967-1993

This fonds consists of 30 hours of interviews dealing with Monk’s experiences as the Director of the National Film Board Still Photography Division. The interviews were mainly conducted by Lilly Koltun, then the Director of the Art and Photography division of the National Archives of Canada. Monk reminisces about her dealings with various photographers and exhibitions. The material was originally recorded on tape, and is available here in MP3 format.

This fonds includes information relating to a number of photographers, including:

Roloff Benny
Jim Borcoman
Jennifer Dickson
Robert Frank
Yousuf Karsh
John Max
Freeman Patterson
Michael Semak
Ron Soloman

Monk, Lorraine

Lionsgate Entertainment Fonds

  • CA ON00349 2008.003
  • Fonds
  • 1973 - 2007

The Lionsgate Entertainment fonds is divided into 10 Series. These are: ‘Corporate/Legal (Text Files)’, ‘Corporate/Legal (Audio Visual Files), ‘Cinepix’ (Text Files)’, ‘Cinepix (Audio Visual Files)’, ‘Television (Textual Production Files’), ‘Television (Audio Visual Files)’, ‘Feature Films (Textual Production Files)’, ‘Feature Films (Audio Visual Files)’, ‘Finished Productions’, ‘Artwork’, ‘Scripts’, ‘Posters’.
The first series, ‘Corporate/Legal (Text Files)’, includes two subseries: ‘Corporate/Legal’ and ‘Video Distribution/Marketing’. ‘Corporate/Legal’ includes budgets, documents relating to Beringer Gold Corp., financial statements, human resource materials, Toronto Stock Exchange documents, and material relating to companies acquired by Lionsgate (Trimark, Mandalay, etc.). Also included are annual reports from 1998 – 2001, and files pertaining to projects that were not completed. The second sub-series, ‘Video Distribution/Marketing’, consists of three subsubseries, ‘Distribution Files’, ‘General Promotional Material’, and ‘Slides’.
The second series, ‘Corporate/Legal (Audio Visual Files)’, consists of two subseries: ‘Screeners/Trailers/EPKs’, and ‘Press Kits’. ‘Screeners/Trailers/EPKs’ includes a number of trailers, screening copies and electronic press kits and consists of two subsubseries: ‘Video’ and ‘35mm Film’. Films represented here include Reservoir Dogs and Madea’s Family Reunion.
The third series, ‘Cinepix (Text Files)’, consists of six subseries: ‘Dialogue Scripts’, ‘Screening Logs’, ‘Distribution Files’, ‘Midnight in St Petersburg/Bullet to Beijing’, ‘Multiple Feature Film Productions’, ‘John Dunning and Andre Link Publicity Material’. Films represented here include The Daytrippers, Margaret’s Museum, and The Pillow Book.
The fourth series, ‘Cinepix (Audio Visual Files)’, includes two subseries: ‘Audio Visual Production Elements’ and ‘Audio Visual Film-Based
Elements’. The first subseries is divided into three subsubseries: 'Bullet to Beijing’, ‘Midnight in St Petersburg’ and ‘Misbegotten’ (each of these pertains to a film of the same name). The second series consists of 22 subsubseries, also named after specific films: ‘Across This Land with Stompin’ Tom Connors’, ‘L’Amour Humain (aka The Awakening)’, ‘Blind Rage (aka The Surrogate), ‘Bullet to Beijing’, ‘Cathy’s Curse (aka Malefices)’, ‘Chiens Chauds’, ‘Death Weekend’, ‘Le Diable est Parmi Nous’, ‘Four Letter Word (Love Is a Four Letter Word)’, ‘Ilsa Harem Keeper’, ‘Ilsa – Misc’, ‘Ilsa Shewolf of the SS’, ‘Ilsa Tigress of Siberia’, ‘Ilsa Wicked Warden’, ‘Midnight in St Petersburg’, ‘Mystery of the Million Dollar Hockey Puck' (other titles)’, ‘Pile ou Face’, ‘Pomme, La Queue et Les Pepins’, ‘Tout Feu Tout Femme’, ‘Vibrations’, ‘Whispers (re-issue of Dead of Night)’,
‘Yesterday (other titles)’.
The fifth series, ‘Television (Textual Production Files)’, consists of one subseries, divided into 10 subsubseries (named for the productions to which they pertain): ‘Coven’, ‘Dead Zone’, ‘Higher Ground’, ‘Hope Island’, ‘Missing (1800Missing)’, ‘Mysterious Ways’, ‘No Boundaries’, ‘Scarlett’, ‘Talk to Me’, and ‘Tracker’. ‘Missing’ is further divided into two subsubsubseries: ‘Elements acquired before Sept 2007’ and ‘Elements acquired after Sept 2007’.
The sixth series, ‘Television (Audio Visual Files)’, consists of two sub-series: ‘AudioVisual–Production Elements’, and ‘AudioVisual—Film Elements’. The first sub-series is divided into 10 subsubseries named for the productions to which they pertain: ‘Coven’, ‘Dead Zone’, ‘Higher Ground’, ‘Hope Island’, ‘Missing (1800Missing)’, ‘Mysterious Ways’, ‘No Boundaries’, Scarlett’, ‘Talk to Me’, and ‘Tracker’. Two of these are further subdivided into subsubseries: ‘Missing’ consists of ‘Elements acquired before Sept 2007’ and ‘Elements acquired after Sept 2007’, and ‘No Boundaries’ includes ‘Production Elements’ and ‘Audition Tapes’. ‘AudioVisual—Film Elements’ includes 7 subseries: ‘Coven’, ‘Higher Ground’, ‘Hope Island’, ‘Missing (1800Missing)’, ‘Mysterious Ways’, ‘Scarlett’, and ‘Talk To Me’. ‘Missing’ is further divided into two subsubsubseries,
‘Elements acquired before Sept 2007’ and ‘Elements acquired after 2007’.
The seventh series, ‘Feature Films (Textual Production Files)’, consists of one subseries: ‘Text files’, which is in turn divided into 52 subsubseries
(named for the productions to which they pertain): ‘5 Days After Midnight’, ‘After the Storm’, ‘American Psycho’, ‘American Psycho 2’, ‘Bounty Hunters’, ‘Bounty Hunters 2’, ‘Brave New Girl’, ‘Cabin Pressure’, ‘Carnival of Souls’, ‘Chairman of the Board’, ‘Civil Brand’, ‘Confidence’, ‘Cookout’, ‘Cube Zero’, ‘Devil’s Rejects’, ‘Diary of a Mad Black Woman’, ‘Dirty Dancing 2’, ‘Double Take’, ‘Fierce People’, ‘Final Cut’, ‘First 9 ½ Weeks’, ‘Frailty’, ‘Get Down’, ‘Godsend’, ‘Happy Endings’, ‘Hard Core Logo’, ‘HiLife’, ‘Hittin’ It’, ‘Hypercube’, ‘In the Mix’, ‘Inconvenienced’, ‘Jerry & Tom’, ‘Krocodylus
(aka Salty; Bloodsurf)’, ‘Lep in the Hood (aka Leprechaun 5)’, ‘Lucky 7’, ‘Mask of Death’, ‘Minion’, ‘Noah Dearborn’, ‘Nora’, ‘Prairie Doves’, ‘Prisoner of Love’, ‘Punisher’, ‘Shattered Glass’, ‘Ski School 2’, ‘Skipped Parts’, ‘Stag’, ‘Stalk’, ‘Superfire’, ‘Vig (Money Kings)’, ‘Void, The’, ‘Wonderland’,‘Various Titles (Miscellaneous)’.
The eighth series, ‘Feature Films (Audio Visual Files)’, includes three subseries:‘AudioVisual—Production Elements’, ‘AudioVisual—Film Elements’, and ‘Material Added Since October 2007’. The first subseries is divided into 37 subsubseries, named for the production to which they pertain: ‘5 Days After Midnight’, ‘Adam and Eve (aka Forbidden Fruit)’, ‘American Psycho’, ‘American Psycho 2—The Girl Who Wouldn’t Die’, ‘Bolt’, ‘Bounty Hunters’, ‘Bounty Hunters 2’, ‘Cabin Pressure’, ‘Cat’s Meow, The’, ‘Counterstrike (aka Attack on the Queen)’, ‘Double Take’, ‘Ex, The’, ‘Final Run’, ‘First 9 ½ Weeks’, ‘Hawk’s Vengeance’, ‘Heist, The’, ‘HiLife’, ‘Hypercube’, ‘I’m Losing You’, ‘Jerry & Tom’, ‘Lucky 7’, ‘Mask of Death’, ‘Monument Ave’, ‘Prairie Doves’, 'Prisoner of Love’, ‘Protector, The’, ‘Rare Birds’, ‘Shutterspeed’, ‘Ski Hard (aka Ski Nuts or Downhill Willie)’, ‘Ski School 2’, ‘Specimen’, ‘Stag’, ‘Super Dave’, ‘Truth Merchants’, ‘Vig (aka Money Kings)’, ‘Void, The’, ‘Various Titles (Miscellaneous)’.
The third subseries, ‘Material added since Oct 2007’, includes two subsubseries ‘PostProduction; 16 & 35mm for Multiple Titles’, and ‘Inspector Gadget Episode Masters’.
The ninth series, ‘Finished Productions’, includes three subseries: ‘Theatrical Film Release Prints’, ‘Video Masters’, and ‘DVDs’. Films represented here include 'The Crying Game', 'Dog Park', 'Monster’s Ball', and 'Secretary'.
The tenth series, ‘Artwork’, consists of two subseries: ‘Print Files & CDs’, and ‘Colour Separation Film Negatives’. Films represented here include 'The Basketball Diaries', 'Natural Born Killers', and 'Party Girl'.
The eleventh series, ‘Scripts’, includes scripts for a number of productions, including 'Eve’s Bayou', 'Jesus’ Son', and 'Weeds' (Pilot).
The twelfth series, ‘Posters’, includes ca. 375 posters for such productions as 'The Cat’s Meow', 'Hostel', 'Gods and Monsters' and 'American Psycho'

.
This fonds includes graphic and textual material relating to these productions:

Alf (Television, 1986)
Comic Book Confidential (Film, 1988)
Cadence (Film, 1990)
Angel Town (Film, 1990)
Metropolitan (Film, 1990)
Voyage vers l’espoir (Film, 1990)
Paris is Burning (Film, 1990)
Uranus (Film, 1990)
American Dream (Film, 1991)
La vieille qui marchait dans la mer (Film, 1991)
Van Gogh (Film, 1991)
Whore (Film, 1991)
Mon pere, ce hero (Film, 1991)
Merci la vie (Film, 1991)
Alligator Pie (Television, 1991)
La rage de vaincre (Film, 1991)
Keeper of the City (Film, 1991)
Kafka (Film, 1991)
The Hit Man (Film, 1991)
Bob Marley: Time Will Tell (Film, 1991)
Blood in the Face (Film, 1991)
Ma vie est un enfer (Film, 1991)
The Lunatic (Film, 1991)
Les cles du paradis (Film, 1991)
Black Magic Woman (Film, 1991)
Talons aiguiles (Film, 1991)
Prayer of the Rollerboys (Film, 1991)
Young Soul Rebels (Film, 1991)
Un Coeur qui bat (Film, 1991)
Un epoque formidable (Film, 1991)
Exposure (Film, 1991)
Woman with a Past (Television, 1992)
Rampage (Film, 1992)
Body Puzzle (Film, 1992)
Affairs of the Heart (Television, 1992)
Mikey (Film, 1992)
Best of the Best (Film, 1992)
The Double Life of Veronique (Film, 1992)
Hear My Song (Film, 1992)
The Bikini Carwash Company (Film, 1992)
Black Belt (Film, 1992)
Lion du Brasil (Film, 1992)
La revolte des enfants (Film, 1992)
Le zebre (Film, 1992)
La note bleue (Film, 1992)
Angel Square (Film, 1992)
K2: Journey to the Top of the World (Film, 1992)
Meatballs IV (Film, 1992)
Belle epoque (Film, 1992)
Timescape (Film, 1992)
Coeur en hiver (Film, 1992)
The Crying Game (Film, 1992)
Beau fix (Film, 1992)
Bebe a bord (Film, 1992)
Accompagnatrice (Film, 1992)
Jalousie (Film, 1992)
Johnny Suede (Film, 1992)
Cyrano de Bergerac (Film, 1992)
Nemesis (Film, 1992)
Hellraiser III (Film, 1992)
Le Cobaye (Film, 1992)
La fille de l’air (Film, 1992)
Lucky Luke (Film, 1992)
American Dream (Film, 1992)
Amoureux de Montreal (Film, 1992)
Passion Fish (Film, 1992)
Le Steak (Film, 1992)
Sarafina! (Film, 1992)
Le Grand jeu (Film, 1992)
Simeon (Film, 1992)
Cap tourmente (Film, 1992)
Celine (Film, 1992)
Claire of the Moon (Film, 1992)
The Custodian (Film, 1993)
Beauty School (Film, 1993)
Jambon Jambon (Film, 1993)
Best of the Best 2 (Film, 1993)
The Snapper (Film, 1993)
Le sexe des etoiles (Film, 1993)
Les visiteurs (Film, 1993)
The Myth of the Male Orgasm (Film, 1993)
Fortresse (Film, 1993)
Faismoidanser (Film, 1993)
House of Cards (Film, 1993)
Map of the Human Heart (Film, 1993)
Henry: Portrait of a Serial Killer (Film, 1993)
Toxic Affair (Film, 1993)
El Cid (Film, 1993)
Carnosaur (Film, 1993)
Little Buddha (Film, 1993)
Fan Fan (Film, 1993)
Un, deux, trois, soleil (Film, 1993)
Children of the Corn (Film, 1993)
Germinal (Film, 1993)
Ethan Frome (Film, 1993)
Profil bas (Film, 1993)
Like Water for Chocolate (Film, 1993)
Into the West (Film, 1993)
The Night We Never Met (Film, 1993)
Cliffhangers (Film, 1993)
Blue Ice (Film, 1993)
Baby on Board (Film, 1993)
Deadly Heroes (Film, 1993)
Batard de Dieu (Film, 1993)
Indochine (Film, 1993)
The Amy Fisher Story (Television, 1993)
800 Leagues Down the Amazon (Film, 1993)
Assassination Game (Film, 1993)
Yankee Zulu (Film, 1993)
Red Hot (Film, 1993)
Sweet Killing (Film, 1993)
Angelfist (Film, 1993)
Blown Away (Film, 1994)
La reine Margot (Film, 1994)
Adieu ma concubine (Film, 1994)
Le peril jeune (Film, 1994)
Botte di Natale (Film, 1994)
Petits arrangements avec les morts (Film, 1994)
Neuf mois (Film, 1994)
The Piano (Film, 1994)
Mon ami Max (Film, 1994)
Pure formalite (Film, 1994)
Les roseaux sauvages (Film, 1994)
Le parfum d’Yvonne (Film, 1994)
Le souper: Le vice au bras du crime (Film, 1994)
Sirens (Film, 1994)
Le sourire (Film, 1994)
The Secret of Roan Inish (Film, 1994)
The Crow (Film, 1994)
Mother’s Boys (Film, 1994)
La Machine (Film, 1994)
Ski School 2 (Film, 1994)
Clear Cut (Film, 1994)
Ernest Goes to School (Film, 1994)
La maison aux esprits (Film, 1994)
Le fils prefere (Film, 1994)
Mina (Film, 1994)
Charlie’s Ghost Story (Film, 1994)
Un indien dans la ville (Film, 1994)
The Accompanist (Film, 1994)
Backstreet Justice (Film, 1994)
Double Dragon (Film, 1994)
Nobody Loves Me (Film, 1994)
Nothing to Lose (Film, 1994)
Nostradamus (Film, 1994)
Rosine (Film, 1994)
Benefit of the Doubt (Film, 1994)
Le colonel Chabo (Film, 1994)
Angel of Destruction (Film, 1994)
Cahier vole (Film, 1994)
La separation (Film, 1994)
Sirens (Film, 1994)
Carver’s Gate (Television, 1995)
Jeux de pouvoir (Film, 1995)
When the Bullet Hits the Bone (Film, 1995)
Basketball Diaries (Film, 1995)
Ski Nuts (Film, 1995)
Red Lion (Film, 1995)
Man with a Gun (Film, 1995)
Jungle Law (Film, ca. 1995)
Regard d’Ulysse (Film, 1995)
Bullet to Beijing (Film, 1995)
Le Sphinx (Film, 1995)
Karmina (Film, 1995)
Antonia’s Line (Film, 1995)
Le maitre des elephants (Film, 1995)
Gazon maudit (Film, 1995)
Le Cobaye 2 (Film, 1995)
Nelly & Mr Arnaud (Film, 1995)
Nouveau monde (Film, 1995)
Oublie moi (Film, 1995)
No Exit (Film, 1995)
Jour de fete (Film, 1995)
Kabloonak (Film, 1995)
Guantanamera (Film, 1995)
Margaret’s Museum (Film, 1995)
Better Off Dead (Film, 1995)
Celtic Feet (Film, 1995)
Miserables (Film, 1995)
Elisa (Film, 1995)
Les enfants de lumiere (Film, 1995)
Inspector Gadget (Film, 1995)
Big Foot (Film, 1995)
Cyclo (Film, 1995)
Ava’s Magical Adventure (Film, 1995)
Out of America (Film, ca. 1995)
Young Poisoners Handbook (Film, 1995)
Butterfly Kiss (Film, 1995)
The Low Life (Film, 1995)
Anges canadiens (Film, ca.1995)
L’annee Juliette (Film, 1995)
Angel Baby (Film, 1995)
Jeffrey (Film, 1996)
Bastard Out of Carolina (Film, 1996)
Fascinating Nature (Film, 1996)
Midnight in St Petersburg (Film, 1996)
Mask of Death (Film, 1996)
Sci Fighters (Film, 1996)
Sweet Angel Mine (Film, 1996)
Silent Trigger (Film, 1996)
L’homme ideal (Film, 1996)
Le plus beau metier du monde (Film, 1996)
Hollow Reed (Film, 1996)
Intimate Relations (Film, 1996)
Ridicule (Film, 1996)
Le huitieme jour (Film, 1996)
The Pillow Book (Film, 1996)
Bloodsport II (Film, 1996)
Bounty Hunters (Film, 1996)
Sabotage (Film, 1996)
Moving Target (Film, 1996)
Losing Chase (Television, 1996)
Angelo, Fredo et Romeo (Film, 1996)
Flirt (Film, 1996)
Le polygraphe (Film, 1996)
The Monster (Film, ca.1996)
No Exit (Film, 1996)
La cri de la nuit (Film, 1996)
Party Girl (Film, 1996)
Pompatus of Love (Film, 1996)
Hype! (Film, 1996)
Specimen (Film, 1996)
Eve’s Bayou (Film, 1997)
Sanctuary (Film, 1997)
Suspicious Minds (Film, 1997)
The Assistant (Film, 1997)
Belle vert (Film, 1997)
La ballade de Titus (Film, 1997)
Stag (Film, 1997)
Affliction (Film, 1997)
Lucie Aubrac (Film, 1997)
Chinese Box (Film, 1997)
Natural Enemy (Television, 1997)
Sick (Film, 1997)
The Peacekeeper (Film, 1997)
Déjà vu (Film, 1997)
I Married a Strange Person! (Film, 1997)
Mr. Men (Film, 1997)
The Kid (Film, 1997)
Gadjo Dilo (Film, 1997)
Mr. Jealousy (Film, 1997)
Life and Death on Long Island (Film, 1997)
Hawk’s Vengeance (Film, 1997)
Stag (Film, 1997)
Heaven Before I Die (Film, 1997)
Papertrail (Film, 1997)
Les Boys (Film, 1997)
Grizzly Mountain (Film, 1997)
Ernest Goes to Africa (Film, 1997)
The Wrong Guy (Film, 1997)
Black Dawn (Film, 1997)
A Gun, a Car, a Blonde (Film, 1997)
Le Jaguar (Film, 1997)
Exception to the Rule (Film, 1997)
Lolita (Film, 1997)
Nick and Jane (Film, 1997)
The Heist (Film, ca. 1997)
The Ex (Film, 1997)
True Vengeance (Film, 1997)
Appetite (Film, 1998)
Ernest in the Army (Film, 1998)
Diana, The People’s Princess (Television, 1998)
Dog Park (Film, 1998)
Les Boys II (Film, 1998)
The Red Violin (Film, 1998)
Painted Angels/Prairie Doves (Film, 1998)
Valentine’s Day (Television, 1998)
Jack Frost (Film, 1998)
Daytrippers (Film, 1998)
Gods and Monsters (Film, 1998)
Blood, Guts, Bullets and Octane (Film, 1998)
Dark Confessions (Film, 1998)
Double Take (Film, ca. 1998)
Vig (Television, 1998)
Jack Rabbit Parole (Film, 1998)
Legionnaire (Film, ca. 1998)
Hell Mountain (Film, 1998)
Marco Polo (Film, ca. 1998)
I’m Losing You (Film, 1998)
Johnny Skidmarks (Film, 1998)
Jerry and Tom (Film, 1998)
The First 9 ½ Weeks (Film, 1998)
Misbegotten (Film, 1998)
Hi Life (Film, 1998)
Last Night (Film, 1998)
Carnival of Souls (Film, 1998)
Basil (Film, 1998)
The Minion (Film, 1998)
Shattered Image (Film, 1998)
The Breaks (Film, 1999)
Jesus’ Son (Film, 1999)
Blood Surf (Film, ca.1999)
Seven Girlfriends (Film, 1999)
Grass (Film, 1999)
Treasure Island (Film, ca. 1999)
Dogma (Film, 1999)
But I’m a Cheerleader (Film, 1999)
Friends and Lovers (Film, 1999)
The Last September (Film, 1999)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Hope Island (Television, 1999)
Candyman: Day of the Dead (Film, 1999)
Beyond the Mat (Film, 1999)
The Base (Film, 1999)
Salty (Film, ca. 1999)
The Big Kahuna (Film, 1999)
Lethal Target (Film, 1999)
Fish Out of Water (Film, 1999)
Heavy Metal II (Film, ca. 1999)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Souvenirs intimes (Film, 1999)
Stalk (Film, ca. 1999)
The Dinner Game (Film, 1999)
The Simple Life of Noah Dearborn (Television, 1999)
Turbulence 2: Fear of Flying (Film, 1999)
Inconvenienced (Film, 1999)
Cry for Love (Film, 1999)
Women Talking Dirty (Film, 1999)
Amores Perros (Film, 2000)
Leprechaun in the Hood (Film, 2000)
Witness (Film, 2000)
Crackerjack 3 (Film, 2000)
Underground Inferno (Film, 2000)
Hollywood Stock Exchange (Film, ca. 2000)
Dernier arret (Film, 2000)
Behind the Sun (Film, ca. 2000)
Ginger Snaps (Film, 2000)
Nora (Film, 2000)
Dancing at the Blue Iguana (Film, 2000)
Mysterious Ways (Television, 2000)
Higher Ground (Television, 2000)
The Widow of St. Pierre (Film, 2000)
Skipped Parts (Film, 2000)
Woman Wanted (Film, 2000)
The Golden Bowl (Film, 2000)
Harry’s Lot (Film, 2000)
Ginger Snaps (Film, 2000)
Shadow of the Vampire (Film, 2000)
The Eyes of Tammy Faye (Film, 2000)
Auteurs (Film, ca. 2000)
Attraction (Film, 2000)
American Psycho (Film, 2000)
Last Stand (Film, 2000)
Shadow of the Vampire (Film, 2000)
Xchange (Film, 2000)
The Big One (Film, ca.2000)
Cabin Pressure (Television, 2001)
Devil’s Prey (Television, 2001)
Chasing Holden (Film, 2001)
After the Storm (Television, 2001)
In the Shadows (Film, 2001)
Rare Birds (Film, 2001)
Perfume (Film, 2001)
Tracker (Television, 2001)
Frailty (Film, 2001)
Blossom Park (Film, ca. 2001)
The Cat’s Meow (Film, 2001)
Dead Awake (Film, 2001)
The Wash (Film, 2001)
Monster’s Ball (Film, 2001)
Get Well Soon (Film, 2001)
Race to Space (Film, 2001)
Gala Dali (Film, 2001)
Route 666 (Film, 2001)
The Void (Film, 2001)
I Fought the Law / Dead Heat (Film, 2002)
Narc (Film, 2002)
Book of Eve (Film, 2002)
Liberty Stands Still (Film, 2002)
Superfire (Film, 2002)
Black Swan (Film, 2002)
Hit That (Film, 2002)
Cube 2: Hypercube (Film, 2002)
Banger Sisters (Film, 2002)
Comic Book Villains (Film, 2002)
Forbidden Fruit (Film, 2002)
The Pilot’s Wife (Television, 2002)
Wilderness Station (Film, 2002)
Rules of Attraction (Film, 2002)
No Boundaries (Television, 2002)
Cabin Fever (Film, 2002)
Julie Walking Home (Film, 2002)
Get Down or Lay Down (Film, 2002)
American Psycho II (Film, 2002)
Civil Brand (Film, 2002)
The Dead Zone (Television, 2002)
My Big Fat Greek Wedding (Film, 2002)
Good Cop Bad Cop (Film, 2003)
Girl with a Pearl Earring (Film, 2003)
Wonderland (Film, 2003)
Shattered Glass (Film, 2003)
Nemesis Game (Film, 2003)
The Snow Walker (Film, 2003)
Student Stalker (Film, 2003)
Cornered (Film, 2003)
1800Missing (Television, 2003)
Pinocchio (Film, ca. 2003)
Cupcakes (Film, ca. 2003)
Lucky 7 (Television, 2003)
The Delicate Art of Parking (Film, 2003)
Confidence (Film, 2003)
The Cookout (Film, 2004)
Fahrenheit 9/11 (Film, 2004)
Wannabe (Film, ca.2004)
Timekiller (Film, 2004)
Tripping the Rift (Television?, ca. 2004)
Cube 3 (Film, ca. 2004)
We Don’t Like Here Anymore (Film, 2004)
The Punisher (Film, 2004)
Hittin’ It (Film, 2004)
The Final Cut (Film, 2004)
Godsend (Film, 2004)
The Girl Next Door (Film, 2004)
Dirty Dancing 2: Havana Nights (Film, 2004)
Nouvelle France (Film, 2004)
The Coven (Television, 2004)
Cube Zero (Television, 2004)
The Cookout (Film, 2004)
Brave New Girl (Film, 2004)
Five Days to Midnight (Television, 2004)
The Avengers (ca. 2004)
Diary of a Mad Black Woman (Film, 2005)
Fierce People (Film, 2005)
In the Mix (Film, 2005)
Bloodsuckers (Film, 2005)
State Property 2 (Film, 2005)
Weeds (Television, 2005)
Happy Endings (Film, 2005)
Maman Last Call (Film, 2005)
The Devil’s Rejects (Film, 2005)
Akeelah and the Bee (Film, 2006)
This fonds includes film and video elements for the following productions:

Boucle (Film, n.d.)
Looking Glass (Film, n.d.)
Love is a Four Letter Word (Film, 1970)
Loving and Laughing (Film, 1971)
Le diable est parmi nous (Film, 1972)
Keep it in the Family (aka Love Brats) (Film, 1973)
UTurn (Film, 1973)
La pomme, la queue, et les pepins (Film, 1974)
Ilsa, She Wolf of the SS (Film, 1975)
Mystery of the Million Dollar Hockey Puck (Film, 1975)
Death Weekend (Film, 1976)
Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks (Film, 1976)
Ilsa the Tigress of Siberia (Film, 1977)
Cruel Passion (Film, 1977)
Ilsa the Wicked Warden (Film, 1977)
Cauchemares (Film, 1977)
Meatballs (Film, 1979)
The Awakening (Film, 1980)
The Squad (Film, 1980)
Les chiens chauds (Film, 1980)
Pile ou face (Film, 1980)
Yesterday (Film, 1981)
The Surrogate (Film, 1984)
Hot Water (Film, ca. 1985)
Meatballs III (Film, 1986)
Rooftops (Film, 1989)
Snake Eater II (Film, 1989)
The Long Walk Home (Film, 1990)
Princes in Exile (Film, 1990)
Defenceless (Film, ca. 1991)
Final Run (Television, 1991)
Sweet Talker (Film, 1991)
Queens in Logic (Film, 1991)
Snake Eater III (Film, 1992)
Harmony Cats (Film, 1993)
Ski School 2 (Film, 1994)
Tout feu, tout femme (Television, 1994)
Ski Nuts (Film, 1995)
Bullet to Beijing (Film, 1995)
The Basketball Diaries (Film, 1995)
Bounty Hunters (Film, 1996)
Le polygraphe (Film, 1996)
Super Dave (Film, ca.1996)
Mask of Death (Film, 1996)
Midnight in St Petersburg (Film, 1996)
Specimen (Film, 1996)
Midnight in St Petersburg (Film, 1996)
Bolt (Film, 1997)
Stag (Film, 1997)
The Heist (Film, ca. 1997)
The Ex (Film, 1997)
Hawk’s Vengeance (Film, 1997)
Affliction (Film, 1997)
The First 9 ½ Weeks (Film, 1998)
Misbegotten (Film, 1998)
Dog Park (Film, 1998)
Marco Polo (Film, ca. 1998)
Truth Merchants (Film, 1998)
Hi Life (Film, 1998)
Snitch/Monument Ave. (Film, 1998)
Painted Angels/Prairie Doves (Film, 1998)
Jerry and Tom (Film, 1998)
Bounty Hunters 2 (Film, ca. 1998)
Vig (Television, 1998)
The Protector (Film, 1998)
Misbegotten (Film, 1998)
I’m Losing You (Film, 1998)
Double Take (Film, ca. 1998)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Hope Island (Television, 1999)
Higher Ground (Television, 2000)
Shutterspeed (Film, 2000)
Mysterious Ways (Television, 2000)
American Psycho (Film, 2000)
Rare Birds (Film, 2001)
The Cat’s Meow (Film, 2001)
The Void (Film, 2001)
American Psycho II (Film, 2002)
Counterstrike (Television, 2002)
Forbidden Fruit (Film, 2002)
Cube 2: Hypercube (Film, 2002)
Lucky 7 (Television, 2003)
This fonds includes audiovisual material relating to these productions:

Fighting Caravans (Film, 1931)
Laurel & Hardy (Film, 1931)
Little Rascals: Volume 1 & 2 (Film, 1931)
Little Rascals (Film, 1932)
Wagon Wheels (Film, 1934)
Westward Ho (Film, 1935)
King of the Pecos (Film, 1936)
Topper ( Film, 1937)
Santa Fe Stampede (Film, 1938)
Dark Command (Film, 1940)
Adventures of Captain Marvel (Film, 1941)
Topper Returns (Film, 1941)
Flying Tigers (Film, 1942)
In Old California (Film, 1942)
Nevada (Film, 1944)
Blood on the Sun (Film, 1945)
Flame of Barbary Coast (Film, 1945)
West of Pecos (Film, 1945)
Body and Soul (Film, 1947)
Copacabana (Film, 1947)
It's a Wonderful Life (Film, 1947)
Pursued (Film, 1947)
Double Life (Film, 1948)
Four Faces West (Film, 1948)
Champion (Film, 1949)
Fighting Kentuckian (Film, 1949)
Force of Evil (Film, 1949)
The Red Pony (Film, 1949)
Sands of IWO JIMA (Film, 1949)
The Singing Princess (Film, 1949)
Bells of Coronado (Film, 1950)
Men (Film, 1950)
Distant Drums (Film, 1951)
High Noon (Film, 1952)
Invasion of the Body Snatchers (Film, 1955)
Elvis Presley in Loving You (Film, 1957)
High School Confidential (Film, 1958)
Best of Bonanza Volume 1 (Film, 1959)
Operation Petticoat (Film, 1959)
Grass is Greener (Film, 1960)
Laurel & Hardy (Film, 1960)
Long Day's Journey into Night (Film, 1962)
That Touch of Mink (Film, 1962)
Father Goose (Film, 1964)
Speed Racer (Film, 1966)
Speed Racer Volume3 (Film, 1966)
Magic Christian (Film, 1969)
Rudyard Kipling's The White Seal (Film, 1973)
Anthony & Cleopatra (Film, 1974)
Moses (Film, 1975)
The Cassandra Crossing (Film, 1976)
Eagle Has Landed (Film, 1976)
Jesus of Nazareth (Film, 1977)
Martin: A Vampire for Our Age of Disbelief (Film, 1977)
Rudyard Kipling's Mowgli's Brothers (Film, 1977)
Big Sleep (Film, 1978)
Boys from Brazil (Film, 1978)
Greatest Heroes of the Bible (Television, 1978 & 1979)
Capricorn One (Film, 1978)
INDY 500 (Film, 1978)
Les miserables (Film, 1978)
All Quiet on the Western Front (Film, 1979)
La femme musketeer (Film, 1981)
On Golden Pond (Film, 1981)
Stanley the Ugly Duckling (Film, 1981)
Best of Times (Television, 1981)
Barbarosa (Film, 1982)
Last Unicorn (Film, 1982)
Midnight (Film, 1982)
Sophie's Choice (Film, 1982)
First Blood (Film, 1982)
Buffalo Bill (Film, 1983)
Cujo (Film, 1983)
Iron Eagle 2 (Film, 1983)
Mr. St. Nick (Film, 1983)
The Scarlet and the Black (Film, 1983)
All of Me (Film, 1984)
ALF Season One (Television, 1986)
Care Bears: Kingdom of Caring (Film, 1986)
Chopping Mall (Film, 1986)
Double Agent (Film, 1986)
Gothic (Film, 1986)
Rambo: A World of Trouble Volume 1 (Film, 1986)
Rambo: Enter The Dragon (Film, 1986)
Rambo: Face of Freedom Volume 6 (Film, 1986)
Rambo: S.A.V.A.G.E. Island (Film, 1986)
Rambo: Snow Raid Volume 5 (Film, 1986)
Rambo: Up In Arms Volume 4 (Film, 1986)
Shanghai Surprise (Film, 1986)
Last Days of Frank and Jessie James (Television, 1986)
ALF Season Two (Television, 1987)
Angel Heart (Television, 1987)
Anna (Film, 1987)
Christmas comes to Willow Creek (Television, 1987)
Dirty Dancing (Television, 1987)
Hamburger Hill (Television, 1987)
Matewan (Film, 1987)
Promised Land (Film, 1987)
Kiss Daddy Goodnight (Film, 1987)
Rent-A-Cop (Film, 1987)
Running Man (Film, 1987)
Teenage Mutant Ninja Turtles (Film, 1987)
And God Created Woman (Film, 1988)
Care Bears Festival of Fun (Film, 1988)
Watchers (Film, 1988)
Care Bears Magical Adventures (Film, 1988)
Care Bears Season of Caring (Film, 1988)
Care Bears Share a Scare (Film, 1988)
Cat Chaser (Film, 1988)
Clinton and Nadine (Film, 1988)
Waxwork (Film, 1988)
Dawning (Film, 1988)
Deep Star Six (Film, 1988)
Earth Girls are Easy (Film, 1988)
Gone to Texas (Film, 1988)
Incident at Oglala (Film, 1988)
Midnight Crossing (Film, 1988)
Red Heat (Film, 1988)
The Unnamable (Film, 1988)
Welcome to Spring Break (Film, 1988)
Lair of the White Worm (Film, 1988)
Young Guns (Film, 1988)
Blood Moon (Film, 1989)
Blood of Heroes (Film, 1989)
Bride of Re-Animator (Film, 1989)
Cadence (Film, 1989)
Cold Feet (Film, 1989)
Dream a Little Dream(Film, 1989)
Drugstore Cowboy (Film, 1989)
Fabulous Baker Boys (Film, 1989)
Far from Home (Film, 1989)
Gnaw Food of the Gods: Part 2 (Film, 1989)
Johnny Handsome (Film, 1989)
Kickboxer (Film, 1989)
Lobster Man from Mars (Film, 1989)
Mountains of the Moon (Film, 1989)
Music Box (Film, 1989)
Lock Up (Film, 1989)
Twister (Film, 1989)
Warlock (Film, 1989)
Rosalie Goes Shopping (Film, 1989)
Air America (Film, 1990)
Backtrack (Film, 1990)
Prom Night III (Film, 1990)
Cover-Up (Film, 1990)
Dangerous Passion (Film, 1990)
Dead Sleep (Film, 1990)
Watchers II (Film, 1990)
Field (Film, 1990)
Highlander 2 (Film, 1990)
Iron & Silk (Film, 1990)
Jacob's Ladder (Film, 1990)
King of New York (Film, 1990)
Long Walk Home (Film, 1990)
Moon 44 (Film, 1990)
Narrow Margin (Film, 1990)
Repossessed (Film, 1990)
Shattered Dreams (Film, 1990)
Teenage Mutant Ninja Turtles Volume 2 (Film, 1990)
Teenage mutant ninja turtles Volume 3 (Film, 1990)
Total Recall (Film, 1990)
Solar Crisis (Film, 1990)
True Story Chicago Joe and the Show Girl (Film, 1990)
Twin Peaks (Television, 1990)
Bad Girls from Mars (Film, 1991)
Servants of Twilight (Film, 1991)
Black Robe (Film, 1991)
Dark Wind (Film, 1991)
Dice Rules (Film, 1991)
L.A. Story (Film, 1991)
Doors (Film, 1991)
Drop Dead Fred (Film, 1991)
Federal Hill (Film, 1991)
Get Back (Film, 1991)
L.A. Story (Film, 1991)
Light Sleeper (Film, 1991)
Mr. Murder & Servants of Twilight (Film, 1991)
Object of Beauty (Film, 1991)
Queens Logic (Film, 1991)
Rambling Rose (Film, 1991)
Raw Heat (Film, 1991)
The Resurrected (Film, 1991)
Separate But Equal (Television, 1991)
Terminator 2: Judgement Day (Film, 1991)
When the Party's Over (Film, 1991)
Night of the Warrior (Film, 1991)
Sometimes They Come Back (Television, 1991)
Waxwork II (Film, 1991)
Wildflower (Film, 1991)
American Heart (Film, 1992)
Amityville: It's About Time (Film, 1992)
Bad Lieutenant (Film, 1992)
Dead Alive (Film, 1992)
Basic Instinct (Film, 1992)
Blown Away Film, 1992)
Bob Roberts (Film, 1992)
Chaplin (Film, 1992)
The Crying Game (Film, 1992)
Dolly Dearest (Film, 1992)
Double O Kid (Film, 1992)
Forever (Film, 1992)
Interceptor (Film, 1992)
Fortress (Film, 1992)
Friends & Lovers (Film, 1992)
Glengarry GlenRoss (Film, 1992)
Prom Night IV Delivers Us from Evil (Film, 1992)
Gunmen (Film, 1992)
Invasion of Privacy (Film, 1992)
Knight Movies (Film, 1992)
The Piano (Film, 1992)
Prey of the Chameleon (Film, 1992)
Reservoir Dogs (Film, 1992)
Twist (Film, 1992)
Rio Diablo (Film, 1992)
Belle époque (Film, 1992)
SNL Collection: The Best of Tom Hanks (Television, 1992)
The Tigress (Film, 1992)
Universal Soldier (Film, 1992)
American Kickboxer 2 (Film, 1993)
Amityville: A new generation (Film, 1993)
Back to the Secret Garden (Film, 1993)
Little Buddha (Film, 1993)
Betrayal of the Dove (Film, 1993)
Bette Midler Gypsy (Television?, 1993)
Map of the Human Heart (Film, 1993)
Cyborg 2 (Film, 1993)
Deception (Film, 1993)
Route 66 (Film, 1993?)
Doppelganger (Film, 1993)
Fall Time (Film, 1993)
House of Cards (Film, 1993)
Just another girl on the I.R.T (Film, 1993)
The Myth of the Male Orgasm (Film, 1993)
Leprechaun (Film, 1993)
Philadelphia Experiment 2 (Film, 1993)
Return of the Living Dead 3 (Film, 1993)
Return to Lonesome Dove (Television, 1993)
Woman of Desire (Film, 1993)
Snapdragon (Film, 1993)
The Tommy Knockers (Film, 1993)
Trouble Bound (Film, 1993)
When the Bough Breaks (Television, 1993)
Young Americans (Film, 1993)
And God Spoke (Film, 1994)
Ava's Magical Adventure (Film, 1994)
Backstreet Justice (Film, 1994)
A Million to Juan (Film, 1994)
Bible: Genesis (Film, 1994)
Guns of Honor (Television, 1994)
Charlie’s Ghost (Film, 1994)
Little Rascals (Film, 1994?)
Kickboxer 3 and 4 (Film, 1994)
Death Machine (Film, 1994)
Killing Zoe (Film, 1994)
Stoned Age (Film, 1994)
Last Seduction (Film, 1994)
Little Odessa (Film, 1994)
Other Side of the Law (Film, 1994)
Paula Abdul's Get Up and Dance (Television, 1994)
Phantom 2040: The Ghost Who Walks (Film, 1994)
Leprechaun 2 (Film, 1994)
Pumpkin Head 2: Blood Wings (Film, 1994)
Roswell (Television, 1994)
Silent Tongue (Film, 1994)
The Soft Kill (Film, 1994)
Stargate Extended Cut (Film, 1994)
Swimming with Sharks (Film, 1994)
Texas (Television, 1994)
The Stand (Film, 1994)
Uncovered (Film, 1994)
Wagons East (Film, 1994)
Natural Born Killers (Film, 1994)
Alien Autopsy: Fact or Fiction (Television, 1995)
Babysitter (Film, 1995)
Beach Boys: An American Band & Brian Wilson “ I Just Wasn't Made for These Times"(Television, 1995)
Biohazard the Alien Force (Film, 1995)
Blue Juice (Film, 1995)
Christmas Box (Television, 1995)
Cut Throat Island (Film, 1995)
Deadly Invasion (Television, 1995)
Galaxis (Film, 1995)
Gulliver's Travels (Television, 1995)
Antonia’s Line (Film, 1995)
Leprechaun 3 (Film, 1995)
Haunted (Film, 1995)
Last Summer in the Hamptons (Film, 1995)
Live Nude Girls (Film, 1995)
The Last Hand (Film, 1995)
Once Upon a Time: When we were coloured (Film, 1995)
One Man's Justice (Film, 1995)
Out of Sync (Film, 1995)
Decoy (Film, 1995)
Pharoah's Army (Film, 1995)
My Teacher's Wife (Film, 1995)
Power of Attorney (Film, 1995)
Raising the Heights (Film, 1995)
Kids (Film, 1995)
Reason to Believe (Film, 1995)
Flashfire (Film, 1995)
Rumplestiltskin (Film, 1995)
Sleepstalker (Film, 1995)
Soul Survivor (Film, 1995)
Stephen King's The Langoliers (Film, 1995)
Streets of Laredo (Television, 1995)
Top Dog (Film, 1995)
Virtual Assassin (Film, 1995)
Witchboard III: The possession (Film, 1995)
Breaking the Waves (Film, 1996)
True Crime (Film, 1996)
Crime Time (Film, 1996)
Crossworlds (Film, 1996)
Dead Man's Walk (Film, 1996)
The Dentist (Film, 1996)
Empty Mirror (Film, 1996)
Flash Gordon (Film, 1996)
Shooters (Film, 1996?)
Leprechaun 4 In Space (Film, 1996)
Party Girl (Film, 1996)
Hype (Film, 1996)
Independence Day (Film, 1996)
Joyride (Film, 1996)
Kama Sutra A Tale of Love (Film, 1996)
Kindred: The Embraced (Film, 1996)
Phat Beach (Film, 1996)
Pinocchio’s Revenge (Film, 1996)
Ripe (Film, 1996)
Spirit Lost (Film, 1996)
Sweethearts (Film, 1996)
Tales of Erotica (Film, 1996)
Terminal (Television, 1996)
Hit Me (Television, 1996)
Thinner (Film, 1996)
Tornado (Television, 1996)
Sabrina the Teenage Witch (Television, 1996?)
Trees Lounge (Film, 1996)
Arrival (Film, 1996)
Affliction (Film, 1997)
Amityville: Dollhouse (Film, 1997)
Another 9 1/2 Weeks (Film, 1997)
Eve’s Bayou (Film, 1997)
Asteroid (Television, 1997)
Mean Guns (Film, 1997)
Behind The Lines (Film, 1997)
Flypaper (Film, 1997)
Faith in Chaos (Film, 1997)
Flood: A River's Rampage (Television, 1997)
Grizzly Mountain (Film, 1997)
Trucks (Television, 1997)
Love and Death on Long Island (Film, 1997)
Gun Fighter (Television?, 1997)
Marco Polo (Film, 1997)
Heist (Film, 1997)
I Married a Strange Person (Film, 1997)
Invasion (Television, 1997)
Johnny Skidmarks (Film, 1997)
The Curve (Film, 1997)
Crazy Six (Film, 1997)
Heartwood (Film, 1997)
The Ugly (Film, 1997)
Keys to Tulsa (Film, 1997)
Last Don (Television, 1997)
Heaven’s Burning (Film, 1997)
Wishmaster (Film, 1997)
Littlest Angel (Film, 1997)
Love Life (Film, 1997)
Shelter (Film, 1997?)
Box of Moonlight (Film, 1997)
Meet Wally Sparks (Film, 1997)
The Odyssey (Film, 1997)
Open Your Eyes (Film, 1997)
Sprung (Film, 1997)
Sanctuary (Film, 1997?)
Perpetrators of the Crime (Film, 1997)
Pi (Film, 1997)
The Sicilian (Film, 1997)
Mrs. Dalloway (Film, 1997)
Sick (Film, 1997)
The Blood Oranges (Film, 1997)
Chinese Box (Film, 1997)
Solomon (Television, 1997)
Sub Down (Film, 1997)
Lolita (Film, 1997)
Sunday (Film, 1997)
The Tic Code (Film, 1997)
Tidal Wave (Television, 1997)
Cube (Film, 1997)
Traveller (Film, 1997)
Starkid (Film, 1997)
Widow of Saint-Pierre(Film, 1997)
A gun, a car, a blonde(Film, 1998)
Airspeed (Film, 1998)
Another Day in Paradise (Film, 1998)
Base (Film, 1998)
Belly (Film, 1998)
Bible: Esther (Television, 1998)
Bible: Jeremiah (Television, 1998)
Family of Cops (Film, 1998)
Family of Cops II (Film, 1998)
Body Count (Film, 1998)
Body Work (Film, 1998)
Boogie Boy (Film, 1998)
Bram Stoker's Shadowbuilder (Film, 1998)
Brown's Requiem (Film, 1998)
Cash Crop (Film, 1998)
Caught Up (Film, 1998)
Cement (Film, 1998)
Chairman of the Board (Film, 1998)
Busted (Film, 1998)
Christmas Story Keepers (Television, 1998)
Confession (Film, 1998)
Slam (Film, 1998)
Dinner Game (Film, 1998)
Fallen Angel (Film, 1998)
Frank and Jesse (Film, 1998)
Free Money (Film, 1998)
Shattered Image (Film, 1998)
Gangster World (Film, 1998)
I’m Losing You (Film, 1998)
The Pact (Film, 1998)
The Dentist 2 (Film, 1998)
Happiness (Film, 1998)
Gods and Monsters (Film, 1998)
Godson (Film, 1998)
Hell Cab (Film, 1998)
Hi Life (Film, 1998)
Jerry Springer in Ringmaster (Film, 1998)
Blood, Guts, Bullets and Octane (Film, 1998)
Last Don 2 (Television, 1998)
Last Night (Film, 1998)
Colony (Film, 1998)
Rebel Run (Film, 1998)
The Temptations (Television, 1998)
Last Seduction 2 (Film, 1998)
Carnival of Souls (Film, 1998)
Last to Surrender (Film, 1998)
Doom Generation (Film, 1998)
Legionnaire (Film, 1998)
Letters from a Killer (Film, 1998)
Life in the Fast Lane (Film, 1998)
An Occasional Hell (Film, 1998)
Littlest Angel's Easter (Television ,1998)
Mama Flora's Family (Television, 1998)
Mars (Film, 1998)
Merlin (Film, 1998)
Never 2 Big (Film, 1998)
Billy’s Hollywood Screen Kiss (Film, 1998)
New Rose Hotel (Film, 1998)
The Big Easy (Film, 1998)
Phoenix (1998)
Death Wish (Film, 1998)
Outrage (Film, 1998)
Paranoia (Film, 1998)
Perfect Target (Film, 1998)
Permanent Midnight (Film, 1998)
Point Blank (Film, 1998)
Love & Rage (Film, 1998)
Possums (Film, 1998)
Lawn Dogs (Film, 1998)
Progeny (Film, 1998)
Protector (Film, 1998)
Air Speed (Film, 1998)
The Red Violin (Film, 1998)
Requiem for Murder (Film, 1998)
The Landlady (Film, 1998)
Ricochet River(Film, 1998)
Route 9 (Television, 1998)
It Had to Be You (Film, 1998)
Saturday Night Live Bad Boys (Television, 1998)
Soldier of Fortune (Television, 1998)
Southie (Film, 1998)
Space Truckers (Film, 1998)
Speed Crash Rescue (Film, 1998)
Stalker (Film, 1998)
Wind River (Film, 1998)
Ground Control (Film, 1998)
Kid in Aladdin's Palace (Film, 1998)
Strangeland (Film, 1998)
Murder of Crows (Film, 1998)
Substitute 2 (Television, 1998)
Mr. Murder (Television, 1998)
Subterfuge (Film, 1998)
Suicide Kings (Film, 1998)
Taken (Film, 1998)
The Temptations (Television, 1998)
Dog Park (Film, 1998)
Trail of a Serial Killer (Film, 1998)
Milo (Film, 1998)
Twice Upon a Yesterday (Film, 1998)
Sometimes They Come Back for More (Film, 1998)
Webmaster (Film, 1998)
Wes Craven Presents Don't Look Down (Television, 1998)
Wicked Wicked West (Film, 1998)
8-1/2 Women (Film, 1999)
Across the Line (Film, 1999)
After Shock Earthquake in New York (Television, 1999)
Alice in Wonderland (Television, 1999)
All the Little Animals (Film, 1999)
Animal Farm (Television, 1999)
Appetite (Film, 1999)
Arabian Nights (Television, 1999)
Art of Murder (Film, 1999)
Shark Attack (Television, 1999)
Better than Chocolate (Film, 1999)
Beautiful People (Film, 1999)
Believe(Film, 2000)
Beyond Redemption (Film, 1999)
The Big Kahuna (Film, 1999)
Texas Funeral (Film, 1999)
Arrival 2 (Film, 1999)
Big City Blues (Film, 1999)
Black Mask (Film, 1999)
Blair Witch Project (Film, 1999)
Evolver (Film, 1999)
Blood Money (Film, 1999)
Blood Sport 4 (Film, 1999)
Buena Vista Social Club (Film, 1999)
But I'm a Cheerleader (Film, 1999)
Aftershock: Earthquake in New York (Television, 1999)
Candyman 3 (Film, 1999)
Captured (Film, 1999)
Chain of Command (Film, 1999)
Christmas Classic Series (Television, 1999)
Cleopatra (Television, 1999)
Close to Jesus (Television, 1999)
Corrupt (Film, 1999)
Counter Measures (Film, 1999)
Fever (Film, 1999)
Crocodile Hunter (Film, 1999)
Dead Line (Film, 1999)
Double Down (Film, 1999)
Eyes of Tammy Faye (Film, 1999)
Felicia's Journey (Film, 1999)
Foolish (Film, 1999)
Fugitive Mind (Film, 1999)
G2 Mortal Conquest (Film, 1999)
Flashback (Film, 1999)
Ghost Dog: The Way of the Samurai (Film, 1999)
Girl Next Door (Film, 1999)
Halloween (Film, 1999)
Highwayman (Film, 1999)
The Eternal Kiss of the Mummy (Film, 1999)
Hitman's Run (Film, 1999)
Two Shades of Blue (Film, 1999?)
Hot Boyz (Film, 1999)
Jesus' Son (Film, 1999)
Jingle Bells (Television, 1999)
Joan of Arc (Film, 1999)
Judgement Day (Film, 1999)
Last September (Film, 1999)
Last Stop (Film, 1999)
Late Lastnight (Television, 1999)
Extreme Justice (Film, 1999)
The Limey (Film, 1999)
Lost Son (Film, 1999)
Love, Honor & Obey (Film, 1999)
Lovely and Amazing (Film, 1999)
Luscious (Film, 1999)
Magical Legend of the Leprechauns (Television, 1999)
Making Marines (Television, 1999)
Mary Mother of Jesus (Television, 1999)
The Last Man (Film, 1999)
Wishmaker 2: Evil Never Dies (Film, 1999)
Michael Jordan an American Hero (Television, 1999)
Militia (Film, 1999)
The Minus Man (Film, 1999)
Uninvited Guest (Film, 1999)
Money Kings/Vig (Television, 1999)
Mr. Death (Film, 1999)
Netforce (Television, 1999)
No Vacancy (Film, 1999)
Tactical Assault (Film, 1999)
King Cobra (Film, 1999)
Noah's Ark (Television, 1999)
Wishmaster 2 (Film, 1999)
O' Christmas Tree (Film, 1999)
Out in Fifty (Film, 1999)
Perfect Tenant (Film, 1999)
Prince of Central Park (Film, 1999)
Hide and Seek (Film, 1999)
Creator (Film, 1999)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Warlock III (Film, 1999)
Psychopath (Film?,1999)
Saturday Night Live The Best of Steve Martin (Television, 1999)
Scandalous Behavior (Film, 1999)
Secrets of Speed (Film, 1999)
Turbulence 2 (Film, 1999)
Seven Girlfriends (Film, 1999)
The Sex Monster (Film, 1999)
Show-Me-A-Story Collection Volumes 14 (Television?, 1999)
Silent Predators (Television, 1999)
Simple Life of Noah Dearborn (Television, 1999)
Sinbad (Television?, 1999)
Speedway Survival (Television, 1999)
Stealth Fighter (Film, 1999)
The Stepdaughter (Film, 1999)
Grass (Film, 1999)
Dangerous Touch (Film, 1999)
Lulu on the Bridge (Film, 1999)
Stir of Echoes (Film, 1999)
Storm of the Century (Television, 1999)
The Substitute 3 (Television, 1999)
Superfire (Television, 1999)
Supreme Sanction (Television, 1999)
National Lampoon's Last Resort (Film, 1999)
Elvis Gratton II: Miracle a Memphis (Film, 1999)
Dogma (Film, 1999)
Tail Lights Fade (Film, 1999)
Two Family House (Film, 1999)
Two Ninas (Film, 1999)
Under Current (Film, 1999)
We wish you a Merry Christmas (Film, 1999)
When the Sky Falls (Film, 1999)
Why Dogs Smile and Chimpanzees Cry (Television, 1999)
Going Overboard (Film, 1999)
The 70s (Television, 2000)
The Operative (Film, 2000)
Weight of Water (Film, 2000)
100 Girls (Film, 2000)
10th Kingdom (Film, 2000)
24 Hours at Indy (Film, 2000)
After the Storm (Television, 2000)
American Psycho (Film, 2000)
American Tragedy (Television, 2000)
Amazons and Gladiators (Film, 2000)
Amores Perros (Film, 2000)
Anna Kournikova Basic Elements (Film, 2000)
Attraction (Film, 2000)
Backyard Dogs (Film, 2000)
Base 2 (Television, 2000)
Blood Surf (Film, 2000)
Bogus Witch Project (Television, 2000)
Book of Shadow: Blair Witch 2 (Film, 2000)
The Breaks (Film, 2000)
Brooklyn Babylon (Film, 2000)
Cecil B. Demented (Film, 2000)
The Convent (Film, 2000)
Chasing Sleep (Film, 2000)
Chelsea Walls (Film, 2000)
Christy A New Beginning (Television, 2000)
Christy: Return of the Cutter Gap (Film, 2000
Chuck & Buck (Film, 2000)
Crocodile (Film, 2000)
Code Name Jaguar (Film, 2000)
Collectors (Film, 2000)
Crocodile Hunter's Croc Files (Television, 2000)
Cut (Film, 2000)
Deep in the Woods (Film, 2000)
Bread and Tulips (Film, 2000)
Denise Austin Pilates (Television, 2000)
Devil's Prey (Film, 2000)
Diamond Men (Film, 2000)
Jeremiah (Film, 2000)
Dish Dogs (Film, 2000)
Solomon (Film, 2000)
Down From the Mountain (Film, 2000)
Dr. T & the Women (Film, 2000)
Held Up (Film, 2000)
Dune (Film, 2000)
American Virgin (Film, 2000)
Diplomatic Siege (Film, 2000)
Blowin’ Smoke (Film, 2000)
The Golden Bowl (Film, 2000)
Fever Pitch (Film, 2000)
Freeway (Film, 2000)
Glam (Film, 2000)
Golden Bowl (Film, 2000)
Grizzly Falls (Film, 2000)
Guardian (Film, 2000)
Guilty (Film, 2000)
Defiance (Film, 2000)
Hamlet (Film, 2000)
High Noon (Television, 2000)
Once in the Life (Film, 2000)
In His Life: The John Lennon Story (Television, 2000)
In The Beginning (Television, 2000)
Inside the Space Station (Television, 2000)
Kill Me Later (Film, 2000)
Killer Instinct (Film, 2000)
Jesus (Film, 2000)
Komodo (Film, 2000)
La Virgen De La Lujuria (Film, 2000)
Blowback (Film, 2000)
Lost Child (Television, 2000)
The St. Francisville Experiment (Film, 2000)
Love and Sex (Film, 2000)
Million Dollar Hotel (Film, 2000)
Inferno (Film, 2000)
Eye of the Killer (Film, 2000)
Miracle Maker (Film, 2000)
My 5 Wives (Film, 2000)
Ninth Gate (Film, 2000)
Liam (Film, 2000)
No Alibi (Film, 2000)
Nowhere to Hide (Film, 2000)
Panic (Film, 2000)
Rancid Aluminum (Film, 2000)
Requiem for a Dream (Film, 2000)
Ripper Letter from Hell (Film, 2000)
Risk (Film, 2000)
Second Skin (Film, 2000)
Sexo por compasion (Film, 2000)
Shadow of the Vampire (Film, 2000)
Shriek (Film, 2000)
Urbania (Film, 2000)
Skipped Parts (Film, 2000)
Slow Burn (Film, 2000)
Hercules in New York (Film, 2000)
Family of Cops III (Film, 2000)
Robocop: Dark Justice (Film, 2000)
Luckytown (Film, 2000)
Snow White: The Fairest of them All (Film, 2000)
Songcatcher (Film, 2000)
Way of the Gun (Film, 2000)
South of Heaven West of Hell (Film, 2000
Octopus (Film, 2000)
Spiders (Film, 2000)
Stardom (Film, 2000)
Steal This Movie (Film, 2000)
Stott Pilates Sculpt & Tone (Television, 2000)
Substitute: Failure is not an option (Film, 2000)
Summer One (Film, 2000)
Tangerine Bear (Film, 2000)
Gunshy (Film, 2000)
Hollywood Sign (Film, 2000)
Tart (Film, 2000)
Tick Tock (Film, 2000)
Too Smooth/Hairshirt (Film, 2000)
Trial of Old Drum (Television, 2000)
Shot at Glory (Film, 2000)
Turbulence 3: Heavy Metal (Film, 2000)
UFC Hits Volume 1 (Film, 2000)
UFC Hits Volume 2 (Film, 2000)
Under HellGate Bridge(Film, 2000)
Dancing at the Blue Lagoon (Film, 2000)
Vulgar (Film, 2000)
Way of the Gun (Film, 2000)
Winter One (Film, 2000)
Witness Files (Film, 2000)
Women in Film (Film, 2000)
Down from the Mountain (Film, 2000)
Women of the Night (Film, 2000)
Retribution (Film, 2000)
Xchange (Film, 2000)
"O" (Film, 2001)
Acceptable Risk (Television, 2001)
All Over the Guy (Film, 2001)
Asfalto (Film, 2001)
100 Women (Film, 2001)
Barbie in the Nutcracker (Film, 2001)
Being Mick (Television, 2001)
Bluehill Avenue (Film, 2001)
Bruiser (Film, 2001)
Get Well Soon (Film, 2001)
Bully (Film, 2001)
Center of the World (Film, 2001)
Perfume (Film, 2001)
Chasing Holden (Film, 2001)
Ten Tiny Love Stories (Film, 2001)
Clifford the Big Red Dog (Television, 2001)
Dark Asylum (Film 2001)
Dead in the Water (Film 2001)
Dead Zone (Television, 2001)
Degree of Guilt (Film, 2001)
Denise Austin Power Yoga Plus (Film 2001)
Drive By (Film, 2001)
Fatal Error (Television, 2001)
Finder's Fee (Film, 2001)
Follow the Stars Home (Television, 2001)
Borough of Kids (Film, 2001)
They Crawl (Film, 2001)
Fourth Angel (Film, 2001)
Frailty (Film, 2001)
Ghetto Dawg (Film, 2001)
Great Planes Boeing 747 & 777 (Television, 2001)
The Grey Zone (Film, 2001)
Sol Goode (Film, 2001)
Hans Christian Andersen My Life as a Fairytale (Television, 2001)
Hidden Agenda (Film, 2001)
Hostage High (Television, 2001)
You Belong to Me (Television, 2001)
Fast Sofa (Film, 2001)
Dragon Ball (Film, 2001)
Killer Bud (Film, 2001)
Inspiracion (Film, 2001)
Intacto (Film, 2001)
Johnson County War (Television, 2001)
Pipe Dream (Film, 2001)
7 Days to Live (Film, 2001)
The Cat’s Meow (Film, 2001)
Lantana (Film, 2001)
The King's Guard (Film, 2001)
Dust (Film, 2001)
Last Siege (Film, 2001)
Bread and Roses (Film, 2001)
Last Warrior (Film, 2001)
Lost and Delirious (Film, 2001)
Invitation (Film, 2001)
Time Lapse (Film, 2001)
Lost Empire (Television, 2001)
Luck of the Draw (Film, 2001)
Lynyrd Skynyrd Freebird: The movie & tribute tour (Television, 2001)
Made (Film, 2001)
Mangler 2 (Film, 2001)
Double Whammy (Film, 2001)
Killing Kind (Film, 2001)
The Wash (Film, 2001)
Master of the Rings (Film, 2001)
Motocycle Mania (Television, 2001)
Mr Bill Goes to Hollywood & Mr Bill Does Vegas (Film?, 2001)
Novocaine (Film, 2001)
Blood and Sand (Film, 2001)
The Opponent (Film, 2001)
Outta Time (Film, 2001)
Pierdas Verdes (Film, 2001)
Playaz Court (Film, 2001)
Project Viper (Television, 2001)
Replicant (Film, 2001)
Octopus 2 River of Fear (Film, 2001)
On the Borderline (Film, 2001)
Darkness Falls (Film, 2001)
Ripping Friends (Television, 2001)
Rites of Autumn: The story of college football (Film, 2001)
The Runaway (Film, 2001)
Scarlett (Film, 2001)
Smiling Fish and Goat on Fire (Film, 2001)
Le people migrateur (Film, 2001)
Spanish Judges (Film, 2001)
Star Struck (Film, 2001)
Summer Two (Film, 2001)
Tape (Film, 2001)
Ticker (Film, 2001)
Vector File (Television, 2001)
Novocaine (Film, 2001)
The Void (Film, 2001)
Weather Extreme Tornado (Television, 2001)
Race to Space (Film, 2001)
Shadow Fury (Film, 2001)
Rare Birds (Film, 2001)
Shark Attack 2 (Television, 2001)
When Dinosaurs Roamed America (Television, 2001)
Wise Girls (Film, 2001)
Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell (Film, 2001)
Spy Games (Film, 2001?)
Dead Heat (Film, 2001)
Faust: Love of the Damned (Film, 2001)
Hijack’d (Film, 2001)
Wooly Boys (Film, 2001)
13 Curses (Film, 2002)
Tyler Perry Collection: I can do bad all by myself (Film, 2002)
Adventures of Noah's Park (Film, 2002)
Air Marshal (Film, 2002)
Gang Tapes (Film, 2002)
Washington Heights (Film, 2002)
Audition (Film, 2002)
Civil Brand (Film, 2002)
Barbie as Rapunzel (Film, 2002)
L’auberge espagnole (Film, 2002)
Midnight Mass (Film, 2002)
Bismarck (Film?, 2002)
Arachnid (Film, 2002)
Bloody Mallory (Film, 2002)
Boat Trip (Film, 2002)
Chat Room (Film, 2002)
Widows (Film, 2002)
Children on Their Birthdays (Film, 2002)
Clifford The Big Red Dog: Happy Birthday Clifford (Television, 2002)
Cupid & Cate (Television, 2002)
Sweet Sixteen (Film, 2002)
Dead Above Ground (Film, 2002)
Mass Destruction (Film, 2002)
Denise Austin Pilates for Every Body (Film, 2002)
Final (Film, 2002)
Dinotopia (Television, 2002)
Fear X (Film, 2002)
Stevie (Film, 2002)
Iron Chef USA (Film, 2002)
Sabretooth (Television, 2002)
Fidel (Film, 2002)
Good Advice (Film, 2002)
Hard Lessons (Film, 2002)
Hard Word (Film, 2002)
Hell's Gate (Film, 2002)
Honey Bee (Film, 2002)
Hot Desires (Film, 2002)
House of 1000 Corpses (Film, 2002)
In Love and War (Television, 2002)
Irreversible (Film, 2002)
Comic Book Villains (Film, 2002)
State Property (Film, 2002)
Jonah: A VeggieTales Movie (Film, 2002)
Secretary (Film, 2002)
Joshua (Film, 2002)
Anna Nicole Show (Television, 2002)
Liberty Stands Still (Film, 2002)
Little John (Television, 2002)
Lost Child (Film, 2002)
Cheerleader Ninjas (Film, 2002)
Modern Warriors (Film, 2002)
Cube 2: Hypercube (Film, 2002)
Marines (Film, 2002)
Stephen King's Rose Red (Television, 2002)
Men with Brooms (Film, 2002)
The House That Dripped Blood (Film, 2002)
Mondays in the Sun (Film, 2002)
Monster Garage (Television, 2002)
Monster's Ball (Film, 2002)
My Sister's Keeper (Film, 2002)
Crocodile 2: Death Swamp (Film, 2002)
National Lampoon's Van Wilder (Film, 2002)
Rules of Attraction (Film, 2002)
May (Film, 2002)
Loves Music, Loves to Dance (Film, 2002)
New York Firefighters (Television, 2002)
Operation Enduring Freedom: America Fights Back (Film, 2002)
Pinnochio 3000 (Film, 2002)
Play'd A Hip Hop Story (Television, 2002)
Quest for the True Cross (Television, 2002)
Quicksand (Film, 2002)
R XMAS (Film, 2002)
Redeemer (Television, 2002)
Return of the Native (Television, 2002?)
Roger Dodger (Film, 2002)
Say Nothing (Film, 2002)
Cabin Fever (Film, 2002)
Tyler Perry Collection: I can do bad all by myself (Film, 2002)
Searching for Debra Winger (Film, 2002)
Season on the Brink (Television, 2002)
Seventh Stream (Film, 2002)
Shark Attack 3: Megalodon (Film, 2002)
Lucky Day (Film, 2002)
Shot (Film, 2002)
All Around the Town (Television, 2002)
Snow Queen (Television, 2002)
Fangs (Film, 2002)
Sorcerers & Wizards (Film, 2002)
Soul Survivors: The Killer Cut (Film, 2002)
Sports Illustrated Swimsuit 2002 (Film, 2002)
Standing in the Shadows of Motown (Film, 2002)
Stealing Candy (Film, 2002)
Stranded (Film, 2002)
Eye of God (Film, 2002)
Swindle (Film, 2002)
Trading Spaces (Television, 2002)
Tropical Passions (Film, 2002)
Two Degrees (Film, 2002)
Urban Jungle (Film, 2002)
Edge of Madness (Film, 2002)
Beat (Film, 2002)
Urban Menace (Film, 2002)
Max (Film, 2002)
The Locket (Television, 2002)
We Were the Mulvaneys (Television, 2002)
Wendigo (Film, 2002)
What Killed the Mega Beasts (Television, 2002)
Wishmaster: The Prophecy Fulfilled (Film, 2002)
World Trade Center (Television, 2002)
Badge (Film, 2002)
10.5 (Television, 2003)
29 Palms (Film, 2003)
Long Ride Home (Film, 2003)
Absolon (Film, 2003)
Amandla! (Film, 2003)
Martha Inc. (Television, 2003)
Pretend You Don't See Her (Film, 2003)
A Date with Anna (Film, 2003)
American Chopper Series Black Widow (Television, 2003)
American Chopper Series Fire Bike (Film, 2003)
I Accidentally Domed Your Son (Film, 2003)
Alien Tracker (Film, 2003)
The Snow Walker (Film, 2003)
Baby's Day (Film, 2003)
Bad Bizness (Film, 2003)
Barbie of Swan Lake (Film, 2003)
Before We Ruled the Earth (Television, 2003)
Miami Tail (Film, 2003)
Water's Edge (Film, 2003)
Intimate Power (Film, 2003)
Big Empty (Film, 2003)
Blood Trail (Film, 2003)
Shattered Glass (Film, 2003)
Bloody Streetz (Film, 2003)
Brush with Fate (Television, 2003)
Children of Dune (Television, 2003)
Nez rouge (Film, 2003)
Christmas Box & Timepiece (Television, 2003)
Love Object (Film, 2003)
Clifford the Big Red Dog: King Clifford and Be My Big Red Valentine (Television, 2003)
Clifford the Big Red Dog: Look out, Clifford and Big Fun in the Sun (Television, 2003)
Colorz of Rage (Film, 2003)
Core Challenge Stott Pilates (Television, 2003)
Cut Throat Alley (Film, 2003)
Da Hip Hop Witch (Film, 2003)
Dark Harvest 2 (Film, 2003)
The Job (Film, 2003)
Dark Town (Film, 2003)
The Hustle (Film, 2003)
Dead End (Film, 2003)
Deadly Species (Film, 2003)
Death Watch (Film, 2003)
Kickboxer 2 (Film, 2003)
Denise Austin Power Zone Mind Body Soul (Television, 2003)
Metamorphosis: The Alien Factor (Film, 2003)
Denise Austin Shrink your female fat zones (Television, 2003)
Denise Austin Yoga Buns (Television, 2003)
Denise Austin's FatBlasting
Yoga (Television, 2003)
Devil Winds (Film, 2003)
Devil's Pond (Film, 2003)
Dogville (Film, 2003)
Down Time (Film, 2003)
Dracula's Curse (Television, 2003)
Drug Wars: The Camarena Story (Television, 2003?)
Dude Where's the Party (Film, 2003)
Dummy (Film, 2003)
El Dia Que Me Amen (Film, 2003)
Family Reunion "The Movie" (Film, 2003)
Final Examination (Film, 2003)
Firm and Fit Stott Pliates (Television, 2003)
Flat Abs Stott Pliates (Television, 2003)
Haven’t We Met Before? (Film, 2003)
Fool Proof (Film, 2003)
Frost Portrait of a Vampire (Film, 2003)
Full Clip (Film, 2003)
Gacy (Film, 2003)
Ghost Rock (Film, 2003)
Girl With A Peal Earring (Film, 2003)
Pilot's Wife (Film, 2003)
Go for Broke (Film, 2003)
Guilty By Association (Film, 2003)
Diary of Ellen Rimbauer (Film, 2003)
High Tension (Film, 2003)
Beyond Re-animator (Film, 2003)
Hook'd Up (Film, 2003)
Hot Wheels World Race (Television, 2003)
House of the Dead (Film, 2003)
Huck and the King of Hearts (Film, 2003)
Junior (Film 2003)
Just a Little Harmless Sex (Film, 2003)
Durango Kids (Film, 2003)
Keep Your Eyes Open (Film, 2003)
Killing Words (Film, 2003)
King Pin (Film, 2003)
Kingston High (Film, 2003)
Livin' Tha Life(Film 2003)
Loco Love (Film, 2003)
Love Relations (Film, 2003)
Men seeking women (Film, 2003)
Counter Strike (Film, 2003)
Menace (Film, 2003)
Monster Garage RV Skate Board Half Pipe & Under the Hood (Television, 2003)
Mrs. Santa Claus (Film, 2003)
Nefertiti Resurrected (Television, 2003)
Nemesis Game (Film, 2003)
New World (Film, 2003)
Nine Lives (Film, 2003)
Wonderland (Film, 2003)
Joe the King (Film, 2003)
One Christmas (Film, 2003)
Outlaw Justice (Film, 2003)
Painted House(Television, 2003)
Redemption (Film, 2003)
Robocop: Crash & Burn (Film, 2003)
Rescue Heroes the Movie (Television, 2003)
Rodentz (Television?, 2003)
RottWeiler (Film, 2003)
I Am David (Film, 2003)
Saturday Night Live Collection: The Best of Dana Carvey (Television, 2003)
Saturday Night Live Collection: 25 Years of Music (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Molly Shannon (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Phil Hartman (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell (Television, 2003)
Saved By The Bell: Season 1 & 2 (Television, 2003)
Tyler Perry Collection: Madea's Class Reunion (Film, 2003)
The Scheme (Film, 2003)
Season of the Hunted (Film, 2003)
Shot (Film, 2003)
SNL Collection the Best of Chris Rock (Television, 2003?)
SNL Collection the Best of Mike Meyers (Television, 2003?)
The Spring (Film, 2003)
Ju On (Film, 2003)
Step into Liquid (Film, 2003)
Stott Pilates Be Kind to Your Spine (Television, 2003)
Stott Pilates Simple Stretches (Television, 2003)
A Jersey Tale (Film, 2003)
Submarines (Television, 2003)
Buffalo 66 (Film, 2003)
Diamond Edge (Film, 2003)
Sucker Punch (Television, 2003)
Suicide Blonde (Film, 2003)
Summer of Fear (Film?, 2003?)
Swirl (Film, 2003)
Tapped Out (Film, 2003)
The Target (Film, 2003)
They Hated It (Film, 2003)
Detention (Film, 2003)
Strike Force (Film, 2003)
Tons of Trouble (Film, 2003)
R.S.V.P. (Film, 2003)
Twenty-nine Palms (Film, 2003)
A Problem with Fear (Film, 2003)
Give it Up (Film, 2003)
Confidence (Film, 2003)
Trading Spaces (Television, 2003)
Standing in the Shadows of Motown (Film, 2003)
Undead (Film, 2003)
War of the Planets (Film, 2003)
When Thugs Cry (Film, 2003)
Will & Grace: Season 1 (Television, 2003)
5ive Days to Midnight (Television, 2004)
According to Spencer (Film, 2004)
Sweet Potato Pie (Film, 2004)
Alone in the Dark (Film, 2004)
American Crime (Film, 2004)
Baby Moves (Television, 2004)
Alien 3000 (Film, 2004
Senorita Justice (Film, 2004)
Barbie as the Princess and the Pauper (Film, 2004)
Beyond the Sea (Film, 2004)
Hail Caesar (Film, 2004)
Musical Baby (Film, 2004)
The Reagans (Film, 2004)
Black Horizon (Film, 2004)
Blood Trap (Film, 2004)
Out on Parole (Film, 2004)
Red Siren (Film, 2004)
Boomtown: Season One (Television, 2004)
The Nest (Film, 2004)
Born into Brothels (Film, 2004)
L’incomparable mademoiselle C. (Film, 2004)
Los Debutantes (Film, 2004)
Brave New Girl (Film, 2004)
Care Bears Journey to Joke-a-lot (Film, 2004)
Category 6: Day of Destruction (Television, 2004)
Christmas Carol (Television, 2004)
Chronicle of the Raven (Film, 2004)
Laffs from the hood Vol. 1 (Film, 2004)
Monster Man (Film, 2004)
Clifford the Big Red Dog: Rock N' Roll and Team Clifford (Film, 2004)
Clifford's Puppy Days Helping Paws Puppy Playtime (Film, 2004)
Clifford's Puppy Days, New Friends, Little Puppy Big Adventures (Film, 2004)
Control Room (Film, 2004)
The Cooler (Film, 2004)
Danny Deckchair (Film, 2004)
Dark Harvest (Film, 2004)
Dead Doll (Film, 2004)
Denise Austin Power Zone Volume 3 (Television, 2004)
Denise Austin Wellness Zone Workout (Television, 2004)
Denise Austin's Personal Training System (Television, 2004)
Dias de Santiago (Film, 2004)
Dirty Dancing Havana Nights (Film, 2004)
Dracula 3000 (Television, 2004)
Dragons (Television, 2004)
Dream Keeper(Television, 2004)
Earthsea (Television, 2004)
Elvis Has Left the Building (Film, 2004)
Employee of the Month (Film, 2004)
Eye 2 (Film, 2004)
Farscape: The Peacekeeper Wars (Television, 2004)
First to Die (Television, 2004)
Fisher Price Fun to Learn Collection (Film, 2004)
Fisher Price Storytime Collection (Film, 2004)
Five People You Meet In Heaven (Television, 2004)
Freestyle (Television, 2004)
Gargoyle (Film, 2004)
Ghost Watcher (Film, 2004)
Ginger Snaps Back: The Beginning (Film, 2004)
Gone But Not Forgotten (Television, 2004)
Hittin It! (Film, 2004)
House of D (Film, 2004)
In Enemy Hands (Film, 2004)
Infection (Film, 2004)
Keys to the house (Film, 2004)
King Solomon's Mines (Television, 2004)
Knots (Film, 2004)
Late Night with Conan O'Brien The Best of Triumph the insult comic dog (Television, 2004)
Lion in Winter (Film, 2004)
Little People Creativity Collection (Film, 2004)
Saw (Film, 2004)
Little People Friendship Collection (Film, 2004)
Little Yogis (Film, 2004)
Motorcycle Mania 2 (Television, 2004)
Nature's Baby (Film, 2004)
Open Water (Film, 2004)
Party Animalz (Film, 2004)
Popeye's Voyage (Film, 2004)
Possessed (Film, 2004)
Premonition (Film, 2004)
Providence Collection (Television, 2004)
Punisher (Film, 2004)
Reversible Errors (Television, 2004)
Riding the Bullet (Film, 2004)
Rude Boy (Film, 2004)
Saturday Night Live The Best of Chris Kattan (Television, 2004)
Saturday Night Live The Best of Christoper Walken (Television, 2004)
Saturday Night Live The Best of Tracy Morgan (Television, 2004)
Saturday Night Live The Best of Will Ferrell Volume 2 (Television, 2004)
Saved By The Bell Season 3 & 4 (Television, 2004)
Serial Killing 101 (Film, 2004)
Serial Slayer (Film, 2004)
Care Bears: Journey to Joke-a-lot (Film, 2004)
Shadow of Fear (Film, 2004)
SNL Collection the Best of Eddie Murphy (Television, 2004)
SNL The Best of Will Ferrell (Television, 2004)
Spookley the Square Pumpkin (Television, 2004)
Care Bears: Kingdom of Caring (Film, 2004)
Stage Beauty (Film, 2004)
Stott Pilates Core Balance (Television, 2004)
Stott Pilates PainFree
Posture (Television, 2004)
Stott Pilates Strong & Streamlined (Television, 2004)
Survival of the Illest (Film, 2004)
They are among us (Television, 2004)
Toolbox Murders (Film, 2004)
Prey for Rock & Roll (Film, 2004)
Vampiyaz (Film, 2004)
Wai Lana Yoga Beginners Workout (Television, 2004)
Wai Lana Yoga Wake Up Body (Television, 2004)
Wai Lana's Little Yogis (Television, 2004)
Denise Austin Power Zone (Television, 2004)
Godsend (Film, 2004)
Wai Lana's Yoga Toning Workout (Television, 2004)
War Stories (Television, 2004)
Way Past Cool (Film?, 2004)
Werewolf Hunter (Film, 2004)
Will & Grace season 2 (Television, 2004)
Denise Austin Get Fit Fast (Television, 2004)
Adventures of Hercules (Film, 2004)
Will & Grace: Season 3 (Television, 2004)
Cronos (Film, 2004)
WWII Road to Victory (Television, 2004)
Zodiac Killer (Film, 2004)
La Vida Que Te Espera (Film, 2004)
Profile of a Serial Killer (Film, 2004)
5 x 2 (Film, 2005)
Bad Trip (Film, 2005)
Barbie & the Magic of Pegasus (Film, 2005)
Fugitive Hunter (Film, 2005)
Paranoid (Film, 2005)
Laffs from the hood Vol. 2 (Film, 2005)
Black Gate (Film, 2005)
Final Cut (Film, 2005)
A Fond Kiss (Film, 2005)
Frankenstein (Film, 2005)
Road Kings (Film, 2005)
Bloodline (Film, 2005)
Care Bears Big Wish Movie (Film, 2005)
Clifford the Big Red Dog Doggie Detectives (Film, 2005)
Clifford the Big Red Dog: Everyone Love Clifford! And Good Friends, Good Times (Film, 2005)
Alice Through the Looking Glass (Film, 2005)
Cross Bones (Film, 2005)
Denise Austin Blast Away The Pounds (Television, 2005)
Denise Austin Burn Fat Fast (Television, 2005)
Descent (Film, 2005)
Desperate Souls (Film, 2005)
Detective (Television, 2005)
Devils Rejects (Film, 2005)
Crash (Film, 2005)
Cube Zero (Film, 2005)
Madhouse (Film, 2005)
Diary of a Mad Black Woman (Film, 2005)
Dragons Metal Ages (Film, 2005)
Ghetto Dawg 2 (Film, 2005)
Ghost Watcher II (Film, 2005)
Happy Endings (Film, 2005)
Alien 3000 (Film, 2005)
Heebie Jeebies (Film, 2005)
Hercules (Television, 2005)
Inspector Gadget's Biggest Caper Ever (Film, 2005)
Killer Upstairs (Film, 2005)
The Mangler Reborn (Film, 2005)
Maya & Miguel Twice the Fun (Film, 2005)
Maya& Miguel Funny FixUps (Film, 2005)
Meet the Koala Brothers (Film, 2005)
Miss Spiders' A Cloudy Day in Sunny Patch (Film, 2005)
Miss Spider's All Pupa'ed Out (Film, 2005)
7 Mujeres, 1 Homosexual y Carlos (Film, 2005)
Blind Horizon (Film, 2005)
The Cookout (Film, 2005)
Eulogy (Film, 2005)
Partner(s) (Film, 2005)
Lil' Pimp (Film, 2005)
Perfect Neighbor (Television, 2005)
Rize (Film, 2005)
Santa's Slay (Film, 2005)
Saturday Night Live Best of Jimmy Fallon (Television, 2005)
Saturday Night Live Classic Collection : The Best of Gilda Radner (Television, 2005)
Saturday Night Live Classic Collection: The Best of Dan Aykroyd (Television, 2005)
Saturday Night Live The Best of John Belushi (Television, 2005)
Saturday Night Live The Best of Jon Lovitz (Television, 2005)
Saturday Night Live: Live from New York the First Five Years (Television, 2005)
Saved By The Bell Season 5 (Television, 2005)
A Different Loyalty (Film, 2005)
The Slaugtherhouse Massacre (Film, 2005)
Slipstream (Film, 2005)
State Property 2 (Film, 2005)
Subzero (Film, 2005)
Tell Them Who You Are (Film, 2005)
The Off Season (Film, 2005)
Tyler Perry Collection (Film, 2005)
Denise Austin Hit the Spot Pilates (Television, 2005)
Tyler Perry Collection: Meet the Browns (Film, 2005)
Moonlighting: Season 1 and 2 (Television, 2005)
ManThing (Film, 2005)
Vampire Assassin (Film, 2005)
We're Here to Help (Film, 2005)
Will & Grace: Season 4 (Television, 2005)
Zombiez (Film, 2005)
Switch Killer (Film, 2005)
Redneck Comedy Roundup (Television, 2005)
Tyler Perry Collection: Madea's Family Reunion (Film, 2006)
Adventures in Care-a-lot (Television, 2007)
Speed of Life (Film, 2007?)
Wannabes (Film, 2007?)

Copel 'Cubby' Marcus Fonds

  • CA ON00349 2004.002
  • Fonds
  • 1960 - 1996

This fonds is divided into 4 series, according to format. These are: Textual Material, Audio Material, Video Material and Cinefilms.

The first series, Textual Material, includes one file of print ads from the 1970s.

The second series, Audio Material, includes ¼ audio masters and dubs for a number of advertisements. This series also includes cassette copies of a radio jingles and a recording of a 1960 episode of The Curling Show (CBC Ottawa).

The third series, Video Material, consists of demo reels for Cubby Marcus and The Moving Hand Creative Enterprises Inc. This series also includes several video cassette copies of particular advertisements.

The fourth series, Cinefilms, includes several of Cubby Marcus’ demo reels. This series also includes several 16 mm copies of particular advertisements.

Clients/Products that Cubby Marcus has promoted include:

Air Canada
AlkaSeltzer
Ansco
Bristol Myers
Braun
Brunswick
Calona Wines
Canada Packers
Canada Vinegar
Canadian Home Builders
CBC
Clorox
CNCP
Connor Bros.
Dominion Dairies
Egg Marketing Board
Ford Motor Company
General Foods
Giacondi Wines
Government of Canada
Grand Touring Automobiles
IBM Canada
Imperial Oil
Javex
Kraft Foods
Labatts Breweries
Maple Leaf
Ontario Blue Cross
Ontario Milk Marketing Board
Marlin Travel
Maxwell House
McGuiness
Metrecal
Mitchum Thayer
Mohawk Raceway
Molson Breweries
Moulinex
Pastellis
Philips Tobacco
Pork Marketing Board
Ralston Purina Pet Foods
Ritz Crackers
Royal Trust
Sealtest Dairies
Shirt Stop
Shopsy’s
St. Hubert Restaurants
Tender Vittles
Toronto Star
Trans Canada Telephone
Tums
Union Gas
Warner Lambert
Wrigleys
Zero Detergent.

Marcus, Copel ‘Cubby’

Norman Raeburn Speirs fonds

  • UTA 1794
  • Fonds
  • 1923-1937

University College, student course notes including English Literature, Economic History, Latin and Psychology 1923-1926 as well as student notes from courses at the Ontario College of Education 1936-37.

Speirs, Norman Raeburn

Ernest Fidlar fonds

  • UTA 1267
  • Fonds
  • 1908-1953

Fonds consists of records created by both Ernest Findlar, professor of medicine at the University of Toronto. Includes research, drafts, correspondence, and material related to his service in WWI. Fonds also includes letters written by Gladys Aileen East (his wife) back home when she attended Alma College in the 1920s. Fonds also includes a family tree. See file list for more details.

Fidlar, Ernest

University of Toronto. Office of Convocation fonds

  • UTA 0150
  • Fonds
  • 1892-2017

This fonds contains 35 accessions

A2008-0006: Official Convocation Roll Book 2007 consists of Diplomas Upgraded to Honours, In Absentia Graduates, Spring and Fall Convocations. User copy available.

A1992-0011: Amendments to convocation rolls for 1988 as recorded in January, 1989, and for 1991 as recorded in January, 1992.

A1992-0017: Official Convocation roll book

A1993-0005: Official Convocation roll book and changes processed in 1992. Unofficial printed set in print room.

A1994-0005: Convocation Roll for the year 1993 and approved changes from 1952 to 1993; Unofficial printed set in print room

A1995-0002: Amendments to the Convocation Roll book vols. 1969 to v.1996 processed in 1997. No changes were made in vols. 1970-1977; 1979-1981; Convocation Roll Book 1997.

A1996-0002: 1995 convocations and changes from 1956-1995; lists of diplomas upgraded to honours and in absentia graduates included. Unofficial printed set in print room.

A2002-0002: Official changes to Convocation Roll Books processed in the year 2001 relating to vols from 1970 to 2000 including re-issued diplomas in Bachelor of Laws (LL.B) and Juris Doctor (JD) for graduates in 1939 -2000.
Official University of Toronto Convocation Roll Book for 2001 with amendments. NB: Trinity College programme was not received.

A1997-0001: Convocation Roll Book for 1996. Unofficial printed set in print room.

A1998-0002: Amendments to the Convocation Roll book vols. 1969 to v.1996 processed in 1997. No changes were made in vols. 1970-1977; 1979-1981; Convocation Roll Book 1997.

A1999-0002: Convocation Roll Book 1998 and amendments as recorded in February 1999 with reference to rolls 1973 to 1998.

A2000-0002: Amendments processed in 1999 to Convocation Roll vols. 1970 to 1998 and Convocation Roll Book 1999.

A2001-0008: Amendments processed in 2000 to Convocation Roll volume 1969 to vol. 2000.

A2001-0020: Correspondence, reports, minutes of meetings and statistical data prepared for "Student Statistics" publications, for the federal and provincial governments, university officials, academic divisions, other institutions on various categories relating to students, teaching staff, alumni, women, enrolment, withdrawal and other data required to allocate university entitlement to operating grants, basic income unit and fees. Some statistical data relate to information from 1843.

A2003-0001: Official Convocation Roll consists of Amendments (1952-2001), Diplomas Upgraded to Honours (1982-2002), In Absentia Graduates, Spring and Fall Convocations (2002).

A2004-0004: Official Convocation Roll 2003 consists of Diplomas Upgraded to Honours, In Absentia Graduates, conferring of degrees in the Spring and in the Fall Convocations including conferment of honorary degrees, the installation of the 31st Chancellor and the graduation ceremony in Hong Kong. Some copies are annotated; User copy in the Print Room.

A2005-0009: Official Convocation Roll consists of Diplomas Upgraded to Honours, In Absentia Graduates (01), Spring (02-03) and Fall Convocations (04). User copy in the print room.

A2006-0009: Official Convocation Roll Book 2005 consists of Diplomas Upgraded to Honours, In Absentia Graduates, Spring and Fall Convocations. User copy available.

A2007-0001: Official Convocation Roll Book 2007 consists of Diplomas Upgraded to Honours, In Absentia Graduates, Spring and Fall Convocations. User copy available.

A2009-0004: Amendments to Convocation Roll Books vols. 1982 to 2007 processed from January to December 31, 2008 ; the changes are listed by the year of graduation.

A2009-0005: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, Diploma Upgraded to Honours, Undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges and federated universities, Asia Pacific [Hong Kong], Spring and Fall convocations. User copy available.

A2010-0004: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities. User copy available.

A2011-0001: Amendments to Convocation Roll Books vols. 1962-2010 processed from January 1, 2009 to December 31, 2010. The changes are listed by the year of graduation to facilitate filing.

A2011-0003: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities. User copy available.

A2014-0016: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities. User copy available.

A2014-0017: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities. User copy available.

A2014-0018: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities. User copy available.

A2015-0001:Amendments to Convocation Roll Books vols. 1967-2014 ( 1967-2014) processed from January 1, 2014 to December 31, 2014. The changes are listed by the year of graduation to facilitate filing.

A2015-0013: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities. User copy available.

A2016-0010: Official Convocation Roll consists of In Absentia graduates, University of Toronto undergraduate and graduate faculties, affiliated colleges, and federated universities.

A2017-0007: Amendments to Convocation Roll Books 2016

A2018-0001: Amendments to Convocation Roll Books 2017

A2018-0008: Official roll (unbound) 2017

A2019-0024: Convocation Roll Books, In Absentia Graduates, Diplomas Upgraded to Honours from 2000, and Convocation Roll Books Amendments Processed in 2013.

University of Toronto. Office of Convocation

Norman Found fonds

  • UTA 1282
  • Fonds
  • 1900-1914

Handwritten notes, drawings and syllabi belonging to Norman Found. Includes shorthand notes of Gwendolyn Barker. Both students were undergraduates at Victoria College.

Found, Norman

Merwin Malcolm fonds

  • UTA 1516
  • Fonds
  • 1965- 1973

Documents belonging to Merwin Malcolm who was the project manager for Stone Webster, the company hired to construct Robarts Library. Records relate to the design and building of Robarts Library and include progress photos, design photos and drawings, correspondence, reports and plans.

Malcolm, Merwin

Herbert Horace Roberts fonds

  • UTA 1708
  • Fonds
  • 1928-[194-]

Photoprints of the Architectural Club and Engineering Society, as well as photos of architectural students at Gull Lake.

Roberts, Herbert Horace

Joyce Katharine Rous fonds

  • UTA 1728
  • Fonds
  • 1949-1950

Correspondence, clippings and memorabilia relating to the social activities of Rous while in 4th year general course in Arts at Trinity College.

Rous, Joyce Katharine

Wayne Ray fonds

  • UTA 1687
  • Fonds
  • 1980-1985

Nine-two coloured slides document the grounds and landscaping at 93 Highland, the official residence of the University of Toronto President. They were taken while Ray was a grounds keeper in the Physical Plant Department and include views of a retaining wall construction, a slope reconstruction, the rock garden, the greenhouse potting shed and the conservatory. In addition there is one landscape drawing of the rock garden done by Ray. Also included are 75 b&w and colour photographs showing the University of Toronto Bookstore move to the Koefler Centre in 1985 as well as various images of physical plant staff members at work.

Ray, Wayne

Thomas Griffith Taylor fonds

  • UTA 1821
  • Fonds
  • ca. 1919, 1946

Fonds consists of 2 accessions:

B1983-0036: Annotated copy of Prof. Taylor's book, "Environment and Nation: geographical factors in the cultural and political history of Europe. University of Chicago Press, 1946. 2nd revised edition. See also material in the Rare Book Library.

B1986-0107: 5 Maps of physical features of Australia and one of the forest of Lyons, France. ca. 1919

Taylor, Thomas Griffith

Ernest (“Van”) Douglass fonds

  • UTA 1221
  • Fonds
  • 1949-1985; (predominant 1970-1985)

Correspondence, notes, brochures, press clippings, and publications documenting Professor Douglass' career as a speech - language pathologist; includes an audiotape of the "Song of Thanksgiving", n.d., written and sung by one of his students.

Douglass, Ernest (“Van”)

Edythe Elmira Hough fonds

  • UTA 1392
  • Fonds
  • 1888-1915

Consists of course notes and text books relating to modern languages and history, as well as programmes and notices.

Hough, Edythe Elmira

Clara Elland Clinkscale fonds

  • UTA 1158
  • Fonds
  • 1889-1959

Course notes and textbooks belonging to Clara E. Clinkscale when she was a student in the Faculty of Arts at University College (BA 1912); problem sets, experiments and exam papers from the years she taught in the Department of Physics during the Second World War.

Clinkscale, Clara Elland

Ruth Dean fonds

  • UTA 1208
  • Fonds
  • 1964-1965

Guest book, with photographs and correspondence pertaining to her retirement from the Department of Home Economics Education, Ontario College of Education (1964-65); tribute following her death (1980).

Dean, Ruth

Lachlan Taylor Burwash fonds

  • UTA 1095
  • Fonds
  • 1889-1895

Contains notebooks, assignments and a textbook of Lachlan Taylor Burwash, who studied Mining Engineering at the School of Practical Science from 1893-1897. Included are Applied Chemistry (1893); Applied Chemistry II (1894?); Physics (1894); Dynamics and Kinematics (1894); Constructive Design and Surveying (1895). Also three general notebooks (1889, 1894, 1895) and assignments and a textbook from Book-keeping (1891).

Burwash, Lachlan Taylor

Norman John Turnbull fonds

  • UTA 1844
  • Fonds
  • 1921-2007

These records pertain to the educational and professional life of N.J. Turnbull. They consist primarily of material related to N.J. Turnbull’s time as a student at the Faculty of Forestry at the University of Toronto, including class notes and assignments. There are also materials generated as a result of employment—both as a summer student during his university studies as well as following his graduation—which consists primarily of field notes and reports. There are also several photographs that pertain to N.J. Turnbull's career, including 432 photographs of the Royal Commission on Forestry relating to Newfoundland and Labrador in 1954.

Also included in these records are a collection of logging reports produced by John Fulton Turnbull, N.J. Turnbull's father. These reports relate predominantly to J.F. Turnbull’s position of District Forester of the North Bay Ontario Forestry Branch and the Annual Reports generated as a result.

Turnbull, Norman John

Poculi Ludique Societas fonds

  • UTA 1667
  • Fonds
  • 1984-1985

Posters advertising the following theatrical productions: "Comedy of Errors", "The Coventry Christmas Play", "Man's desire and fleeting beauty", "Dr. Faustus". Accompanying material: theatre programmes for these plays and for "The death of Herod".

Poculi Ludique Societas

Canadian Council of Library Schools fonds

  • UTA 1112
  • Fonds
  • 1969-1983

Administrative records of the Canadian Council of Library Schools (1969-1983) and of the Association of Universities and Colleges of Canada (1972-1977, 1982-1983).

Canadian Council of Library Schools

University of Toronto. Campaign for Nuclear Disarmament fonds

  • UTA 1861
  • Fonds
  • 1982-1983

Files relating to the activities of the U of T Campaign for Nuclear Disarmament (UCAM) collected by Marion Wyse, a member of its steering committee, 1982 November-1983 June. Consists of membership list, steering committee minutes, correspondence, flyers, notes, constitution, press clippings and print material.

University of Toronto. Campaign for Nuclear Disarmament

McFarlen Family fonds

  • UTA 1545
  • Fonds
  • 1879-1981

Consists of 2 accessions

B1980-0022: Certificates and diplomas, notebook and examinations belonging to George Walter McFarlen relating to his early education as public school teacher, as a diploma student in civil engineering at the Ontario School of Practical Science and as Provincial Land Surveyor. Photoprints of members of McFarlen Family, and of the graduating class (?) of SPS c 1888.

B1982-0015: Genealogical information relating to the family of George and Ann McFarlen and their descendants in Canada, including George Walter McFarlen, SPS Dip.1888 (civil engineering); Thomas James McFarlen, SPS Dip. 1893 (civil engineering); Ruth Olive McFarlane, BA (philosophy) 1918 (Victoria); Arthur MacFarlane Toye, BASc 1925 (civil engineering); Walter Newton McFarlen, Arts (teacher's course), 1925-1926; Willena Hilda McFarlen, BA 1932 (Victoria); Deborah Ann McFarlen, BA, 1974 (Victoria), MA 1979; Claire Willena McFarlen, Arts 1980-1983 (University College); diary of George Walter McFarlen, 1926. Includes diary of George Walter McFarlen, 1926, and collection of articles on the McFarlens (1975-1981)

McFarlen Family

Hardolph Wasteneys fonds

  • UTA 1942
  • Fonds
  • 1922-1924

Consists of minutes of organizing committees, programmes, invitations, correspondence, and financial statements relating to the 92nd meeting of the British Association for the Advancement of Science held in Toronto in 1924.

Wasteneys, Hardolph

C. Kent Duff fonds

  • UTA 1225
  • Fonds
  • 1914-1968

Fonds consists of 2 accessions

B1994-0001: Papers of Charles Kent Duff, student of engineering from 1914 to 1918 and research assistant in Electrical Engineering in the 1920s and 1930s under H.W. Price. Includes correspondence as a student, a lecture given to a class of Harold Innis', who, during their student days, was a roommate of Duff's. Also includes graduation diploma and 1 graduation photograph, along with his C.V. from the 1950s. (3 boxes, 1914-1955)

B1999-0020: Includes: Diary and related photo album covering a large part of Duff's work in China as a teacher at a mission (1921-1924, 1926) - photo album also contains photos after 1926 when he left China, documenting travels throughout England and Ontario. A second photo photo album covers his student days at the University of Toronto 1914-1918, while he was at the Faculty of Applied Science and Engineering. Also includes biographical items detailing his work with H.W. Price in the Faculty of Applied Science and Engineering and with the Hydro-electric Commission of Ontario including photographs of an automatic regulator designed by Price and Duff. (3 boxes, 1914-1968)

Duff, C. Kent

William Edward Young fonds

  • UTA 1987
  • Fonds
  • 1930-1934

Architectural drawings covering W.E. Young's years as a student in the Faculty of Applied Science. Included is one submitted in his unsuccessful bid for the Darling and Pearson Prize in 1934.

Young, William Edward

Council of Presidents of Universities of Ontario fonds

  • UTA 1177
  • Fonds
  • 1966-1969

Records of the Office of Institutional Research of the Council of Presidents of Universities of Ontario (CAMPUS), consisting of correspondence, notes, graphs and tables, reports and transparencies.

Council of Presidents of Universities of Ontario

Canada. Canadian Army. 67th (Varsity) Battery Association

  • UTA 1105
  • Fonds
  • 1914-1983

Fonds consists of 5 accession:

B1976-0006: The records relate to the first and second drafts of the Battery. (5 items, 1916)

B1984-0001: The records consist of account books, financial statements, registers, scrapbooks, publications, press clippings and photographs. (5 boxes, 1915-1982)

B1984-0010: The records consist of: draft lists, minutes of meetings, publications, photographs and related material (6 boxes, 1916-1983).

B1988-0033: Correspondence, manuscript, programs and photographs (1 box, 1933-1982)

B1995-0043: Postcard of the 67th Varsity Battery. (1 item, ca. 1916)

Canada. Canadian Army. 67th (Varsity) Battery Association

Dunlap Family fonds

  • UTA 1228
  • Fonds
  • 1931

Video cassette of Dunlap Family home movie of the Royal Visit of Japanese Prince and Princes Takamatsu at their home, 93 Highland Ave., May 1931. VHS format

Dunlap Family

John Charles Boileau Grant fonds

  • UTA 1327
  • Fonds
  • 1918-1970

Consists of a "mentioned in despatches" certificate (1919), B.E.F. Army Orders (1918), an American Association of Anatomists citation (1957), and a plaque from UCLA (1970), all relating to J.C.B. Grant.

Grant, John Charles Boileau

John Drennan Hamilton fonds

  • UTA 1343
  • Fonds
  • 1939-1973; (predominant 1959-1973)

Consists of correspondence (1966-1972), reports and notes on medical education and on the Presidential Committee on Hospital-University Relations (1959-1960), papers and addresses (1960-1973). Also includes publications (1939-1947).

Hamilton, John Drennan

Mary Hazel Cornelia Wrightman fonds

  • UTA 1981
  • Fonds
  • 1914-1974

Papers of Mary Wrightman, consisting of files relating to her graduation (B.A., 1914), her retirement from the Library, invitations to various official university functions, the centenary of the University College, and the 50th and 60th anniversary reunions of the Class of IT4; Includes a photograph of Clara Cynthia Benson, Professor of Food Chemistry, n.d.

Wrightman, Mary Hazel Cornelia

Florence Helen Maud Neelands fonds

  • UTA 1610
  • Fonds
  • 1893-1907

Correspondence of Florence Neelands with family members, including her brother, Ernest Victor, friends and fellow students while a student in modern languages at the University of Toronto. Topics include the 1894 production of 'Antigone' and the 1895 student strike. Also included are photographs, mostly of family members and friends (some identified) but also including images of tribesmen, possibly in Papua-New Guinea.

Neelands, Florence Helen Maud

Geoffrey Payzant fonds

  • UTA 1650
  • Fonds
  • 1961-1985

Correspondence with and about Michael Polanyi including papers regarding the Polanyi Papers Project (1973-1975), the Polanyi Society (1972-1985), obituaries. Includes files on such people as Doug Adams, Richard L. Gelwick, Jerry H. Gill, Maxine Greene, Robert E. Innis, and others. Photoprints of opening of Fisher Rare Book Library.

Payzant, Geoffrey

Frederic John Poynton fonds

  • UTA 1672
  • Fonds
  • 1913-1933

Volume entitled "Research on Rheumatism" and related glass plate negatives document research done by Dr. F.J. Poynton of University College Hospital London. Correspondence, clippings and a citation document the gift of this material to the Faculty of Medicine. The research was undertaken by Poynton with Dr. Alexander Pain from 1897-1913.

Poynton, Frederic John

Daniel Graisberry Revell fonds

  • UTA 1694
  • Fonds
  • 1892-1904

Course and laboratory notes taken by Daniel G. Revell while a student in Arts (1892-1894) Medicine (1898-1900), and as a Fellow in Anatomy at the University of Toronto. Also included are notes taken at this time and later when he was an instructor (1901-1907) at the University of Chicago.

Revell, Daniel Graisberry

Edmund Murton Walker fonds

  • UTA 1929
  • Fonds
  • 1922-1937

Correspondence, reports and financial statements of the Royal Canadian Institute; and correspondence of the Committee on General Entymological Terms.

Walker, Edmund Murton

Selwyn Pieters fonds

  • UTA 1663
  • Fonds
  • 1991-1998

Records document the activities of Selwyn Pieters, an African-Canadian part-time student, graduating with a Bachelor of Arts in Criminology in 1997. Included are records relating to his academic standing, student papers, lectures given in his final years, invitations, awards, memberships and participation in student groups. He was a student representative on the Academic Board of Governing Council, 1993-1998.

Pieters, Selwyn

University of Toronto. Natural Science Association fonds

  • UTA 1899
  • Fonds
  • 1879-1906

Consists of records documenting the University of Toronto Natural Science Association, including minute books, regulations and rules of order, proceedings, reports and correspondence, papers read before the Association, invitations and programs and addresses,

University of Toronto. Natural Science Association

Results 151 to 200 of 1391