Showing 797 results

Archival description
Only top-level descriptions
Print preview View:

Helen Sawyer Hogg fonds

  • UTA 1383
  • Fonds
  • [ca. 1890]-2004, predominant 1926-1993

This fonds contains the personal and professional papers of Dr. Helen Sawyer Hogg documenting her contribution to professional astronomy, her high regard as a popular educator as well as her responsibilities as a parent, daughter, wife and friend. The records have been arranged into series either by type of record or to reflect a certain type of activity. Records documenting various aspects of her career are filed first, followed by papers reflecting her personal life.

Included is both professional and personal correspondence; records relating to her activities on associations, boards and organizations; records such as draft manuscripts, correspondence and outlines and data relating to her publishing activities and research; papers relating to her education and her teaching responsibilities; as well as diaries and family papers series.

Because Dr. Hogg's career spanned nearly seven decades during a time astronomy as a discipline was still developing both nationally and internationally, these records are not only useful to those researching Dr. Hogg's achievements but will be insightful to those researchers studying the development of astronomy as a science and profession. Moreover, Dr. Hogg was a woman in a field of science, which is still dominated by men. Those studying women's history may find Dr. Hogg's personal records a useful case study in one woman's success in a largely male dominated profession.

Contained within the Helen S. Hogg personal records are three sous-fonds: Frank S. Hogg [1922-1952], her first husband and also an astronomer at the David Dunlap Observatory; Prof. Ruth Northcott [1932-1969], close personal friend and professional colleague of Helen Hogg, also on staff at the D.D.O.; Dr. C.A. Chant [193- - 194-], director emeritus of the D.D.O and head of the Department of Astronomy at the University of Toronto from 1904-1935. These sous-fonds are individually described and have been filed after the Helen Hogg personal records.

Hogg, Helen Battles Sawyer

Lee Bartel's musical stamp collection

  • CA OTUFM 42
  • Collection
  • 1927-1985

Collection consists of 27 pages of stamps featuring composers, musicians, musical instruments, scenes from operas and ballets, folk dances, theatres, opera houses, and music conservatories and academies. Each page of stamps was arranged by Lee Bartel.

Bartel, Lee

University of Toronto Communications fonds

  • UTA 0252
  • Fonds
  • 1895-2005

This fonds contains 52 accessions for the University of Toronto Communications, and its predecessors. See accession-level descriptions for more details.

University of Toronto. Strategic Communications and Marketing

Herman Geiger-Torel collection

  • CA OTUFM 05
  • Collection
  • 1934-1976

Collection consists of Herman Geiger-Torel's library of piano-vocal scores, including his markings and notes for Canadian Opera Company productions.

Geiger-Torel, Herman

Arthur Hartmann fonds

  • CA OTUFM 21
  • Fonds
  • 1881-1956

Fonds consists of a photograph and correspondence.

Hartmann, Arthur

William Arthur Deacon Papers

  • CA OTUTF MS COLL 00160
  • Manuscript Collection
  • 1918 - 1960

Collection of personal & business correspondence with authors,publishers, organizations, readers; minutes of the Canadian Authors Assoc.; manuscripts and typescripts of his writings and lectures as well as galleys and publicity for his books; clippings and scrapbooks of his columns and articles in the Globe & Mail and Saturday Night; 976 photographs of Canadian and international authors.

Deacon, William Arthur

Sharon Abron Drache Papers

  • CA OTUTF MS COLL 00684 (2B annex)
  • Manuscript Collection
  • 1974-2013

Includes extensive correspondence, manuscripts, etc. with Joe Rosenblatt, David Gurr; drafts, research and correspondence related to Barbara Klein-Muskrat: Then and Now; The Lubavitchers Are Coming to Second Avenue; Ritual Slaughter; The Mikveh Man; The Golden Ghetto; The Magic Pot; correspondence, research and drafts for piece on Richard Landon and the Thomas Fisher Rare Book Library; Arthur Drache material; unpublished children’s stories; family material; ghost writing; mentoring and other material related to the life and work of Sharon Abron Drache.

Drache, Sharon Abron

Julius Griffith Papers

  • CA OTUTF MS COLL 00491
  • Manuscript Collection
  • 1948-1993

Includes sketches and book jackets.

Griffith, Julius

Stanley Morisse Papers

  • CA OTUTF MS COLL 00561
  • Manuscript Collection
  • 1897-1987

Includes personal and professional correspondence; personal photographs; official documents; receipts and invoices; typescript drafts of books; newspaper articles, passports, cultural and political pursuits. Various highlighted items in his collection include many interesting photographs documenting the May Day Rallies of 1933-4 in Hamilton, Ontario-suggesting that he had an active role in organizing these demonstrations. There are also a number of newspaper clippings (primarily from The Daily Colonist (Victoria, B.C.), documenting such issues as communism, the war in Vietnam, Cyprus, various actions taken by the Canadian Government, and celebrities such as Marilyn Munroe and Princess Diana. A series of postcards document a trip taken by Sam Lawrence across Europe in 1936. Also featured is a collection of photographs of Lenin from 1897-1917 from a book of photographs entitled “Lenin” edited by Vladimir Il’ich and a collection of postcards documenting the Third Congress of Komintern in Russia, 1919. Lastly, there are two typescript books dedicated to Morisse and written by Georgoula Beikos entitled “The Greece That Fights: A Collection of Articles in Russian”, and a book of poems written by political prisoners on the Cypriot island of Gioura after the Greek civil war from 1945-1949.

Morisse, Stanley

Robertson Davies Papers

  • CA OTUTF MS Coll. 00050
  • Manuscript Collection
  • 1929 - 2008

Collection contains personal and professional papers pertaining to Robertson Davies. This includes material relating to Davies’ early life, including writing and acting as a student at Upper Canada College (1929-1932), his studies at Baillol College at Oxford (1935-1938), and participation in theatrical performances in Kingston, Oxford, the Old Vic Theatre, Peterborough and the Stratford Festival (1934-1960). The papers contain a small amount of material related to Davies’ career as a journalist at Saturday Night magazine and the Peterborough Examiner. These papers contain extensive material on the novels, books and writing of Davies. This includes drafts, proofs, correspondence, reviews, clippings and any stage adaptations of his novels from The Salterton Trilogy (Tempest-Tost, Leaven of Malice and A Mixture of Frailties), The Deptford Trilogy (Fifth Business, The Manticore and World of Wonders), The Cornish Trilogy (The Rebel Angels, What’s Bred in the Bone and The Lyre of Orpheus) and the incomplete Toronto Trilogy (Murther and Walking Spirits and The Cunning Man). Also included are a complete set of original drafts and woodcuts for the Penguin edition covers of Davies’ novels, which were designed by the American printmaker Bascove. Limited material related to his essays, short stories and non-fiction publications, notably including Shakespeare’s Boy Actors, A Voice from the Attic, High Spirits and his books of fictional essays by Samuel Marchbanks are a part of the papers. Additionally, the collection includes considerable records relating to Davies’ contributions to anthologies as well as professional writing in academic journals, newspapers and magazines. These papers encompass Davies’ career as a playwright, including material related to twenty-two original works including drafts, scripts, photographs, posters, playbills and clippings, as well as the complete papers relating to the production of The Golden Ass which was staged after Davies’ death. The collection contains a large sampling of correspondence of both a professional and personal nature spanning from 1934 to his death in 1995. Also included in the collection is material related to the professional career of Davies’ as a well-known Canadian writer, this includes photographs and press clippings as well as speeches and commentaries made by Davies and his awards. Records also pertain to academic and trade writing on Davies and his work, most notably a complete set of interviews conducted with family, friends, colleagues and acquaintances by Val Ross during the course of her writing Robertson Davies: A Portrait in Mosaic (2009). Papers also relate to the eighteen years Davies spent as the Master of Massey College beginning in 1963. Including articles on the founding of Massey College, the death of Vincent Massey, newsletters, teaching material and invitations and programmes for the annual Christmas Gaudy, printed on the Massey College Press. Also included is a small amount of personal records including travel records, calendars, real estate and list of personal effects. Finally, the collection contains a series dedicated to the collecting practices of Dr. Rick Davis, who collected and assembled these papers. This includes Davis’ invoices and notes for his Davies material, as well as correspondence including exchanges with Robertson Davies, Moira Whalon, Brenda Davies and Jennifer Surridge.

Davies, Robertson

Jay MillAr Papers

  • CA OTUTF MS Coll. 00036A
  • Manuscript Collection
  • 1986 - 2006

Contains drafts, manuscripts, correspondence and other material pertaining to the life, education, poetry and published work of Jay MillAr (1971-). The collection also includes his involvement and interaction with the Toronto experimental poetry community and other poets and writers, notably Brian T. Francis, John Barlow, Rob Ruzic and Rob McLennan. In addition, the collection also includes publications, correspondence and manuscript material from the two literary presses – Boondoggle Books (1992-1997) and BookThug (1997-) – that he founded and operates.

MillAr, Jay

James E. Anderson fonds

  • UTA 1014
  • Fonds
  • 1934-1980, predominant 1955-1972

Personal records of James E. Anderson, professor of anatomy and anthropology at the University of Toronto, McMaster University, and the State University of New York at Buffalo. Fonds consists of two accessions.
-B2003-0024 includes field notes, notes, infracranial and cranial forms, reports, tables, correspondence, manuscripts, articles, photographs and slides relating to archaeological sites in Canada and the United States and associated research and writing. Also contains a file on the death of Professor Lawrence Oschinsky of the Department of Anthropology at the University of Toronto.
-B2004-0009 includes manuscript (original and bound carbon copy) of "The Osteology of the Orchid Site, Fort Erie,Ontario", file on Tuberculosis, correspondence, medical case files of young males (SC4 -SC60); and series of hand drawn diagrams of human anatomy.

Anderson, James E.

Archibald Hope (A.H.) Young Collection

  • CA OTTCA F2053
  • Fonds
  • 1837-1935

The collection consists of material related to Young’s academic interest in the Anglican Church in Canada and its related people, records related to Young’s time as an administrator of Trinity College, and some material from his personal life. The fonds contains original and copied research material accumulated by Young from various sources, written by John Strachan, his family and contemporaries. Other research interests included Bishop Mountain, the Stewart family, and Trinity College. Published and unpublished manuscripts, Young’s correspondence relating to the administration of Trinity College, and personal artefacts and photographs, are included.

Contains series:

  1. John Strachan research
  2. Mountain family correspondence
  3. Drafts and published work
  4. Trinity College administration
  5. Personal records

Young, Archibald Hope

George Grey Falle Fonds

  • CA OTTCA F2134
  • Fonds
  • 1941-1984

The fonds includes correspondence, diaries, writings, lecture and reading notes on various topics related to his position as an English professor, including a diploma, a diary, and one photograph. Also included is material from the many committees and societies with which he was involved such as the Trinity College Major Study Group and the Johnson Society.

George Grey Falle

Frances Isobel Lawson Fonds

  • CA OTTCA F2103
  • Fonds
  • 1910-1991

Fonds consist of correspondence with friends and Trinity associates, newspaper clippings, photographs, ephemera, and information on people such as Charles F. Pashler, George Ignatieff, and William Wright. Files include extensive information on the Theological Education Sundays project. Also included is a file with information on the ordination of women into the Anglican Church.

Frances Isobel Lawson

Charles R. Feilding fonds

  • CA OTTCA F2075
  • Fonds
  • 1900-1981

Fonds consists of materials written by Feilding in his academic and administrative capacities, including unpublished book manuscripts, articles, sermons, radio broadcasts, newsletters, daybooks, and notes. The subject matter is weighted towards explication and criticism of the Marriage Canon as well as divorce and homosexuality under Anglican Church law. The fonds also contains research materials collected by Feilding (journal and magazine articles, newspaper clippings, pamphlets, and books), correspondence (predominantly with H.R.S. Ryan) and minutes from the Commission on Marriage and Related Matters. Also included is a pastel drawing of Feilding by Constance Wingert.

Feilding, Charles R.

Carmino de Catanzaro fonds

  • CA OTTCA F2316
  • Fonds
  • 1946-1959

Fonds consists of records relating to the Faculty of Divinity at Trinity College in the 1940's and 1950's. A small file of correspondence with the Provost, course outlines, and student lists (1946-1959) are included.

De Catanzaro, Carmino Joseph

William McMurray Collection

  • CA OTTCA F2051
  • Collection
  • 1852-1988, predominant 1852-1864

The collection consists of several diaries written during trips to the United States and England during the 1850s and 1860s in search of building funds for Trinity College. From his three trips to the United States in 1852 and 1853 there are five notebooks as well as a letter concerning a resolution towards the endowment of Trinity College. There are 98 Cartes de Visite as well as an extensive diary from his 1864 trip to England.

Contains series:

  1. Diaries
  2. Cartes de Visite

McMurray, William

Walter B. Crowe fonds

  • CA OTTCA F2218
  • Fonds
  • 1892-1946

Fonds consists of records kept by W.B. Crowe while a student at the Trinity Medical College (1892-1896) and for several years after graduation. Files include lecture notes and examination papers; printed ‘admission cards’ allowing entrance to lectures; receipts from the Registrar; certificates from the various levels of his training; programs from Medical College social functions including the annual dinners (1892-1895); speeches; commencement programs; notebooks; and papers relating to his time in Scotland. Also included is a prescription book with initial date of March 1894 that seems to have been used throughout his career as a physician. Photographs include a tintype of W.B Crowe treating a patient, a photograph of the dissecting class, and a class photograph. Also included is a clipping from the Toronto Globe and Mail showing the graduating class composite picture for 1895-6.

Crowe, Walter B.

Peter H. Russell fonds

  • UTA 1736
  • Fonds
  • 1955-2018

The Peter H. Russell fonds is comprised of three accessions: B2005-0001, B2017-0006, and B2019-0008. The records span over 60 years and document Prof. Russell’s academic career primarily with the Department of Political Science at the University of Toronto and as a recognized expert in the field of judicial, constitutional, and aboriginal politics.

Arranged in fourteen series, the records consist of correspondence, both personal and professional, manuscripts of published and unpublished works, addresses, talks and reviews, teaching and research materials. In particular, these records document the development of his expertise through the preparation of manuscripts, research, teaching and communication with colleagues at universities in Canada and internationally. Material also reflects Prof. Russell’s advocacy and active engagement in a number of national issues.

Correspondents in accession B2005-0001 include members of the Canadian judiciary such as Justices D. C. McDonald, Bora Laskin, Bertha Wilson, and Alan Linden, and politicians such as Bob Rae, Ian Scott, Ed Broadbent and Stephane Dion.

Both Series 6 (Professional activities and addresses) and Series 11 (Articles, reviews, published addresses and referee comments), contains samples of talks and addresses delivered to prominent bodies such as the Toronto Club, the Canadian Club (Toronto and Winnipeg), to university audiences and local community groups such as Learning Unlimited.

His public service activities with aboriginal groups, such as the Dene Nation, and with related governmental bodies, such as the Royal Commission on Aboriginal Peoples and the Ipperwash Inquiry, are documented in Series 5 (Consultation and public service). In addition to his academic activities, material from accession B2005-0001 in this series includes records relating to his community involvement with the Wychwood Rate Payer’s Association, the Bathurst-St. Clair Task Force, Legal Aid Committee, Ontario Liberal Association and University Settlement, among others.

Finally, material in this fonds provides significant coverage of Prof. Russell’s participation in associations and organizations such as the Churchill Society for the Advancement of Parliamentary Democracy (Series 7) University of Toronto Faculty Association (Series 8), the College and Retiree Association of Canada (Sub-series 10.1) and the Retired Academics and Librarians of the University of Toronto (Sub-series 10.2).

Russell, Peter H.

Clarkson Family fonds

  • CA OTTCA F2224
  • Fonds
  • 1904-1963

The fonds is largely a collection of correspondence between various members of the Clarkson family, spanning most of their lives from 1904 to about 1963. A substantial amount of the material focuses on their travels and the primary recipient is Alice Baines Clarkson. The fonds also contains family and Trinity related photographs, diaries, records from the Women’s Musical club, and other memorabilia.

Clarkson Family

Divinity 150 Project fonds

  • CA OTTCA F2143
  • Fonds
  • 1928-1993

Fonds consists of the administrative records and research papers of The Divinity 150 Project. It includes organizational documents, research notes and materials, surveys completed by divinity students, oral history recordings, copies of the database on floppy disks, and drafts of a planned book.

Divinity 150 Project

Richard H. Steacy fonds

  • CA OTTCA F2333
  • Fonds
  • 1884-1950

Fonds consist of personal documents, notebooks, correspondence, and official documents from Richard H. Steacy’s student days at Trinity College, his time as Chaplain during the First World War, and his role in the church community following the war. Files also include newspaper clippings, poems written by Steacy and others, bibles, photographs and several artefacts from the war.

Steacy, Richard H.

David W. Nicholls fonds

  • CA OTTCA F2018
  • Fonds
  • 1954-1995

The fonds consists of files and photographs documenting his involvement with Trinity College, including the Friends of the Library and Corporation. His extensive collection of photographs, both slides and prints, is included in the fonds.

Contains series:

  1. Trinity College subject files
  2. Photography subject files
  3. General photography
  4. Competitions and slide shows

Nicholls, David W.

G. M. A. Grube and Gwenyth D. Grube fonds

  • CA OTTCA F2006
  • Fonds
  • 1890-2011, predominant 1905 ‐ 1970

The fonds documents George Grube’s early life and family in Belgium and England, education at Emmanuel College at Cambridge, professorship at Trinity College, activities in the League for Social Reconstruction, C.C.F. and N.D.P., academic and political editing and publishing career, and family life in Canada. The fonds also documents Gwenyth’s early life, teaching career, political activities in the C.C.F. and N.D.P., and family life in Canada. Records include correspondence with personal friends, professional colleagues, associates, and publishers; legal, academic, military and financial documents; publications such as books, articles, reviews, galleys, offprints, posters and pamphlets; manuscripts, notes, drafts, subject files, meeting minutes, and newspaper clippings .

Contains series:

  1. G. M. A. Grube Correspondence
  2. Gwenyth D. Grube Correspondence
  3. Major Academic Publications
  4. Scholarly Articles and Book Reviews
  5. Professional Subject Files and Related Correspondence
  6. External Lectures, Speeches, Unpublished Papers, and Research Materials
  7. Teaching, Lecture Notes, Research Materials
  8. Political Writings and Related Research
  9. Political Subject Files with Related Correspondence
  10. Public Affairs – Offprints and Other Publications; Personal and Financial Files
  11. Personal and Financial Files
  12. Gwenyth D. Grube Personal Files
  13. G. M. A. Grube Portraits and Grube Family Photographs
  14. Macintosh Family Photographs
  15. Trinity College Photographs
  16. Photographs of Political Life
  17. Photographs of Family Life

Grube, Georges Maximilien Antoine

Robert A. Spencer and the Atlantic Council of Canada fonds

  • CA OTTCA F2313
  • Fonds
  • 1954-2001

Fonds consists mainly of files relating to both the administrative and public activities of the Atlantic Council of Canada during the years when Robert A. Spencer (RAS) was executive director of the Council. Also included are files relating to the ACC's involvement with the Canadian government, the North Atlantic Treaty Association, the Atlantic Treaty Association (ATA), the Committee on Atlantic Studies (CAS), and the Turkish Atlantic Council.
Contains series

  1. Origins and history
  2. Atlantic Council of Canada
  3. Administration
  4. Programme Committee activities
  5. Activities under the direction of the President and the Executive Committee
  6. Relations with DFAIT, DND, and NATO Headquarters in Brussels
  7. The Atlantic Treaty Association (ATA)
  8. NATO Enlargement
  9. Committee on Atlantic Studies (CAS)
  10. Turkish Atlantic Council

Atlantic Council of Canada

Barrington Nevitt fonds

  • CA ON00349 1998.003
  • Fonds
  • 1931-1993

This fonds is divided into 11 series reflecting the filing system used by Nevitt during his career, and based on subject divisions. The series are: ‘Subject Files’, ‘Early Manuscripts’, ‘Northern Electric Company’, ‘Discoveries International Symposium’, ‘Management by PreVision’, ‘Published Articles and Papers’, ‘Captain Gulliver’s Interplanetary Travels’, ‘ABC’, ‘Correspondence’, ‘Who Was Marshall McLuhan’, and ‘Printed Materials’.

The first series ‘Subject Files’, consists of 57 files containing a variety of textual records including correspondence, notes, printed materials, clippings, manuscripts, typescripts, photographs, ephemera, and overhead transparencies, and a small amount of audio recordings in various formats. The records are grouped together in individual files based on subject matter divisions reflecting specific creative and academic projects that Nevitt worked on alone and in conjunction with McLuhan, and topics of interest to Nevitt. The series also contains a file of collected photographs and a file titled ‘Ephemera and Mixed Media’, which contains a small collection of audio records.

The second series ‘Early Manuscripts’ consists of typescripts, and drafts of various academic manuscripts and papers written by Nevitt. The records in this series were created between 1945 – 1965.

The third series ‘Northern Electric Company’ includes notes, seminar material, and clippings compiled by Nevitt during his time with the Northern Electric Company between 1961 and 1962. The series includes material from various seminars organized by the American Management Association and attended by Nevitt.

The fourth series ‘Discoveries International Symposium’ includes correspondence, notes, ephemera, and symposium and conference materials related to Nevitt’s participation in Discoveries International Symposiums held in 1977 and 1978.

The fifth series, ‘Management by PreVision’ includes notes, clippings, drafts, correspondence, and other textual records related to Nevitt’s book project ‘Management by PreVision’.

The sixth series ‘Published Articles and Papers’, includes a collection of chronologically arranged articles and manuscripts written and published by Nevitt and others between 1951-1994, and related correspondence.

The seventh series ‘Captain Gulliver’s Interplanetary Travels’, includes correspondence, clippings, notes, contracts, manuscripts, and other textual records related to Nevitt’s science fiction book project of the same name.

The eighth series ‘ABC of Prophecy’ includes clippings, notes, manuscripts, and other textual records related to Nevitt’s book project of the same name.

The ninth series ‘Correspondence’ includes a collection of chronologically arranged correspondence related to Nevitt and generated between 1966 – 1993.

The tenth series ‘Who Was Marshall McLuhan’ includes correspondence, notes, clippings, and other textual records related to the book of the same name that was co-authored by Nevitt and Maurice McLuhan.

The eleventh series ‘Printed Materials’, includes monographs, periodicals, and published journal articles generated between 1953 – 1994 by Nevitt, Marshall McLuhan and other writers working on topics of interest to Nevitt.

This fonds includes textual material relating to the following books and publications:

Telecommunication Equipment for Power Systems Developments and Application in Sweden (book, 1953)
Causality in the Electronic World (book, 1972)
Take Today: The Executive as Dropout (book, 1972)
Encyclopedia of the Future Under the Direction of the Hudson Institute (article, 1973)
Managing Change by Anticipating its Effects on People (article, 1973)
New Media (book, 1973)
Development and Underdevelopment in the Electric Age (article, 1974)
The Responsive Chord (book, 1974)
ABC of Prophecy (book, 1980)
Archivist as Comprehensivist (article, 1981)
The Communication Ecology (book, 1982)
The Future of Media (book, 1982)
Keeping Ahead of Economic Panic (book, 1985)
Captain Gulliver’s Interplanetary Travels (book, 1986)
Who Was Marshal McLuhan (book, 1993)
From MBO to MBP (article)
Management by PreVision (article)

Nevitt, Barrington

Lionsgate Entertainment Fonds

  • CA ON00349 2008.003
  • Fonds
  • 1973 - 2007

The Lionsgate Entertainment fonds is divided into 10 Series. These are: ‘Corporate/Legal (Text Files)’, ‘Corporate/Legal (Audio Visual Files), ‘Cinepix’ (Text Files)’, ‘Cinepix (Audio Visual Files)’, ‘Television (Textual Production Files’), ‘Television (Audio Visual Files)’, ‘Feature Films (Textual Production Files)’, ‘Feature Films (Audio Visual Files)’, ‘Finished Productions’, ‘Artwork’, ‘Scripts’, ‘Posters’.
The first series, ‘Corporate/Legal (Text Files)’, includes two subseries: ‘Corporate/Legal’ and ‘Video Distribution/Marketing’. ‘Corporate/Legal’ includes budgets, documents relating to Beringer Gold Corp., financial statements, human resource materials, Toronto Stock Exchange documents, and material relating to companies acquired by Lionsgate (Trimark, Mandalay, etc.). Also included are annual reports from 1998 – 2001, and files pertaining to projects that were not completed. The second sub-series, ‘Video Distribution/Marketing’, consists of three subsubseries, ‘Distribution Files’, ‘General Promotional Material’, and ‘Slides’.
The second series, ‘Corporate/Legal (Audio Visual Files)’, consists of two subseries: ‘Screeners/Trailers/EPKs’, and ‘Press Kits’. ‘Screeners/Trailers/EPKs’ includes a number of trailers, screening copies and electronic press kits and consists of two subsubseries: ‘Video’ and ‘35mm Film’. Films represented here include Reservoir Dogs and Madea’s Family Reunion.
The third series, ‘Cinepix (Text Files)’, consists of six subseries: ‘Dialogue Scripts’, ‘Screening Logs’, ‘Distribution Files’, ‘Midnight in St Petersburg/Bullet to Beijing’, ‘Multiple Feature Film Productions’, ‘John Dunning and Andre Link Publicity Material’. Films represented here include The Daytrippers, Margaret’s Museum, and The Pillow Book.
The fourth series, ‘Cinepix (Audio Visual Files)’, includes two subseries: ‘Audio Visual Production Elements’ and ‘Audio Visual Film-Based
Elements’. The first subseries is divided into three subsubseries: 'Bullet to Beijing’, ‘Midnight in St Petersburg’ and ‘Misbegotten’ (each of these pertains to a film of the same name). The second series consists of 22 subsubseries, also named after specific films: ‘Across This Land with Stompin’ Tom Connors’, ‘L’Amour Humain (aka The Awakening)’, ‘Blind Rage (aka The Surrogate), ‘Bullet to Beijing’, ‘Cathy’s Curse (aka Malefices)’, ‘Chiens Chauds’, ‘Death Weekend’, ‘Le Diable est Parmi Nous’, ‘Four Letter Word (Love Is a Four Letter Word)’, ‘Ilsa Harem Keeper’, ‘Ilsa – Misc’, ‘Ilsa Shewolf of the SS’, ‘Ilsa Tigress of Siberia’, ‘Ilsa Wicked Warden’, ‘Midnight in St Petersburg’, ‘Mystery of the Million Dollar Hockey Puck' (other titles)’, ‘Pile ou Face’, ‘Pomme, La Queue et Les Pepins’, ‘Tout Feu Tout Femme’, ‘Vibrations’, ‘Whispers (re-issue of Dead of Night)’,
‘Yesterday (other titles)’.
The fifth series, ‘Television (Textual Production Files)’, consists of one subseries, divided into 10 subsubseries (named for the productions to which they pertain): ‘Coven’, ‘Dead Zone’, ‘Higher Ground’, ‘Hope Island’, ‘Missing (1800Missing)’, ‘Mysterious Ways’, ‘No Boundaries’, ‘Scarlett’, ‘Talk to Me’, and ‘Tracker’. ‘Missing’ is further divided into two subsubsubseries: ‘Elements acquired before Sept 2007’ and ‘Elements acquired after Sept 2007’.
The sixth series, ‘Television (Audio Visual Files)’, consists of two sub-series: ‘AudioVisual–Production Elements’, and ‘AudioVisual—Film Elements’. The first sub-series is divided into 10 subsubseries named for the productions to which they pertain: ‘Coven’, ‘Dead Zone’, ‘Higher Ground’, ‘Hope Island’, ‘Missing (1800Missing)’, ‘Mysterious Ways’, ‘No Boundaries’, Scarlett’, ‘Talk to Me’, and ‘Tracker’. Two of these are further subdivided into subsubseries: ‘Missing’ consists of ‘Elements acquired before Sept 2007’ and ‘Elements acquired after Sept 2007’, and ‘No Boundaries’ includes ‘Production Elements’ and ‘Audition Tapes’. ‘AudioVisual—Film Elements’ includes 7 subseries: ‘Coven’, ‘Higher Ground’, ‘Hope Island’, ‘Missing (1800Missing)’, ‘Mysterious Ways’, ‘Scarlett’, and ‘Talk To Me’. ‘Missing’ is further divided into two subsubsubseries,
‘Elements acquired before Sept 2007’ and ‘Elements acquired after 2007’.
The seventh series, ‘Feature Films (Textual Production Files)’, consists of one subseries: ‘Text files’, which is in turn divided into 52 subsubseries
(named for the productions to which they pertain): ‘5 Days After Midnight’, ‘After the Storm’, ‘American Psycho’, ‘American Psycho 2’, ‘Bounty Hunters’, ‘Bounty Hunters 2’, ‘Brave New Girl’, ‘Cabin Pressure’, ‘Carnival of Souls’, ‘Chairman of the Board’, ‘Civil Brand’, ‘Confidence’, ‘Cookout’, ‘Cube Zero’, ‘Devil’s Rejects’, ‘Diary of a Mad Black Woman’, ‘Dirty Dancing 2’, ‘Double Take’, ‘Fierce People’, ‘Final Cut’, ‘First 9 ½ Weeks’, ‘Frailty’, ‘Get Down’, ‘Godsend’, ‘Happy Endings’, ‘Hard Core Logo’, ‘HiLife’, ‘Hittin’ It’, ‘Hypercube’, ‘In the Mix’, ‘Inconvenienced’, ‘Jerry & Tom’, ‘Krocodylus
(aka Salty; Bloodsurf)’, ‘Lep in the Hood (aka Leprechaun 5)’, ‘Lucky 7’, ‘Mask of Death’, ‘Minion’, ‘Noah Dearborn’, ‘Nora’, ‘Prairie Doves’, ‘Prisoner of Love’, ‘Punisher’, ‘Shattered Glass’, ‘Ski School 2’, ‘Skipped Parts’, ‘Stag’, ‘Stalk’, ‘Superfire’, ‘Vig (Money Kings)’, ‘Void, The’, ‘Wonderland’,‘Various Titles (Miscellaneous)’.
The eighth series, ‘Feature Films (Audio Visual Files)’, includes three subseries:‘AudioVisual—Production Elements’, ‘AudioVisual—Film Elements’, and ‘Material Added Since October 2007’. The first subseries is divided into 37 subsubseries, named for the production to which they pertain: ‘5 Days After Midnight’, ‘Adam and Eve (aka Forbidden Fruit)’, ‘American Psycho’, ‘American Psycho 2—The Girl Who Wouldn’t Die’, ‘Bolt’, ‘Bounty Hunters’, ‘Bounty Hunters 2’, ‘Cabin Pressure’, ‘Cat’s Meow, The’, ‘Counterstrike (aka Attack on the Queen)’, ‘Double Take’, ‘Ex, The’, ‘Final Run’, ‘First 9 ½ Weeks’, ‘Hawk’s Vengeance’, ‘Heist, The’, ‘HiLife’, ‘Hypercube’, ‘I’m Losing You’, ‘Jerry & Tom’, ‘Lucky 7’, ‘Mask of Death’, ‘Monument Ave’, ‘Prairie Doves’, 'Prisoner of Love’, ‘Protector, The’, ‘Rare Birds’, ‘Shutterspeed’, ‘Ski Hard (aka Ski Nuts or Downhill Willie)’, ‘Ski School 2’, ‘Specimen’, ‘Stag’, ‘Super Dave’, ‘Truth Merchants’, ‘Vig (aka Money Kings)’, ‘Void, The’, ‘Various Titles (Miscellaneous)’.
The third subseries, ‘Material added since Oct 2007’, includes two subsubseries ‘PostProduction; 16 & 35mm for Multiple Titles’, and ‘Inspector Gadget Episode Masters’.
The ninth series, ‘Finished Productions’, includes three subseries: ‘Theatrical Film Release Prints’, ‘Video Masters’, and ‘DVDs’. Films represented here include 'The Crying Game', 'Dog Park', 'Monster’s Ball', and 'Secretary'.
The tenth series, ‘Artwork’, consists of two subseries: ‘Print Files & CDs’, and ‘Colour Separation Film Negatives’. Films represented here include 'The Basketball Diaries', 'Natural Born Killers', and 'Party Girl'.
The eleventh series, ‘Scripts’, includes scripts for a number of productions, including 'Eve’s Bayou', 'Jesus’ Son', and 'Weeds' (Pilot).
The twelfth series, ‘Posters’, includes ca. 375 posters for such productions as 'The Cat’s Meow', 'Hostel', 'Gods and Monsters' and 'American Psycho'

.
This fonds includes graphic and textual material relating to these productions:

Alf (Television, 1986)
Comic Book Confidential (Film, 1988)
Cadence (Film, 1990)
Angel Town (Film, 1990)
Metropolitan (Film, 1990)
Voyage vers l’espoir (Film, 1990)
Paris is Burning (Film, 1990)
Uranus (Film, 1990)
American Dream (Film, 1991)
La vieille qui marchait dans la mer (Film, 1991)
Van Gogh (Film, 1991)
Whore (Film, 1991)
Mon pere, ce hero (Film, 1991)
Merci la vie (Film, 1991)
Alligator Pie (Television, 1991)
La rage de vaincre (Film, 1991)
Keeper of the City (Film, 1991)
Kafka (Film, 1991)
The Hit Man (Film, 1991)
Bob Marley: Time Will Tell (Film, 1991)
Blood in the Face (Film, 1991)
Ma vie est un enfer (Film, 1991)
The Lunatic (Film, 1991)
Les cles du paradis (Film, 1991)
Black Magic Woman (Film, 1991)
Talons aiguiles (Film, 1991)
Prayer of the Rollerboys (Film, 1991)
Young Soul Rebels (Film, 1991)
Un Coeur qui bat (Film, 1991)
Un epoque formidable (Film, 1991)
Exposure (Film, 1991)
Woman with a Past (Television, 1992)
Rampage (Film, 1992)
Body Puzzle (Film, 1992)
Affairs of the Heart (Television, 1992)
Mikey (Film, 1992)
Best of the Best (Film, 1992)
The Double Life of Veronique (Film, 1992)
Hear My Song (Film, 1992)
The Bikini Carwash Company (Film, 1992)
Black Belt (Film, 1992)
Lion du Brasil (Film, 1992)
La revolte des enfants (Film, 1992)
Le zebre (Film, 1992)
La note bleue (Film, 1992)
Angel Square (Film, 1992)
K2: Journey to the Top of the World (Film, 1992)
Meatballs IV (Film, 1992)
Belle epoque (Film, 1992)
Timescape (Film, 1992)
Coeur en hiver (Film, 1992)
The Crying Game (Film, 1992)
Beau fix (Film, 1992)
Bebe a bord (Film, 1992)
Accompagnatrice (Film, 1992)
Jalousie (Film, 1992)
Johnny Suede (Film, 1992)
Cyrano de Bergerac (Film, 1992)
Nemesis (Film, 1992)
Hellraiser III (Film, 1992)
Le Cobaye (Film, 1992)
La fille de l’air (Film, 1992)
Lucky Luke (Film, 1992)
American Dream (Film, 1992)
Amoureux de Montreal (Film, 1992)
Passion Fish (Film, 1992)
Le Steak (Film, 1992)
Sarafina! (Film, 1992)
Le Grand jeu (Film, 1992)
Simeon (Film, 1992)
Cap tourmente (Film, 1992)
Celine (Film, 1992)
Claire of the Moon (Film, 1992)
The Custodian (Film, 1993)
Beauty School (Film, 1993)
Jambon Jambon (Film, 1993)
Best of the Best 2 (Film, 1993)
The Snapper (Film, 1993)
Le sexe des etoiles (Film, 1993)
Les visiteurs (Film, 1993)
The Myth of the Male Orgasm (Film, 1993)
Fortresse (Film, 1993)
Faismoidanser (Film, 1993)
House of Cards (Film, 1993)
Map of the Human Heart (Film, 1993)
Henry: Portrait of a Serial Killer (Film, 1993)
Toxic Affair (Film, 1993)
El Cid (Film, 1993)
Carnosaur (Film, 1993)
Little Buddha (Film, 1993)
Fan Fan (Film, 1993)
Un, deux, trois, soleil (Film, 1993)
Children of the Corn (Film, 1993)
Germinal (Film, 1993)
Ethan Frome (Film, 1993)
Profil bas (Film, 1993)
Like Water for Chocolate (Film, 1993)
Into the West (Film, 1993)
The Night We Never Met (Film, 1993)
Cliffhangers (Film, 1993)
Blue Ice (Film, 1993)
Baby on Board (Film, 1993)
Deadly Heroes (Film, 1993)
Batard de Dieu (Film, 1993)
Indochine (Film, 1993)
The Amy Fisher Story (Television, 1993)
800 Leagues Down the Amazon (Film, 1993)
Assassination Game (Film, 1993)
Yankee Zulu (Film, 1993)
Red Hot (Film, 1993)
Sweet Killing (Film, 1993)
Angelfist (Film, 1993)
Blown Away (Film, 1994)
La reine Margot (Film, 1994)
Adieu ma concubine (Film, 1994)
Le peril jeune (Film, 1994)
Botte di Natale (Film, 1994)
Petits arrangements avec les morts (Film, 1994)
Neuf mois (Film, 1994)
The Piano (Film, 1994)
Mon ami Max (Film, 1994)
Pure formalite (Film, 1994)
Les roseaux sauvages (Film, 1994)
Le parfum d’Yvonne (Film, 1994)
Le souper: Le vice au bras du crime (Film, 1994)
Sirens (Film, 1994)
Le sourire (Film, 1994)
The Secret of Roan Inish (Film, 1994)
The Crow (Film, 1994)
Mother’s Boys (Film, 1994)
La Machine (Film, 1994)
Ski School 2 (Film, 1994)
Clear Cut (Film, 1994)
Ernest Goes to School (Film, 1994)
La maison aux esprits (Film, 1994)
Le fils prefere (Film, 1994)
Mina (Film, 1994)
Charlie’s Ghost Story (Film, 1994)
Un indien dans la ville (Film, 1994)
The Accompanist (Film, 1994)
Backstreet Justice (Film, 1994)
Double Dragon (Film, 1994)
Nobody Loves Me (Film, 1994)
Nothing to Lose (Film, 1994)
Nostradamus (Film, 1994)
Rosine (Film, 1994)
Benefit of the Doubt (Film, 1994)
Le colonel Chabo (Film, 1994)
Angel of Destruction (Film, 1994)
Cahier vole (Film, 1994)
La separation (Film, 1994)
Sirens (Film, 1994)
Carver’s Gate (Television, 1995)
Jeux de pouvoir (Film, 1995)
When the Bullet Hits the Bone (Film, 1995)
Basketball Diaries (Film, 1995)
Ski Nuts (Film, 1995)
Red Lion (Film, 1995)
Man with a Gun (Film, 1995)
Jungle Law (Film, ca. 1995)
Regard d’Ulysse (Film, 1995)
Bullet to Beijing (Film, 1995)
Le Sphinx (Film, 1995)
Karmina (Film, 1995)
Antonia’s Line (Film, 1995)
Le maitre des elephants (Film, 1995)
Gazon maudit (Film, 1995)
Le Cobaye 2 (Film, 1995)
Nelly & Mr Arnaud (Film, 1995)
Nouveau monde (Film, 1995)
Oublie moi (Film, 1995)
No Exit (Film, 1995)
Jour de fete (Film, 1995)
Kabloonak (Film, 1995)
Guantanamera (Film, 1995)
Margaret’s Museum (Film, 1995)
Better Off Dead (Film, 1995)
Celtic Feet (Film, 1995)
Miserables (Film, 1995)
Elisa (Film, 1995)
Les enfants de lumiere (Film, 1995)
Inspector Gadget (Film, 1995)
Big Foot (Film, 1995)
Cyclo (Film, 1995)
Ava’s Magical Adventure (Film, 1995)
Out of America (Film, ca. 1995)
Young Poisoners Handbook (Film, 1995)
Butterfly Kiss (Film, 1995)
The Low Life (Film, 1995)
Anges canadiens (Film, ca.1995)
L’annee Juliette (Film, 1995)
Angel Baby (Film, 1995)
Jeffrey (Film, 1996)
Bastard Out of Carolina (Film, 1996)
Fascinating Nature (Film, 1996)
Midnight in St Petersburg (Film, 1996)
Mask of Death (Film, 1996)
Sci Fighters (Film, 1996)
Sweet Angel Mine (Film, 1996)
Silent Trigger (Film, 1996)
L’homme ideal (Film, 1996)
Le plus beau metier du monde (Film, 1996)
Hollow Reed (Film, 1996)
Intimate Relations (Film, 1996)
Ridicule (Film, 1996)
Le huitieme jour (Film, 1996)
The Pillow Book (Film, 1996)
Bloodsport II (Film, 1996)
Bounty Hunters (Film, 1996)
Sabotage (Film, 1996)
Moving Target (Film, 1996)
Losing Chase (Television, 1996)
Angelo, Fredo et Romeo (Film, 1996)
Flirt (Film, 1996)
Le polygraphe (Film, 1996)
The Monster (Film, ca.1996)
No Exit (Film, 1996)
La cri de la nuit (Film, 1996)
Party Girl (Film, 1996)
Pompatus of Love (Film, 1996)
Hype! (Film, 1996)
Specimen (Film, 1996)
Eve’s Bayou (Film, 1997)
Sanctuary (Film, 1997)
Suspicious Minds (Film, 1997)
The Assistant (Film, 1997)
Belle vert (Film, 1997)
La ballade de Titus (Film, 1997)
Stag (Film, 1997)
Affliction (Film, 1997)
Lucie Aubrac (Film, 1997)
Chinese Box (Film, 1997)
Natural Enemy (Television, 1997)
Sick (Film, 1997)
The Peacekeeper (Film, 1997)
Déjà vu (Film, 1997)
I Married a Strange Person! (Film, 1997)
Mr. Men (Film, 1997)
The Kid (Film, 1997)
Gadjo Dilo (Film, 1997)
Mr. Jealousy (Film, 1997)
Life and Death on Long Island (Film, 1997)
Hawk’s Vengeance (Film, 1997)
Stag (Film, 1997)
Heaven Before I Die (Film, 1997)
Papertrail (Film, 1997)
Les Boys (Film, 1997)
Grizzly Mountain (Film, 1997)
Ernest Goes to Africa (Film, 1997)
The Wrong Guy (Film, 1997)
Black Dawn (Film, 1997)
A Gun, a Car, a Blonde (Film, 1997)
Le Jaguar (Film, 1997)
Exception to the Rule (Film, 1997)
Lolita (Film, 1997)
Nick and Jane (Film, 1997)
The Heist (Film, ca. 1997)
The Ex (Film, 1997)
True Vengeance (Film, 1997)
Appetite (Film, 1998)
Ernest in the Army (Film, 1998)
Diana, The People’s Princess (Television, 1998)
Dog Park (Film, 1998)
Les Boys II (Film, 1998)
The Red Violin (Film, 1998)
Painted Angels/Prairie Doves (Film, 1998)
Valentine’s Day (Television, 1998)
Jack Frost (Film, 1998)
Daytrippers (Film, 1998)
Gods and Monsters (Film, 1998)
Blood, Guts, Bullets and Octane (Film, 1998)
Dark Confessions (Film, 1998)
Double Take (Film, ca. 1998)
Vig (Television, 1998)
Jack Rabbit Parole (Film, 1998)
Legionnaire (Film, ca. 1998)
Hell Mountain (Film, 1998)
Marco Polo (Film, ca. 1998)
I’m Losing You (Film, 1998)
Johnny Skidmarks (Film, 1998)
Jerry and Tom (Film, 1998)
The First 9 ½ Weeks (Film, 1998)
Misbegotten (Film, 1998)
Hi Life (Film, 1998)
Last Night (Film, 1998)
Carnival of Souls (Film, 1998)
Basil (Film, 1998)
The Minion (Film, 1998)
Shattered Image (Film, 1998)
The Breaks (Film, 1999)
Jesus’ Son (Film, 1999)
Blood Surf (Film, ca.1999)
Seven Girlfriends (Film, 1999)
Grass (Film, 1999)
Treasure Island (Film, ca. 1999)
Dogma (Film, 1999)
But I’m a Cheerleader (Film, 1999)
Friends and Lovers (Film, 1999)
The Last September (Film, 1999)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Hope Island (Television, 1999)
Candyman: Day of the Dead (Film, 1999)
Beyond the Mat (Film, 1999)
The Base (Film, 1999)
Salty (Film, ca. 1999)
The Big Kahuna (Film, 1999)
Lethal Target (Film, 1999)
Fish Out of Water (Film, 1999)
Heavy Metal II (Film, ca. 1999)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Souvenirs intimes (Film, 1999)
Stalk (Film, ca. 1999)
The Dinner Game (Film, 1999)
The Simple Life of Noah Dearborn (Television, 1999)
Turbulence 2: Fear of Flying (Film, 1999)
Inconvenienced (Film, 1999)
Cry for Love (Film, 1999)
Women Talking Dirty (Film, 1999)
Amores Perros (Film, 2000)
Leprechaun in the Hood (Film, 2000)
Witness (Film, 2000)
Crackerjack 3 (Film, 2000)
Underground Inferno (Film, 2000)
Hollywood Stock Exchange (Film, ca. 2000)
Dernier arret (Film, 2000)
Behind the Sun (Film, ca. 2000)
Ginger Snaps (Film, 2000)
Nora (Film, 2000)
Dancing at the Blue Iguana (Film, 2000)
Mysterious Ways (Television, 2000)
Higher Ground (Television, 2000)
The Widow of St. Pierre (Film, 2000)
Skipped Parts (Film, 2000)
Woman Wanted (Film, 2000)
The Golden Bowl (Film, 2000)
Harry’s Lot (Film, 2000)
Ginger Snaps (Film, 2000)
Shadow of the Vampire (Film, 2000)
The Eyes of Tammy Faye (Film, 2000)
Auteurs (Film, ca. 2000)
Attraction (Film, 2000)
American Psycho (Film, 2000)
Last Stand (Film, 2000)
Shadow of the Vampire (Film, 2000)
Xchange (Film, 2000)
The Big One (Film, ca.2000)
Cabin Pressure (Television, 2001)
Devil’s Prey (Television, 2001)
Chasing Holden (Film, 2001)
After the Storm (Television, 2001)
In the Shadows (Film, 2001)
Rare Birds (Film, 2001)
Perfume (Film, 2001)
Tracker (Television, 2001)
Frailty (Film, 2001)
Blossom Park (Film, ca. 2001)
The Cat’s Meow (Film, 2001)
Dead Awake (Film, 2001)
The Wash (Film, 2001)
Monster’s Ball (Film, 2001)
Get Well Soon (Film, 2001)
Race to Space (Film, 2001)
Gala Dali (Film, 2001)
Route 666 (Film, 2001)
The Void (Film, 2001)
I Fought the Law / Dead Heat (Film, 2002)
Narc (Film, 2002)
Book of Eve (Film, 2002)
Liberty Stands Still (Film, 2002)
Superfire (Film, 2002)
Black Swan (Film, 2002)
Hit That (Film, 2002)
Cube 2: Hypercube (Film, 2002)
Banger Sisters (Film, 2002)
Comic Book Villains (Film, 2002)
Forbidden Fruit (Film, 2002)
The Pilot’s Wife (Television, 2002)
Wilderness Station (Film, 2002)
Rules of Attraction (Film, 2002)
No Boundaries (Television, 2002)
Cabin Fever (Film, 2002)
Julie Walking Home (Film, 2002)
Get Down or Lay Down (Film, 2002)
American Psycho II (Film, 2002)
Civil Brand (Film, 2002)
The Dead Zone (Television, 2002)
My Big Fat Greek Wedding (Film, 2002)
Good Cop Bad Cop (Film, 2003)
Girl with a Pearl Earring (Film, 2003)
Wonderland (Film, 2003)
Shattered Glass (Film, 2003)
Nemesis Game (Film, 2003)
The Snow Walker (Film, 2003)
Student Stalker (Film, 2003)
Cornered (Film, 2003)
1800Missing (Television, 2003)
Pinocchio (Film, ca. 2003)
Cupcakes (Film, ca. 2003)
Lucky 7 (Television, 2003)
The Delicate Art of Parking (Film, 2003)
Confidence (Film, 2003)
The Cookout (Film, 2004)
Fahrenheit 9/11 (Film, 2004)
Wannabe (Film, ca.2004)
Timekiller (Film, 2004)
Tripping the Rift (Television?, ca. 2004)
Cube 3 (Film, ca. 2004)
We Don’t Like Here Anymore (Film, 2004)
The Punisher (Film, 2004)
Hittin’ It (Film, 2004)
The Final Cut (Film, 2004)
Godsend (Film, 2004)
The Girl Next Door (Film, 2004)
Dirty Dancing 2: Havana Nights (Film, 2004)
Nouvelle France (Film, 2004)
The Coven (Television, 2004)
Cube Zero (Television, 2004)
The Cookout (Film, 2004)
Brave New Girl (Film, 2004)
Five Days to Midnight (Television, 2004)
The Avengers (ca. 2004)
Diary of a Mad Black Woman (Film, 2005)
Fierce People (Film, 2005)
In the Mix (Film, 2005)
Bloodsuckers (Film, 2005)
State Property 2 (Film, 2005)
Weeds (Television, 2005)
Happy Endings (Film, 2005)
Maman Last Call (Film, 2005)
The Devil’s Rejects (Film, 2005)
Akeelah and the Bee (Film, 2006)
This fonds includes film and video elements for the following productions:

Boucle (Film, n.d.)
Looking Glass (Film, n.d.)
Love is a Four Letter Word (Film, 1970)
Loving and Laughing (Film, 1971)
Le diable est parmi nous (Film, 1972)
Keep it in the Family (aka Love Brats) (Film, 1973)
UTurn (Film, 1973)
La pomme, la queue, et les pepins (Film, 1974)
Ilsa, She Wolf of the SS (Film, 1975)
Mystery of the Million Dollar Hockey Puck (Film, 1975)
Death Weekend (Film, 1976)
Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks (Film, 1976)
Ilsa the Tigress of Siberia (Film, 1977)
Cruel Passion (Film, 1977)
Ilsa the Wicked Warden (Film, 1977)
Cauchemares (Film, 1977)
Meatballs (Film, 1979)
The Awakening (Film, 1980)
The Squad (Film, 1980)
Les chiens chauds (Film, 1980)
Pile ou face (Film, 1980)
Yesterday (Film, 1981)
The Surrogate (Film, 1984)
Hot Water (Film, ca. 1985)
Meatballs III (Film, 1986)
Rooftops (Film, 1989)
Snake Eater II (Film, 1989)
The Long Walk Home (Film, 1990)
Princes in Exile (Film, 1990)
Defenceless (Film, ca. 1991)
Final Run (Television, 1991)
Sweet Talker (Film, 1991)
Queens in Logic (Film, 1991)
Snake Eater III (Film, 1992)
Harmony Cats (Film, 1993)
Ski School 2 (Film, 1994)
Tout feu, tout femme (Television, 1994)
Ski Nuts (Film, 1995)
Bullet to Beijing (Film, 1995)
The Basketball Diaries (Film, 1995)
Bounty Hunters (Film, 1996)
Le polygraphe (Film, 1996)
Super Dave (Film, ca.1996)
Mask of Death (Film, 1996)
Midnight in St Petersburg (Film, 1996)
Specimen (Film, 1996)
Midnight in St Petersburg (Film, 1996)
Bolt (Film, 1997)
Stag (Film, 1997)
The Heist (Film, ca. 1997)
The Ex (Film, 1997)
Hawk’s Vengeance (Film, 1997)
Affliction (Film, 1997)
The First 9 ½ Weeks (Film, 1998)
Misbegotten (Film, 1998)
Dog Park (Film, 1998)
Marco Polo (Film, ca. 1998)
Truth Merchants (Film, 1998)
Hi Life (Film, 1998)
Snitch/Monument Ave. (Film, 1998)
Painted Angels/Prairie Doves (Film, 1998)
Jerry and Tom (Film, 1998)
Bounty Hunters 2 (Film, ca. 1998)
Vig (Television, 1998)
The Protector (Film, 1998)
Misbegotten (Film, 1998)
I’m Losing You (Film, 1998)
Double Take (Film, ca. 1998)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Hope Island (Television, 1999)
Higher Ground (Television, 2000)
Shutterspeed (Film, 2000)
Mysterious Ways (Television, 2000)
American Psycho (Film, 2000)
Rare Birds (Film, 2001)
The Cat’s Meow (Film, 2001)
The Void (Film, 2001)
American Psycho II (Film, 2002)
Counterstrike (Television, 2002)
Forbidden Fruit (Film, 2002)
Cube 2: Hypercube (Film, 2002)
Lucky 7 (Television, 2003)
This fonds includes audiovisual material relating to these productions:

Fighting Caravans (Film, 1931)
Laurel & Hardy (Film, 1931)
Little Rascals: Volume 1 & 2 (Film, 1931)
Little Rascals (Film, 1932)
Wagon Wheels (Film, 1934)
Westward Ho (Film, 1935)
King of the Pecos (Film, 1936)
Topper ( Film, 1937)
Santa Fe Stampede (Film, 1938)
Dark Command (Film, 1940)
Adventures of Captain Marvel (Film, 1941)
Topper Returns (Film, 1941)
Flying Tigers (Film, 1942)
In Old California (Film, 1942)
Nevada (Film, 1944)
Blood on the Sun (Film, 1945)
Flame of Barbary Coast (Film, 1945)
West of Pecos (Film, 1945)
Body and Soul (Film, 1947)
Copacabana (Film, 1947)
It's a Wonderful Life (Film, 1947)
Pursued (Film, 1947)
Double Life (Film, 1948)
Four Faces West (Film, 1948)
Champion (Film, 1949)
Fighting Kentuckian (Film, 1949)
Force of Evil (Film, 1949)
The Red Pony (Film, 1949)
Sands of IWO JIMA (Film, 1949)
The Singing Princess (Film, 1949)
Bells of Coronado (Film, 1950)
Men (Film, 1950)
Distant Drums (Film, 1951)
High Noon (Film, 1952)
Invasion of the Body Snatchers (Film, 1955)
Elvis Presley in Loving You (Film, 1957)
High School Confidential (Film, 1958)
Best of Bonanza Volume 1 (Film, 1959)
Operation Petticoat (Film, 1959)
Grass is Greener (Film, 1960)
Laurel & Hardy (Film, 1960)
Long Day's Journey into Night (Film, 1962)
That Touch of Mink (Film, 1962)
Father Goose (Film, 1964)
Speed Racer (Film, 1966)
Speed Racer Volume3 (Film, 1966)
Magic Christian (Film, 1969)
Rudyard Kipling's The White Seal (Film, 1973)
Anthony & Cleopatra (Film, 1974)
Moses (Film, 1975)
The Cassandra Crossing (Film, 1976)
Eagle Has Landed (Film, 1976)
Jesus of Nazareth (Film, 1977)
Martin: A Vampire for Our Age of Disbelief (Film, 1977)
Rudyard Kipling's Mowgli's Brothers (Film, 1977)
Big Sleep (Film, 1978)
Boys from Brazil (Film, 1978)
Greatest Heroes of the Bible (Television, 1978 & 1979)
Capricorn One (Film, 1978)
INDY 500 (Film, 1978)
Les miserables (Film, 1978)
All Quiet on the Western Front (Film, 1979)
La femme musketeer (Film, 1981)
On Golden Pond (Film, 1981)
Stanley the Ugly Duckling (Film, 1981)
Best of Times (Television, 1981)
Barbarosa (Film, 1982)
Last Unicorn (Film, 1982)
Midnight (Film, 1982)
Sophie's Choice (Film, 1982)
First Blood (Film, 1982)
Buffalo Bill (Film, 1983)
Cujo (Film, 1983)
Iron Eagle 2 (Film, 1983)
Mr. St. Nick (Film, 1983)
The Scarlet and the Black (Film, 1983)
All of Me (Film, 1984)
ALF Season One (Television, 1986)
Care Bears: Kingdom of Caring (Film, 1986)
Chopping Mall (Film, 1986)
Double Agent (Film, 1986)
Gothic (Film, 1986)
Rambo: A World of Trouble Volume 1 (Film, 1986)
Rambo: Enter The Dragon (Film, 1986)
Rambo: Face of Freedom Volume 6 (Film, 1986)
Rambo: S.A.V.A.G.E. Island (Film, 1986)
Rambo: Snow Raid Volume 5 (Film, 1986)
Rambo: Up In Arms Volume 4 (Film, 1986)
Shanghai Surprise (Film, 1986)
Last Days of Frank and Jessie James (Television, 1986)
ALF Season Two (Television, 1987)
Angel Heart (Television, 1987)
Anna (Film, 1987)
Christmas comes to Willow Creek (Television, 1987)
Dirty Dancing (Television, 1987)
Hamburger Hill (Television, 1987)
Matewan (Film, 1987)
Promised Land (Film, 1987)
Kiss Daddy Goodnight (Film, 1987)
Rent-A-Cop (Film, 1987)
Running Man (Film, 1987)
Teenage Mutant Ninja Turtles (Film, 1987)
And God Created Woman (Film, 1988)
Care Bears Festival of Fun (Film, 1988)
Watchers (Film, 1988)
Care Bears Magical Adventures (Film, 1988)
Care Bears Season of Caring (Film, 1988)
Care Bears Share a Scare (Film, 1988)
Cat Chaser (Film, 1988)
Clinton and Nadine (Film, 1988)
Waxwork (Film, 1988)
Dawning (Film, 1988)
Deep Star Six (Film, 1988)
Earth Girls are Easy (Film, 1988)
Gone to Texas (Film, 1988)
Incident at Oglala (Film, 1988)
Midnight Crossing (Film, 1988)
Red Heat (Film, 1988)
The Unnamable (Film, 1988)
Welcome to Spring Break (Film, 1988)
Lair of the White Worm (Film, 1988)
Young Guns (Film, 1988)
Blood Moon (Film, 1989)
Blood of Heroes (Film, 1989)
Bride of Re-Animator (Film, 1989)
Cadence (Film, 1989)
Cold Feet (Film, 1989)
Dream a Little Dream(Film, 1989)
Drugstore Cowboy (Film, 1989)
Fabulous Baker Boys (Film, 1989)
Far from Home (Film, 1989)
Gnaw Food of the Gods: Part 2 (Film, 1989)
Johnny Handsome (Film, 1989)
Kickboxer (Film, 1989)
Lobster Man from Mars (Film, 1989)
Mountains of the Moon (Film, 1989)
Music Box (Film, 1989)
Lock Up (Film, 1989)
Twister (Film, 1989)
Warlock (Film, 1989)
Rosalie Goes Shopping (Film, 1989)
Air America (Film, 1990)
Backtrack (Film, 1990)
Prom Night III (Film, 1990)
Cover-Up (Film, 1990)
Dangerous Passion (Film, 1990)
Dead Sleep (Film, 1990)
Watchers II (Film, 1990)
Field (Film, 1990)
Highlander 2 (Film, 1990)
Iron & Silk (Film, 1990)
Jacob's Ladder (Film, 1990)
King of New York (Film, 1990)
Long Walk Home (Film, 1990)
Moon 44 (Film, 1990)
Narrow Margin (Film, 1990)
Repossessed (Film, 1990)
Shattered Dreams (Film, 1990)
Teenage Mutant Ninja Turtles Volume 2 (Film, 1990)
Teenage mutant ninja turtles Volume 3 (Film, 1990)
Total Recall (Film, 1990)
Solar Crisis (Film, 1990)
True Story Chicago Joe and the Show Girl (Film, 1990)
Twin Peaks (Television, 1990)
Bad Girls from Mars (Film, 1991)
Servants of Twilight (Film, 1991)
Black Robe (Film, 1991)
Dark Wind (Film, 1991)
Dice Rules (Film, 1991)
L.A. Story (Film, 1991)
Doors (Film, 1991)
Drop Dead Fred (Film, 1991)
Federal Hill (Film, 1991)
Get Back (Film, 1991)
L.A. Story (Film, 1991)
Light Sleeper (Film, 1991)
Mr. Murder & Servants of Twilight (Film, 1991)
Object of Beauty (Film, 1991)
Queens Logic (Film, 1991)
Rambling Rose (Film, 1991)
Raw Heat (Film, 1991)
The Resurrected (Film, 1991)
Separate But Equal (Television, 1991)
Terminator 2: Judgement Day (Film, 1991)
When the Party's Over (Film, 1991)
Night of the Warrior (Film, 1991)
Sometimes They Come Back (Television, 1991)
Waxwork II (Film, 1991)
Wildflower (Film, 1991)
American Heart (Film, 1992)
Amityville: It's About Time (Film, 1992)
Bad Lieutenant (Film, 1992)
Dead Alive (Film, 1992)
Basic Instinct (Film, 1992)
Blown Away Film, 1992)
Bob Roberts (Film, 1992)
Chaplin (Film, 1992)
The Crying Game (Film, 1992)
Dolly Dearest (Film, 1992)
Double O Kid (Film, 1992)
Forever (Film, 1992)
Interceptor (Film, 1992)
Fortress (Film, 1992)
Friends & Lovers (Film, 1992)
Glengarry GlenRoss (Film, 1992)
Prom Night IV Delivers Us from Evil (Film, 1992)
Gunmen (Film, 1992)
Invasion of Privacy (Film, 1992)
Knight Movies (Film, 1992)
The Piano (Film, 1992)
Prey of the Chameleon (Film, 1992)
Reservoir Dogs (Film, 1992)
Twist (Film, 1992)
Rio Diablo (Film, 1992)
Belle époque (Film, 1992)
SNL Collection: The Best of Tom Hanks (Television, 1992)
The Tigress (Film, 1992)
Universal Soldier (Film, 1992)
American Kickboxer 2 (Film, 1993)
Amityville: A new generation (Film, 1993)
Back to the Secret Garden (Film, 1993)
Little Buddha (Film, 1993)
Betrayal of the Dove (Film, 1993)
Bette Midler Gypsy (Television?, 1993)
Map of the Human Heart (Film, 1993)
Cyborg 2 (Film, 1993)
Deception (Film, 1993)
Route 66 (Film, 1993?)
Doppelganger (Film, 1993)
Fall Time (Film, 1993)
House of Cards (Film, 1993)
Just another girl on the I.R.T (Film, 1993)
The Myth of the Male Orgasm (Film, 1993)
Leprechaun (Film, 1993)
Philadelphia Experiment 2 (Film, 1993)
Return of the Living Dead 3 (Film, 1993)
Return to Lonesome Dove (Television, 1993)
Woman of Desire (Film, 1993)
Snapdragon (Film, 1993)
The Tommy Knockers (Film, 1993)
Trouble Bound (Film, 1993)
When the Bough Breaks (Television, 1993)
Young Americans (Film, 1993)
And God Spoke (Film, 1994)
Ava's Magical Adventure (Film, 1994)
Backstreet Justice (Film, 1994)
A Million to Juan (Film, 1994)
Bible: Genesis (Film, 1994)
Guns of Honor (Television, 1994)
Charlie’s Ghost (Film, 1994)
Little Rascals (Film, 1994?)
Kickboxer 3 and 4 (Film, 1994)
Death Machine (Film, 1994)
Killing Zoe (Film, 1994)
Stoned Age (Film, 1994)
Last Seduction (Film, 1994)
Little Odessa (Film, 1994)
Other Side of the Law (Film, 1994)
Paula Abdul's Get Up and Dance (Television, 1994)
Phantom 2040: The Ghost Who Walks (Film, 1994)
Leprechaun 2 (Film, 1994)
Pumpkin Head 2: Blood Wings (Film, 1994)
Roswell (Television, 1994)
Silent Tongue (Film, 1994)
The Soft Kill (Film, 1994)
Stargate Extended Cut (Film, 1994)
Swimming with Sharks (Film, 1994)
Texas (Television, 1994)
The Stand (Film, 1994)
Uncovered (Film, 1994)
Wagons East (Film, 1994)
Natural Born Killers (Film, 1994)
Alien Autopsy: Fact or Fiction (Television, 1995)
Babysitter (Film, 1995)
Beach Boys: An American Band & Brian Wilson “ I Just Wasn't Made for These Times"(Television, 1995)
Biohazard the Alien Force (Film, 1995)
Blue Juice (Film, 1995)
Christmas Box (Television, 1995)
Cut Throat Island (Film, 1995)
Deadly Invasion (Television, 1995)
Galaxis (Film, 1995)
Gulliver's Travels (Television, 1995)
Antonia’s Line (Film, 1995)
Leprechaun 3 (Film, 1995)
Haunted (Film, 1995)
Last Summer in the Hamptons (Film, 1995)
Live Nude Girls (Film, 1995)
The Last Hand (Film, 1995)
Once Upon a Time: When we were coloured (Film, 1995)
One Man's Justice (Film, 1995)
Out of Sync (Film, 1995)
Decoy (Film, 1995)
Pharoah's Army (Film, 1995)
My Teacher's Wife (Film, 1995)
Power of Attorney (Film, 1995)
Raising the Heights (Film, 1995)
Kids (Film, 1995)
Reason to Believe (Film, 1995)
Flashfire (Film, 1995)
Rumplestiltskin (Film, 1995)
Sleepstalker (Film, 1995)
Soul Survivor (Film, 1995)
Stephen King's The Langoliers (Film, 1995)
Streets of Laredo (Television, 1995)
Top Dog (Film, 1995)
Virtual Assassin (Film, 1995)
Witchboard III: The possession (Film, 1995)
Breaking the Waves (Film, 1996)
True Crime (Film, 1996)
Crime Time (Film, 1996)
Crossworlds (Film, 1996)
Dead Man's Walk (Film, 1996)
The Dentist (Film, 1996)
Empty Mirror (Film, 1996)
Flash Gordon (Film, 1996)
Shooters (Film, 1996?)
Leprechaun 4 In Space (Film, 1996)
Party Girl (Film, 1996)
Hype (Film, 1996)
Independence Day (Film, 1996)
Joyride (Film, 1996)
Kama Sutra A Tale of Love (Film, 1996)
Kindred: The Embraced (Film, 1996)
Phat Beach (Film, 1996)
Pinocchio’s Revenge (Film, 1996)
Ripe (Film, 1996)
Spirit Lost (Film, 1996)
Sweethearts (Film, 1996)
Tales of Erotica (Film, 1996)
Terminal (Television, 1996)
Hit Me (Television, 1996)
Thinner (Film, 1996)
Tornado (Television, 1996)
Sabrina the Teenage Witch (Television, 1996?)
Trees Lounge (Film, 1996)
Arrival (Film, 1996)
Affliction (Film, 1997)
Amityville: Dollhouse (Film, 1997)
Another 9 1/2 Weeks (Film, 1997)
Eve’s Bayou (Film, 1997)
Asteroid (Television, 1997)
Mean Guns (Film, 1997)
Behind The Lines (Film, 1997)
Flypaper (Film, 1997)
Faith in Chaos (Film, 1997)
Flood: A River's Rampage (Television, 1997)
Grizzly Mountain (Film, 1997)
Trucks (Television, 1997)
Love and Death on Long Island (Film, 1997)
Gun Fighter (Television?, 1997)
Marco Polo (Film, 1997)
Heist (Film, 1997)
I Married a Strange Person (Film, 1997)
Invasion (Television, 1997)
Johnny Skidmarks (Film, 1997)
The Curve (Film, 1997)
Crazy Six (Film, 1997)
Heartwood (Film, 1997)
The Ugly (Film, 1997)
Keys to Tulsa (Film, 1997)
Last Don (Television, 1997)
Heaven’s Burning (Film, 1997)
Wishmaster (Film, 1997)
Littlest Angel (Film, 1997)
Love Life (Film, 1997)
Shelter (Film, 1997?)
Box of Moonlight (Film, 1997)
Meet Wally Sparks (Film, 1997)
The Odyssey (Film, 1997)
Open Your Eyes (Film, 1997)
Sprung (Film, 1997)
Sanctuary (Film, 1997?)
Perpetrators of the Crime (Film, 1997)
Pi (Film, 1997)
The Sicilian (Film, 1997)
Mrs. Dalloway (Film, 1997)
Sick (Film, 1997)
The Blood Oranges (Film, 1997)
Chinese Box (Film, 1997)
Solomon (Television, 1997)
Sub Down (Film, 1997)
Lolita (Film, 1997)
Sunday (Film, 1997)
The Tic Code (Film, 1997)
Tidal Wave (Television, 1997)
Cube (Film, 1997)
Traveller (Film, 1997)
Starkid (Film, 1997)
Widow of Saint-Pierre(Film, 1997)
A gun, a car, a blonde(Film, 1998)
Airspeed (Film, 1998)
Another Day in Paradise (Film, 1998)
Base (Film, 1998)
Belly (Film, 1998)
Bible: Esther (Television, 1998)
Bible: Jeremiah (Television, 1998)
Family of Cops (Film, 1998)
Family of Cops II (Film, 1998)
Body Count (Film, 1998)
Body Work (Film, 1998)
Boogie Boy (Film, 1998)
Bram Stoker's Shadowbuilder (Film, 1998)
Brown's Requiem (Film, 1998)
Cash Crop (Film, 1998)
Caught Up (Film, 1998)
Cement (Film, 1998)
Chairman of the Board (Film, 1998)
Busted (Film, 1998)
Christmas Story Keepers (Television, 1998)
Confession (Film, 1998)
Slam (Film, 1998)
Dinner Game (Film, 1998)
Fallen Angel (Film, 1998)
Frank and Jesse (Film, 1998)
Free Money (Film, 1998)
Shattered Image (Film, 1998)
Gangster World (Film, 1998)
I’m Losing You (Film, 1998)
The Pact (Film, 1998)
The Dentist 2 (Film, 1998)
Happiness (Film, 1998)
Gods and Monsters (Film, 1998)
Godson (Film, 1998)
Hell Cab (Film, 1998)
Hi Life (Film, 1998)
Jerry Springer in Ringmaster (Film, 1998)
Blood, Guts, Bullets and Octane (Film, 1998)
Last Don 2 (Television, 1998)
Last Night (Film, 1998)
Colony (Film, 1998)
Rebel Run (Film, 1998)
The Temptations (Television, 1998)
Last Seduction 2 (Film, 1998)
Carnival of Souls (Film, 1998)
Last to Surrender (Film, 1998)
Doom Generation (Film, 1998)
Legionnaire (Film, 1998)
Letters from a Killer (Film, 1998)
Life in the Fast Lane (Film, 1998)
An Occasional Hell (Film, 1998)
Littlest Angel's Easter (Television ,1998)
Mama Flora's Family (Television, 1998)
Mars (Film, 1998)
Merlin (Film, 1998)
Never 2 Big (Film, 1998)
Billy’s Hollywood Screen Kiss (Film, 1998)
New Rose Hotel (Film, 1998)
The Big Easy (Film, 1998)
Phoenix (1998)
Death Wish (Film, 1998)
Outrage (Film, 1998)
Paranoia (Film, 1998)
Perfect Target (Film, 1998)
Permanent Midnight (Film, 1998)
Point Blank (Film, 1998)
Love & Rage (Film, 1998)
Possums (Film, 1998)
Lawn Dogs (Film, 1998)
Progeny (Film, 1998)
Protector (Film, 1998)
Air Speed (Film, 1998)
The Red Violin (Film, 1998)
Requiem for Murder (Film, 1998)
The Landlady (Film, 1998)
Ricochet River(Film, 1998)
Route 9 (Television, 1998)
It Had to Be You (Film, 1998)
Saturday Night Live Bad Boys (Television, 1998)
Soldier of Fortune (Television, 1998)
Southie (Film, 1998)
Space Truckers (Film, 1998)
Speed Crash Rescue (Film, 1998)
Stalker (Film, 1998)
Wind River (Film, 1998)
Ground Control (Film, 1998)
Kid in Aladdin's Palace (Film, 1998)
Strangeland (Film, 1998)
Murder of Crows (Film, 1998)
Substitute 2 (Television, 1998)
Mr. Murder (Television, 1998)
Subterfuge (Film, 1998)
Suicide Kings (Film, 1998)
Taken (Film, 1998)
The Temptations (Television, 1998)
Dog Park (Film, 1998)
Trail of a Serial Killer (Film, 1998)
Milo (Film, 1998)
Twice Upon a Yesterday (Film, 1998)
Sometimes They Come Back for More (Film, 1998)
Webmaster (Film, 1998)
Wes Craven Presents Don't Look Down (Television, 1998)
Wicked Wicked West (Film, 1998)
8-1/2 Women (Film, 1999)
Across the Line (Film, 1999)
After Shock Earthquake in New York (Television, 1999)
Alice in Wonderland (Television, 1999)
All the Little Animals (Film, 1999)
Animal Farm (Television, 1999)
Appetite (Film, 1999)
Arabian Nights (Television, 1999)
Art of Murder (Film, 1999)
Shark Attack (Television, 1999)
Better than Chocolate (Film, 1999)
Beautiful People (Film, 1999)
Believe(Film, 2000)
Beyond Redemption (Film, 1999)
The Big Kahuna (Film, 1999)
Texas Funeral (Film, 1999)
Arrival 2 (Film, 1999)
Big City Blues (Film, 1999)
Black Mask (Film, 1999)
Blair Witch Project (Film, 1999)
Evolver (Film, 1999)
Blood Money (Film, 1999)
Blood Sport 4 (Film, 1999)
Buena Vista Social Club (Film, 1999)
But I'm a Cheerleader (Film, 1999)
Aftershock: Earthquake in New York (Television, 1999)
Candyman 3 (Film, 1999)
Captured (Film, 1999)
Chain of Command (Film, 1999)
Christmas Classic Series (Television, 1999)
Cleopatra (Television, 1999)
Close to Jesus (Television, 1999)
Corrupt (Film, 1999)
Counter Measures (Film, 1999)
Fever (Film, 1999)
Crocodile Hunter (Film, 1999)
Dead Line (Film, 1999)
Double Down (Film, 1999)
Eyes of Tammy Faye (Film, 1999)
Felicia's Journey (Film, 1999)
Foolish (Film, 1999)
Fugitive Mind (Film, 1999)
G2 Mortal Conquest (Film, 1999)
Flashback (Film, 1999)
Ghost Dog: The Way of the Samurai (Film, 1999)
Girl Next Door (Film, 1999)
Halloween (Film, 1999)
Highwayman (Film, 1999)
The Eternal Kiss of the Mummy (Film, 1999)
Hitman's Run (Film, 1999)
Two Shades of Blue (Film, 1999?)
Hot Boyz (Film, 1999)
Jesus' Son (Film, 1999)
Jingle Bells (Television, 1999)
Joan of Arc (Film, 1999)
Judgement Day (Film, 1999)
Last September (Film, 1999)
Last Stop (Film, 1999)
Late Lastnight (Television, 1999)
Extreme Justice (Film, 1999)
The Limey (Film, 1999)
Lost Son (Film, 1999)
Love, Honor & Obey (Film, 1999)
Lovely and Amazing (Film, 1999)
Luscious (Film, 1999)
Magical Legend of the Leprechauns (Television, 1999)
Making Marines (Television, 1999)
Mary Mother of Jesus (Television, 1999)
The Last Man (Film, 1999)
Wishmaker 2: Evil Never Dies (Film, 1999)
Michael Jordan an American Hero (Television, 1999)
Militia (Film, 1999)
The Minus Man (Film, 1999)
Uninvited Guest (Film, 1999)
Money Kings/Vig (Television, 1999)
Mr. Death (Film, 1999)
Netforce (Television, 1999)
No Vacancy (Film, 1999)
Tactical Assault (Film, 1999)
King Cobra (Film, 1999)
Noah's Ark (Television, 1999)
Wishmaster 2 (Film, 1999)
O' Christmas Tree (Film, 1999)
Out in Fifty (Film, 1999)
Perfect Tenant (Film, 1999)
Prince of Central Park (Film, 1999)
Hide and Seek (Film, 1999)
Creator (Film, 1999)
Prisoner of Love (Film, 1999)
Warlock III (Film, 1999)
Psychopath (Film?,1999)
Saturday Night Live The Best of Steve Martin (Television, 1999)
Scandalous Behavior (Film, 1999)
Secrets of Speed (Film, 1999)
Turbulence 2 (Film, 1999)
Seven Girlfriends (Film, 1999)
The Sex Monster (Film, 1999)
Show-Me-A-Story Collection Volumes 14 (Television?, 1999)
Silent Predators (Television, 1999)
Simple Life of Noah Dearborn (Television, 1999)
Sinbad (Television?, 1999)
Speedway Survival (Television, 1999)
Stealth Fighter (Film, 1999)
The Stepdaughter (Film, 1999)
Grass (Film, 1999)
Dangerous Touch (Film, 1999)
Lulu on the Bridge (Film, 1999)
Stir of Echoes (Film, 1999)
Storm of the Century (Television, 1999)
The Substitute 3 (Television, 1999)
Superfire (Television, 1999)
Supreme Sanction (Television, 1999)
National Lampoon's Last Resort (Film, 1999)
Elvis Gratton II: Miracle a Memphis (Film, 1999)
Dogma (Film, 1999)
Tail Lights Fade (Film, 1999)
Two Family House (Film, 1999)
Two Ninas (Film, 1999)
Under Current (Film, 1999)
We wish you a Merry Christmas (Film, 1999)
When the Sky Falls (Film, 1999)
Why Dogs Smile and Chimpanzees Cry (Television, 1999)
Going Overboard (Film, 1999)
The 70s (Television, 2000)
The Operative (Film, 2000)
Weight of Water (Film, 2000)
100 Girls (Film, 2000)
10th Kingdom (Film, 2000)
24 Hours at Indy (Film, 2000)
After the Storm (Television, 2000)
American Psycho (Film, 2000)
American Tragedy (Television, 2000)
Amazons and Gladiators (Film, 2000)
Amores Perros (Film, 2000)
Anna Kournikova Basic Elements (Film, 2000)
Attraction (Film, 2000)
Backyard Dogs (Film, 2000)
Base 2 (Television, 2000)
Blood Surf (Film, 2000)
Bogus Witch Project (Television, 2000)
Book of Shadow: Blair Witch 2 (Film, 2000)
The Breaks (Film, 2000)
Brooklyn Babylon (Film, 2000)
Cecil B. Demented (Film, 2000)
The Convent (Film, 2000)
Chasing Sleep (Film, 2000)
Chelsea Walls (Film, 2000)
Christy A New Beginning (Television, 2000)
Christy: Return of the Cutter Gap (Film, 2000
Chuck & Buck (Film, 2000)
Crocodile (Film, 2000)
Code Name Jaguar (Film, 2000)
Collectors (Film, 2000)
Crocodile Hunter's Croc Files (Television, 2000)
Cut (Film, 2000)
Deep in the Woods (Film, 2000)
Bread and Tulips (Film, 2000)
Denise Austin Pilates (Television, 2000)
Devil's Prey (Film, 2000)
Diamond Men (Film, 2000)
Jeremiah (Film, 2000)
Dish Dogs (Film, 2000)
Solomon (Film, 2000)
Down From the Mountain (Film, 2000)
Dr. T & the Women (Film, 2000)
Held Up (Film, 2000)
Dune (Film, 2000)
American Virgin (Film, 2000)
Diplomatic Siege (Film, 2000)
Blowin’ Smoke (Film, 2000)
The Golden Bowl (Film, 2000)
Fever Pitch (Film, 2000)
Freeway (Film, 2000)
Glam (Film, 2000)
Golden Bowl (Film, 2000)
Grizzly Falls (Film, 2000)
Guardian (Film, 2000)
Guilty (Film, 2000)
Defiance (Film, 2000)
Hamlet (Film, 2000)
High Noon (Television, 2000)
Once in the Life (Film, 2000)
In His Life: The John Lennon Story (Television, 2000)
In The Beginning (Television, 2000)
Inside the Space Station (Television, 2000)
Kill Me Later (Film, 2000)
Killer Instinct (Film, 2000)
Jesus (Film, 2000)
Komodo (Film, 2000)
La Virgen De La Lujuria (Film, 2000)
Blowback (Film, 2000)
Lost Child (Television, 2000)
The St. Francisville Experiment (Film, 2000)
Love and Sex (Film, 2000)
Million Dollar Hotel (Film, 2000)
Inferno (Film, 2000)
Eye of the Killer (Film, 2000)
Miracle Maker (Film, 2000)
My 5 Wives (Film, 2000)
Ninth Gate (Film, 2000)
Liam (Film, 2000)
No Alibi (Film, 2000)
Nowhere to Hide (Film, 2000)
Panic (Film, 2000)
Rancid Aluminum (Film, 2000)
Requiem for a Dream (Film, 2000)
Ripper Letter from Hell (Film, 2000)
Risk (Film, 2000)
Second Skin (Film, 2000)
Sexo por compasion (Film, 2000)
Shadow of the Vampire (Film, 2000)
Shriek (Film, 2000)
Urbania (Film, 2000)
Skipped Parts (Film, 2000)
Slow Burn (Film, 2000)
Hercules in New York (Film, 2000)
Family of Cops III (Film, 2000)
Robocop: Dark Justice (Film, 2000)
Luckytown (Film, 2000)
Snow White: The Fairest of them All (Film, 2000)
Songcatcher (Film, 2000)
Way of the Gun (Film, 2000)
South of Heaven West of Hell (Film, 2000
Octopus (Film, 2000)
Spiders (Film, 2000)
Stardom (Film, 2000)
Steal This Movie (Film, 2000)
Stott Pilates Sculpt & Tone (Television, 2000)
Substitute: Failure is not an option (Film, 2000)
Summer One (Film, 2000)
Tangerine Bear (Film, 2000)
Gunshy (Film, 2000)
Hollywood Sign (Film, 2000)
Tart (Film, 2000)
Tick Tock (Film, 2000)
Too Smooth/Hairshirt (Film, 2000)
Trial of Old Drum (Television, 2000)
Shot at Glory (Film, 2000)
Turbulence 3: Heavy Metal (Film, 2000)
UFC Hits Volume 1 (Film, 2000)
UFC Hits Volume 2 (Film, 2000)
Under HellGate Bridge(Film, 2000)
Dancing at the Blue Lagoon (Film, 2000)
Vulgar (Film, 2000)
Way of the Gun (Film, 2000)
Winter One (Film, 2000)
Witness Files (Film, 2000)
Women in Film (Film, 2000)
Down from the Mountain (Film, 2000)
Women of the Night (Film, 2000)
Retribution (Film, 2000)
Xchange (Film, 2000)
"O" (Film, 2001)
Acceptable Risk (Television, 2001)
All Over the Guy (Film, 2001)
Asfalto (Film, 2001)
100 Women (Film, 2001)
Barbie in the Nutcracker (Film, 2001)
Being Mick (Television, 2001)
Bluehill Avenue (Film, 2001)
Bruiser (Film, 2001)
Get Well Soon (Film, 2001)
Bully (Film, 2001)
Center of the World (Film, 2001)
Perfume (Film, 2001)
Chasing Holden (Film, 2001)
Ten Tiny Love Stories (Film, 2001)
Clifford the Big Red Dog (Television, 2001)
Dark Asylum (Film 2001)
Dead in the Water (Film 2001)
Dead Zone (Television, 2001)
Degree of Guilt (Film, 2001)
Denise Austin Power Yoga Plus (Film 2001)
Drive By (Film, 2001)
Fatal Error (Television, 2001)
Finder's Fee (Film, 2001)
Follow the Stars Home (Television, 2001)
Borough of Kids (Film, 2001)
They Crawl (Film, 2001)
Fourth Angel (Film, 2001)
Frailty (Film, 2001)
Ghetto Dawg (Film, 2001)
Great Planes Boeing 747 & 777 (Television, 2001)
The Grey Zone (Film, 2001)
Sol Goode (Film, 2001)
Hans Christian Andersen My Life as a Fairytale (Television, 2001)
Hidden Agenda (Film, 2001)
Hostage High (Television, 2001)
You Belong to Me (Television, 2001)
Fast Sofa (Film, 2001)
Dragon Ball (Film, 2001)
Killer Bud (Film, 2001)
Inspiracion (Film, 2001)
Intacto (Film, 2001)
Johnson County War (Television, 2001)
Pipe Dream (Film, 2001)
7 Days to Live (Film, 2001)
The Cat’s Meow (Film, 2001)
Lantana (Film, 2001)
The King's Guard (Film, 2001)
Dust (Film, 2001)
Last Siege (Film, 2001)
Bread and Roses (Film, 2001)
Last Warrior (Film, 2001)
Lost and Delirious (Film, 2001)
Invitation (Film, 2001)
Time Lapse (Film, 2001)
Lost Empire (Television, 2001)
Luck of the Draw (Film, 2001)
Lynyrd Skynyrd Freebird: The movie & tribute tour (Television, 2001)
Made (Film, 2001)
Mangler 2 (Film, 2001)
Double Whammy (Film, 2001)
Killing Kind (Film, 2001)
The Wash (Film, 2001)
Master of the Rings (Film, 2001)
Motocycle Mania (Television, 2001)
Mr Bill Goes to Hollywood & Mr Bill Does Vegas (Film?, 2001)
Novocaine (Film, 2001)
Blood and Sand (Film, 2001)
The Opponent (Film, 2001)
Outta Time (Film, 2001)
Pierdas Verdes (Film, 2001)
Playaz Court (Film, 2001)
Project Viper (Television, 2001)
Replicant (Film, 2001)
Octopus 2 River of Fear (Film, 2001)
On the Borderline (Film, 2001)
Darkness Falls (Film, 2001)
Ripping Friends (Television, 2001)
Rites of Autumn: The story of college football (Film, 2001)
The Runaway (Film, 2001)
Scarlett (Film, 2001)
Smiling Fish and Goat on Fire (Film, 2001)
Le people migrateur (Film, 2001)
Spanish Judges (Film, 2001)
Star Struck (Film, 2001)
Summer Two (Film, 2001)
Tape (Film, 2001)
Ticker (Film, 2001)
Vector File (Television, 2001)
Novocaine (Film, 2001)
The Void (Film, 2001)
Weather Extreme Tornado (Television, 2001)
Race to Space (Film, 2001)
Shadow Fury (Film, 2001)
Rare Birds (Film, 2001)
Shark Attack 2 (Television, 2001)
When Dinosaurs Roamed America (Television, 2001)
Wise Girls (Film, 2001)
Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell (Film, 2001)
Spy Games (Film, 2001?)
Dead Heat (Film, 2001)
Faust: Love of the Damned (Film, 2001)
Hijack’d (Film, 2001)
Wooly Boys (Film, 2001)
13 Curses (Film, 2002)
Tyler Perry Collection: I can do bad all by myself (Film, 2002)
Adventures of Noah's Park (Film, 2002)
Air Marshal (Film, 2002)
Gang Tapes (Film, 2002)
Washington Heights (Film, 2002)
Audition (Film, 2002)
Civil Brand (Film, 2002)
Barbie as Rapunzel (Film, 2002)
L’auberge espagnole (Film, 2002)
Midnight Mass (Film, 2002)
Bismarck (Film?, 2002)
Arachnid (Film, 2002)
Bloody Mallory (Film, 2002)
Boat Trip (Film, 2002)
Chat Room (Film, 2002)
Widows (Film, 2002)
Children on Their Birthdays (Film, 2002)
Clifford The Big Red Dog: Happy Birthday Clifford (Television, 2002)
Cupid & Cate (Television, 2002)
Sweet Sixteen (Film, 2002)
Dead Above Ground (Film, 2002)
Mass Destruction (Film, 2002)
Denise Austin Pilates for Every Body (Film, 2002)
Final (Film, 2002)
Dinotopia (Television, 2002)
Fear X (Film, 2002)
Stevie (Film, 2002)
Iron Chef USA (Film, 2002)
Sabretooth (Television, 2002)
Fidel (Film, 2002)
Good Advice (Film, 2002)
Hard Lessons (Film, 2002)
Hard Word (Film, 2002)
Hell's Gate (Film, 2002)
Honey Bee (Film, 2002)
Hot Desires (Film, 2002)
House of 1000 Corpses (Film, 2002)
In Love and War (Television, 2002)
Irreversible (Film, 2002)
Comic Book Villains (Film, 2002)
State Property (Film, 2002)
Jonah: A VeggieTales Movie (Film, 2002)
Secretary (Film, 2002)
Joshua (Film, 2002)
Anna Nicole Show (Television, 2002)
Liberty Stands Still (Film, 2002)
Little John (Television, 2002)
Lost Child (Film, 2002)
Cheerleader Ninjas (Film, 2002)
Modern Warriors (Film, 2002)
Cube 2: Hypercube (Film, 2002)
Marines (Film, 2002)
Stephen King's Rose Red (Television, 2002)
Men with Brooms (Film, 2002)
The House That Dripped Blood (Film, 2002)
Mondays in the Sun (Film, 2002)
Monster Garage (Television, 2002)
Monster's Ball (Film, 2002)
My Sister's Keeper (Film, 2002)
Crocodile 2: Death Swamp (Film, 2002)
National Lampoon's Van Wilder (Film, 2002)
Rules of Attraction (Film, 2002)
May (Film, 2002)
Loves Music, Loves to Dance (Film, 2002)
New York Firefighters (Television, 2002)
Operation Enduring Freedom: America Fights Back (Film, 2002)
Pinnochio 3000 (Film, 2002)
Play'd A Hip Hop Story (Television, 2002)
Quest for the True Cross (Television, 2002)
Quicksand (Film, 2002)
R XMAS (Film, 2002)
Redeemer (Television, 2002)
Return of the Native (Television, 2002?)
Roger Dodger (Film, 2002)
Say Nothing (Film, 2002)
Cabin Fever (Film, 2002)
Tyler Perry Collection: I can do bad all by myself (Film, 2002)
Searching for Debra Winger (Film, 2002)
Season on the Brink (Television, 2002)
Seventh Stream (Film, 2002)
Shark Attack 3: Megalodon (Film, 2002)
Lucky Day (Film, 2002)
Shot (Film, 2002)
All Around the Town (Television, 2002)
Snow Queen (Television, 2002)
Fangs (Film, 2002)
Sorcerers & Wizards (Film, 2002)
Soul Survivors: The Killer Cut (Film, 2002)
Sports Illustrated Swimsuit 2002 (Film, 2002)
Standing in the Shadows of Motown (Film, 2002)
Stealing Candy (Film, 2002)
Stranded (Film, 2002)
Eye of God (Film, 2002)
Swindle (Film, 2002)
Trading Spaces (Television, 2002)
Tropical Passions (Film, 2002)
Two Degrees (Film, 2002)
Urban Jungle (Film, 2002)
Edge of Madness (Film, 2002)
Beat (Film, 2002)
Urban Menace (Film, 2002)
Max (Film, 2002)
The Locket (Television, 2002)
We Were the Mulvaneys (Television, 2002)
Wendigo (Film, 2002)
What Killed the Mega Beasts (Television, 2002)
Wishmaster: The Prophecy Fulfilled (Film, 2002)
World Trade Center (Television, 2002)
Badge (Film, 2002)
10.5 (Television, 2003)
29 Palms (Film, 2003)
Long Ride Home (Film, 2003)
Absolon (Film, 2003)
Amandla! (Film, 2003)
Martha Inc. (Television, 2003)
Pretend You Don't See Her (Film, 2003)
A Date with Anna (Film, 2003)
American Chopper Series Black Widow (Television, 2003)
American Chopper Series Fire Bike (Film, 2003)
I Accidentally Domed Your Son (Film, 2003)
Alien Tracker (Film, 2003)
The Snow Walker (Film, 2003)
Baby's Day (Film, 2003)
Bad Bizness (Film, 2003)
Barbie of Swan Lake (Film, 2003)
Before We Ruled the Earth (Television, 2003)
Miami Tail (Film, 2003)
Water's Edge (Film, 2003)
Intimate Power (Film, 2003)
Big Empty (Film, 2003)
Blood Trail (Film, 2003)
Shattered Glass (Film, 2003)
Bloody Streetz (Film, 2003)
Brush with Fate (Television, 2003)
Children of Dune (Television, 2003)
Nez rouge (Film, 2003)
Christmas Box & Timepiece (Television, 2003)
Love Object (Film, 2003)
Clifford the Big Red Dog: King Clifford and Be My Big Red Valentine (Television, 2003)
Clifford the Big Red Dog: Look out, Clifford and Big Fun in the Sun (Television, 2003)
Colorz of Rage (Film, 2003)
Core Challenge Stott Pilates (Television, 2003)
Cut Throat Alley (Film, 2003)
Da Hip Hop Witch (Film, 2003)
Dark Harvest 2 (Film, 2003)
The Job (Film, 2003)
Dark Town (Film, 2003)
The Hustle (Film, 2003)
Dead End (Film, 2003)
Deadly Species (Film, 2003)
Death Watch (Film, 2003)
Kickboxer 2 (Film, 2003)
Denise Austin Power Zone Mind Body Soul (Television, 2003)
Metamorphosis: The Alien Factor (Film, 2003)
Denise Austin Shrink your female fat zones (Television, 2003)
Denise Austin Yoga Buns (Television, 2003)
Denise Austin's FatBlasting
Yoga (Television, 2003)
Devil Winds (Film, 2003)
Devil's Pond (Film, 2003)
Dogville (Film, 2003)
Down Time (Film, 2003)
Dracula's Curse (Television, 2003)
Drug Wars: The Camarena Story (Television, 2003?)
Dude Where's the Party (Film, 2003)
Dummy (Film, 2003)
El Dia Que Me Amen (Film, 2003)
Family Reunion "The Movie" (Film, 2003)
Final Examination (Film, 2003)
Firm and Fit Stott Pliates (Television, 2003)
Flat Abs Stott Pliates (Television, 2003)
Haven’t We Met Before? (Film, 2003)
Fool Proof (Film, 2003)
Frost Portrait of a Vampire (Film, 2003)
Full Clip (Film, 2003)
Gacy (Film, 2003)
Ghost Rock (Film, 2003)
Girl With A Peal Earring (Film, 2003)
Pilot's Wife (Film, 2003)
Go for Broke (Film, 2003)
Guilty By Association (Film, 2003)
Diary of Ellen Rimbauer (Film, 2003)
High Tension (Film, 2003)
Beyond Re-animator (Film, 2003)
Hook'd Up (Film, 2003)
Hot Wheels World Race (Television, 2003)
House of the Dead (Film, 2003)
Huck and the King of Hearts (Film, 2003)
Junior (Film 2003)
Just a Little Harmless Sex (Film, 2003)
Durango Kids (Film, 2003)
Keep Your Eyes Open (Film, 2003)
Killing Words (Film, 2003)
King Pin (Film, 2003)
Kingston High (Film, 2003)
Livin' Tha Life(Film 2003)
Loco Love (Film, 2003)
Love Relations (Film, 2003)
Men seeking women (Film, 2003)
Counter Strike (Film, 2003)
Menace (Film, 2003)
Monster Garage RV Skate Board Half Pipe & Under the Hood (Television, 2003)
Mrs. Santa Claus (Film, 2003)
Nefertiti Resurrected (Television, 2003)
Nemesis Game (Film, 2003)
New World (Film, 2003)
Nine Lives (Film, 2003)
Wonderland (Film, 2003)
Joe the King (Film, 2003)
One Christmas (Film, 2003)
Outlaw Justice (Film, 2003)
Painted House(Television, 2003)
Redemption (Film, 2003)
Robocop: Crash & Burn (Film, 2003)
Rescue Heroes the Movie (Television, 2003)
Rodentz (Television?, 2003)
RottWeiler (Film, 2003)
I Am David (Film, 2003)
Saturday Night Live Collection: The Best of Dana Carvey (Television, 2003)
Saturday Night Live Collection: 25 Years of Music (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Molly Shannon (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Phil Hartman (Television, 2003)
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell (Television, 2003)
Saved By The Bell: Season 1 & 2 (Television, 2003)
Tyler Perry Collection: Madea's Class Reunion (Film, 2003)
The Scheme (Film, 2003)
Season of the Hunted (Film, 2003)
Shot (Film, 2003)
SNL Collection the Best of Chris Rock (Television, 2003?)
SNL Collection the Best of Mike Meyers (Television, 2003?)
The Spring (Film, 2003)
Ju On (Film, 2003)
Step into Liquid (Film, 2003)
Stott Pilates Be Kind to Your Spine (Television, 2003)
Stott Pilates Simple Stretches (Television, 2003)
A Jersey Tale (Film, 2003)
Submarines (Television, 2003)
Buffalo 66 (Film, 2003)
Diamond Edge (Film, 2003)
Sucker Punch (Television, 2003)
Suicide Blonde (Film, 2003)
Summer of Fear (Film?, 2003?)
Swirl (Film, 2003)
Tapped Out (Film, 2003)
The Target (Film, 2003)
They Hated It (Film, 2003)
Detention (Film, 2003)
Strike Force (Film, 2003)
Tons of Trouble (Film, 2003)
R.S.V.P. (Film, 2003)
Twenty-nine Palms (Film, 2003)
A Problem with Fear (Film, 2003)
Give it Up (Film, 2003)
Confidence (Film, 2003)
Trading Spaces (Television, 2003)
Standing in the Shadows of Motown (Film, 2003)
Undead (Film, 2003)
War of the Planets (Film, 2003)
When Thugs Cry (Film, 2003)
Will & Grace: Season 1 (Television, 2003)
5ive Days to Midnight (Television, 2004)
According to Spencer (Film, 2004)
Sweet Potato Pie (Film, 2004)
Alone in the Dark (Film, 2004)
American Crime (Film, 2004)
Baby Moves (Television, 2004)
Alien 3000 (Film, 2004
Senorita Justice (Film, 2004)
Barbie as the Princess and the Pauper (Film, 2004)
Beyond the Sea (Film, 2004)
Hail Caesar (Film, 2004)
Musical Baby (Film, 2004)
The Reagans (Film, 2004)
Black Horizon (Film, 2004)
Blood Trap (Film, 2004)
Out on Parole (Film, 2004)
Red Siren (Film, 2004)
Boomtown: Season One (Television, 2004)
The Nest (Film, 2004)
Born into Brothels (Film, 2004)
L’incomparable mademoiselle C. (Film, 2004)
Los Debutantes (Film, 2004)
Brave New Girl (Film, 2004)
Care Bears Journey to Joke-a-lot (Film, 2004)
Category 6: Day of Destruction (Television, 2004)
Christmas Carol (Television, 2004)
Chronicle of the Raven (Film, 2004)
Laffs from the hood Vol. 1 (Film, 2004)
Monster Man (Film, 2004)
Clifford the Big Red Dog: Rock N' Roll and Team Clifford (Film, 2004)
Clifford's Puppy Days Helping Paws Puppy Playtime (Film, 2004)
Clifford's Puppy Days, New Friends, Little Puppy Big Adventures (Film, 2004)
Control Room (Film, 2004)
The Cooler (Film, 2004)
Danny Deckchair (Film, 2004)
Dark Harvest (Film, 2004)
Dead Doll (Film, 2004)
Denise Austin Power Zone Volume 3 (Television, 2004)
Denise Austin Wellness Zone Workout (Television, 2004)
Denise Austin's Personal Training System (Television, 2004)
Dias de Santiago (Film, 2004)
Dirty Dancing Havana Nights (Film, 2004)
Dracula 3000 (Television, 2004)
Dragons (Television, 2004)
Dream Keeper(Television, 2004)
Earthsea (Television, 2004)
Elvis Has Left the Building (Film, 2004)
Employee of the Month (Film, 2004)
Eye 2 (Film, 2004)
Farscape: The Peacekeeper Wars (Television, 2004)
First to Die (Television, 2004)
Fisher Price Fun to Learn Collection (Film, 2004)
Fisher Price Storytime Collection (Film, 2004)
Five People You Meet In Heaven (Television, 2004)
Freestyle (Television, 2004)
Gargoyle (Film, 2004)
Ghost Watcher (Film, 2004)
Ginger Snaps Back: The Beginning (Film, 2004)
Gone But Not Forgotten (Television, 2004)
Hittin It! (Film, 2004)
House of D (Film, 2004)
In Enemy Hands (Film, 2004)
Infection (Film, 2004)
Keys to the house (Film, 2004)
King Solomon's Mines (Television, 2004)
Knots (Film, 2004)
Late Night with Conan O'Brien The Best of Triumph the insult comic dog (Television, 2004)
Lion in Winter (Film, 2004)
Little People Creativity Collection (Film, 2004)
Saw (Film, 2004)
Little People Friendship Collection (Film, 2004)
Little Yogis (Film, 2004)
Motorcycle Mania 2 (Television, 2004)
Nature's Baby (Film, 2004)
Open Water (Film, 2004)
Party Animalz (Film, 2004)
Popeye's Voyage (Film, 2004)
Possessed (Film, 2004)
Premonition (Film, 2004)
Providence Collection (Television, 2004)
Punisher (Film, 2004)
Reversible Errors (Television, 2004)
Riding the Bullet (Film, 2004)
Rude Boy (Film, 2004)
Saturday Night Live The Best of Chris Kattan (Television, 2004)
Saturday Night Live The Best of Christoper Walken (Television, 2004)
Saturday Night Live The Best of Tracy Morgan (Television, 2004)
Saturday Night Live The Best of Will Ferrell Volume 2 (Television, 2004)
Saved By The Bell Season 3 & 4 (Television, 2004)
Serial Killing 101 (Film, 2004)
Serial Slayer (Film, 2004)
Care Bears: Journey to Joke-a-lot (Film, 2004)
Shadow of Fear (Film, 2004)
SNL Collection the Best of Eddie Murphy (Television, 2004)
SNL The Best of Will Ferrell (Television, 2004)
Spookley the Square Pumpkin (Television, 2004)
Care Bears: Kingdom of Caring (Film, 2004)
Stage Beauty (Film, 2004)
Stott Pilates Core Balance (Television, 2004)
Stott Pilates PainFree
Posture (Television, 2004)
Stott Pilates Strong & Streamlined (Television, 2004)
Survival of the Illest (Film, 2004)
They are among us (Television, 2004)
Toolbox Murders (Film, 2004)
Prey for Rock & Roll (Film, 2004)
Vampiyaz (Film, 2004)
Wai Lana Yoga Beginners Workout (Television, 2004)
Wai Lana Yoga Wake Up Body (Television, 2004)
Wai Lana's Little Yogis (Television, 2004)
Denise Austin Power Zone (Television, 2004)
Godsend (Film, 2004)
Wai Lana's Yoga Toning Workout (Television, 2004)
War Stories (Television, 2004)
Way Past Cool (Film?, 2004)
Werewolf Hunter (Film, 2004)
Will & Grace season 2 (Television, 2004)
Denise Austin Get Fit Fast (Television, 2004)
Adventures of Hercules (Film, 2004)
Will & Grace: Season 3 (Television, 2004)
Cronos (Film, 2004)
WWII Road to Victory (Television, 2004)
Zodiac Killer (Film, 2004)
La Vida Que Te Espera (Film, 2004)
Profile of a Serial Killer (Film, 2004)
5 x 2 (Film, 2005)
Bad Trip (Film, 2005)
Barbie & the Magic of Pegasus (Film, 2005)
Fugitive Hunter (Film, 2005)
Paranoid (Film, 2005)
Laffs from the hood Vol. 2 (Film, 2005)
Black Gate (Film, 2005)
Final Cut (Film, 2005)
A Fond Kiss (Film, 2005)
Frankenstein (Film, 2005)
Road Kings (Film, 2005)
Bloodline (Film, 2005)
Care Bears Big Wish Movie (Film, 2005)
Clifford the Big Red Dog Doggie Detectives (Film, 2005)
Clifford the Big Red Dog: Everyone Love Clifford! And Good Friends, Good Times (Film, 2005)
Alice Through the Looking Glass (Film, 2005)
Cross Bones (Film, 2005)
Denise Austin Blast Away The Pounds (Television, 2005)
Denise Austin Burn Fat Fast (Television, 2005)
Descent (Film, 2005)
Desperate Souls (Film, 2005)
Detective (Television, 2005)
Devils Rejects (Film, 2005)
Crash (Film, 2005)
Cube Zero (Film, 2005)
Madhouse (Film, 2005)
Diary of a Mad Black Woman (Film, 2005)
Dragons Metal Ages (Film, 2005)
Ghetto Dawg 2 (Film, 2005)
Ghost Watcher II (Film, 2005)
Happy Endings (Film, 2005)
Alien 3000 (Film, 2005)
Heebie Jeebies (Film, 2005)
Hercules (Television, 2005)
Inspector Gadget's Biggest Caper Ever (Film, 2005)
Killer Upstairs (Film, 2005)
The Mangler Reborn (Film, 2005)
Maya & Miguel Twice the Fun (Film, 2005)
Maya& Miguel Funny FixUps (Film, 2005)
Meet the Koala Brothers (Film, 2005)
Miss Spiders' A Cloudy Day in Sunny Patch (Film, 2005)
Miss Spider's All Pupa'ed Out (Film, 2005)
7 Mujeres, 1 Homosexual y Carlos (Film, 2005)
Blind Horizon (Film, 2005)
The Cookout (Film, 2005)
Eulogy (Film, 2005)
Partner(s) (Film, 2005)
Lil' Pimp (Film, 2005)
Perfect Neighbor (Television, 2005)
Rize (Film, 2005)
Santa's Slay (Film, 2005)
Saturday Night Live Best of Jimmy Fallon (Television, 2005)
Saturday Night Live Classic Collection : The Best of Gilda Radner (Television, 2005)
Saturday Night Live Classic Collection: The Best of Dan Aykroyd (Television, 2005)
Saturday Night Live The Best of John Belushi (Television, 2005)
Saturday Night Live The Best of Jon Lovitz (Television, 2005)
Saturday Night Live: Live from New York the First Five Years (Television, 2005)
Saved By The Bell Season 5 (Television, 2005)
A Different Loyalty (Film, 2005)
The Slaugtherhouse Massacre (Film, 2005)
Slipstream (Film, 2005)
State Property 2 (Film, 2005)
Subzero (Film, 2005)
Tell Them Who You Are (Film, 2005)
The Off Season (Film, 2005)
Tyler Perry Collection (Film, 2005)
Denise Austin Hit the Spot Pilates (Television, 2005)
Tyler Perry Collection: Meet the Browns (Film, 2005)
Moonlighting: Season 1 and 2 (Television, 2005)
ManThing (Film, 2005)
Vampire Assassin (Film, 2005)
We're Here to Help (Film, 2005)
Will & Grace: Season 4 (Television, 2005)
Zombiez (Film, 2005)
Switch Killer (Film, 2005)
Redneck Comedy Roundup (Television, 2005)
Tyler Perry Collection: Madea's Family Reunion (Film, 2006)
Adventures in Care-a-lot (Television, 2007)
Speed of Life (Film, 2007?)
Wannabes (Film, 2007?)

Kenneth G. McNeill fonds

  • UTA 1562
  • Fonds
  • 1944-2002

This fonds documents Professor Kenneth McNeill's research and publishing activities through professional correspondence (Series 1), drafts and typescript of articles, reviews, addresses, referee reports, research data and notes (Series 2 &3). Series 3, in particular, documents research undertaken in the Steel Room in the Department of Physics. Series 4, 5 and 6 document some of his administrative duties within the University and in particular Electron Linear Accelerator committee, and the Radiation Protection Authority. Lecture notes (Series 7) from courses taught both at the University of Glasgow (1952-1957) and at the University of Toronto (1958-1996) document his teaching responsibilities, while early course notes (Series 9) document his education at Oxford in the 1940s.

Prof. McNeill was also an active consultant outside the University, mainly for government but also for industry. Series 8 contains files relating to this consultancy work and in particular to his work on nuclear preparedness for Emergency Planning Ontario, a department within the Ontario Solicitor General’s office. Series 10 contains the collected material for a study on radon levels in Newfoundland mines that Prof. McNeill did for the Atomic Energy Board of Canada.

Accessions: B1994-0004, B2005-0004

McNeill, Kenneth G.

Gary Pieters fonds

  • UTA 1662
  • Fonds
  • 1989-1996

These records document Mr. Pieters student activities and as an alumnus of New College at the University of Toronto. Mr. Pieters was an active participant in the development of Caribbean students' activities such as the West Indian Students Association. As a student teacher at the Faculty of Education he was active in the Future Teachers Club, a group devoted to promoting teaching as a profession for African Canadians. Included are correspondence, brochures, flyers, clippings, photographs, reports and notes.

Pieters, Gary

Blanche Lemco van Ginkel fonds

  • UTA 1924
  • Fonds
  • 1962-1992

Consists of records documenting Blanche van Ginkel's career as a professor of architecture in the Faculty/School of Architecture and Landscape Architecture, mainly from 1977 to 1990.

van Ginkel, Blanche

Barry French fonds

  • UTA 1293
  • Fonds
  • 1955-1999

To varying degrees, records in this fonds document key components of Prof. French’s career both within UTIAS and as an outside consultant. His education in the newly developing field of aerospace science is documented in his course notes found in Series 10. These notes were kept specifically to document the early teaching of this subject since Prof. French took courses from Professors Ben Etkin and Irvine Glass whose papers are also held by the University Archives. General correspondence files in Series 1, talks and papers found in Series 2 and 3 as well as course lectures found in Series 7 document his broad role as a university professor including his publishing activities, his relationship with other professionals and his role as an academic advisor and teacher. His role as an administrator both at the University and on the boards of professional associations are only marginally documented in two small series of records: University of Toronto, Series 6 and Professional Associations Series 8.

While Series 5 Research is by far the largest series in this fonds, it is mainly confined to the latter part of his career relating to research supporting SCIEX. Except for a few files, early research files are absent from this accession and researchers interested in research in the 1960s leading to Prof. French’s participation in the Viking project will have to make due with records found in Series 2 and 3 and possibly some correspondence in Series 1. The strength of this fonds is how well it documents the research at SCIEX, one of Canada’s most successful companies to evolve from a university research facility. Most records in Series 5, as well administrative files in Series 6 SCIEX, give a good picture of SCIEX’s evolution including the research undertaken, the funding sources available at the time, the business strategies that let to its success and specifically the instrumental role Prof. French played in this commercial enterprise. These records will be of interest to anyone researching the commercialization and marketing of technology in the Canadian setting. SCIEX is also a successful example of cooperation between industry and a university with the support of government agencies.

French, Barry

Hastings (John E. F.) Family fonds

  • UTA 1355
  • Fonds
  • [188-?]-2002

Records of two generations of the Hastings family, relating primarily to Elgin Rowland and Mary Ferguson Hastings and their son, John Elgin Ferguson Hastings. Included are course notes and laboratory notes, certificates and photographs documenting Elgin Hastings’ years (1908-1913) as a medical student at the University of Toronto, and correspondence, certificates and photographs relating to his wife’s life and activities. Most of the records document the activities of John Hastings as a student, especially the University of Toronto Schools and medicine (1945-1954) at the University of Toronto; his career as a professor of and administrator in public health administration at the University of Toronto (1956-1993), and as a advisor and consultant on community and public health issues from the local to international levels. The correspondence includes many letters from contacts in India and Japan; there are also research materials, manuscripts of articles, books and addresses, conference files; studies, including the Royal Commission on Health Services, the Community Health Centre project, the Sault Ste. Marie study and the Canadian Caribbean Health Initiative; and files on his involvement with Canadian Council of Churches projects and with the United Church of Canada. Included are photographs, an audiotape, two videos, and a number of artifacts.

Hastings (John E. F.) Family

Blake Wrong family fonds

  • UTA 1069
  • Fonds
  • [188-] - [192-]

This accession of the Blake Wrong Family Fonds consists mainly of family portraits, small photographs and one album. Included are portraits of Samuel and Rebecca Blake, Gerald, Margaret, Francis and Vershoyle Blake as well as Harold, Murray and Hume Wrong.

There is also some memorabilia belonging to various members of the Wrong and Blake families including Harold Wrong, Murray Wrong and Gerald Blake. There are items relating to Ridley College (1906, 1923), to the Kappa Alpha Society (1911-1916), as well as two booklets of poems: 1) Verses by Harold Wrong, and 2) By-Products 1911-1919 by Murray Wrong. As well, there are there two pieces of correspondence written by Gerald Blake from the front during World War I.

Blake Wrong family

George Franklin Rogers fonds

  • UTA 1718
  • Fonds
  • 1888-1945

Fonds consists of 3 accessions

B1978-0035: 6 certificates and diplomas and 2 medals awarded to George Franklin Rogers (3 boxes, 1888-1934)

B1987-0025: Addresses made by George F. Rogers, an educator and Ontario Deputy Minister of Education from 1940 until his death in 1945. There are also some press clippings about his career as well as photographic portraits of Rogers. (1 box and 5 photographs, 1940-1945)

B1989-0022: An examination paper, ca. 1892. (1 folder)

Rogers, George Franklin

Arnold Maria Walter fonds

  • UTA 1935
  • Fonds
  • 1937-1940, 1970-1973

Fonds consists of 2 accessions

B1979-0014: Portraits of children, possibly related to Professor Walter. Many photoprints are undated. Taken by Unique Art Studio; Len Hillyard, Saskatoon. Other photographers unknown. 1937-1940

B1995-0025: Course notes from a Spanish course taken by Professor Walter in 1970-71; notes and lecture notes in German and English. 1970-1973

Walter, Arnold Maria

Arthur Ewart Parks fonds

  • UTA 1638
  • Fonds
  • 1914-1969

Correspondence, course and lecture notes relating to his early education at University of Toronto Schools, Upper Canada College and as undergraduate and medical student at the University of Toronto; diaries, addresses, and publications documenting Arthur Parks' education, his military service in the Royal Canadian Army Medical Corps during World War II, and his subsequent career in the insurance business. Also includes course notes of Park's aunt, Mary Louise McLennan, in Education, 1914-1915. Photograph of Camp Borden.

Parks, Arthur Ewart

William Thomas James Easterbrook fonds

  • UTA 1233
  • Fonds
  • 1933-1983

This fonds consists of a mix of documents and records pertaining to Easterbrook’s various professional roles, including those of teacher, researcher, and administrator. Of the three accessions that make up the fonds, B1975-0030 consists of correspondence with Harold Innis as well as assorted notes, including those taken from discussions with Innis during his final months; B1979-0039 consists of correspondence, memoranda, reports, notes, and manuscripts documenting Easterbrook’s roles as professor and head of the Department of Political Economy; while B1985-0011 consists of textual and graphic records documenting Easterbrook’s teaching activities and term as Chairman of the Department of Political Economy. There is thus considerable overlap between the aforementioned accessions. The organization of the fonds into series consequently reflects this overlap such that several accessions often appear in a single series.

Easterbrook, William Thomas James

Robert Edward Dale fonds

  • UTA 1194
  • Fonds
  • 1951-1953

Scrapbook of press clippings and copyprints relating to Bob Dale's athletic achievements in intercollegiate football; souvenir programme for football games; three copy photonegatives; one negative and one positive microfilm reel of the textual material.

Dale, Robert Edward

William John Nicol fonds

  • UTA 1615
  • Fonds
  • 1911-1920

Two photographs belonging to Engineering Graduate, William John Nicol (B.A.Sc. 1920) including: Phi Sigma Tau Fraternity, Alpha Chapter, 1919-1920 and Faculty of Applied Science Graduating Class 1920.

Nicol, William John

Henry John Cunningham Ireton fonds

  • UTA 1419
  • Fonds
  • 1827-1973

Correspondence, reports, course and lecture notes, photoprints, etc., documenting the career of H.J.C. Ireton as a professor of physics; included are files of professors James Loudon, J.C. McLennan, and E.F. Burton.

Ireton, Henry John Cunningham

University of Toronto. Office of the President fonds

  • UTA 0166
  • Fonds
  • 1906-2005

This fonds contains 75 accessions. See accession-level descriptions for more details

A1966-0003: Biographies of honorary degree recipients, eulogies and miscellaneous speeches and publications of Robert Alexander Falconer.

A1967-0007: Correspondence files of Robert Alexander Falconer (1906-1932), budget estimates (1910-1933), working records for the President's Reports (1910-1921), and sessional appointments (1906-1933).

A1967-0009: Telegrams, newspaper clippings and documents accumulated by Robert Alexander Falconer (1915-1922). Includes notes and correspondence of Fran‡ois Charles Archile Jeanneret relating to his research on Falconer.

A1968-0006: Correspondence and subject files of President H.J. Cody with and about academic and administrative units of the University ;film relating to convocation entitled "Through These Doors"; annotated map of The World from the National Geographic Society, 1922.

A1968-0007: Correspondence and subject files relating to the presidency of Sidney Earle Smith (1945-1957); subject files of the Assistant to the President, Claude Thomas Bissell (1946-1952); subject files of Bissell (1952-1953); estimates and sessional appointments (1933-1941); minutes of the Carnegie Foundation (ca. 1908-1931). Architectural drawing (1 sheet) of University of Toronto Connaught Laboratories Polio Vaccine Laboratory, 1955.

A1969-0005: Speeches of Sidney Earle Smith including citations relating to honorary degrees, and speeches on education, politics and religion.

A1970-0002: Minutes of meetings and draft rules of procedure.

A1971-0007: Correspondence, documents and reports of the Special Committee of the Board of Governors on the Affairs of the Royal Ontario Museum (1947-1962), Special Senate Committee to Consider Future Enrolment Developments (ca. 1963), and President's Committee on the School of Graduate Studies (1947-1965).

A1971-0011:Correspondence and subject files of Claude Thomas Bissell as President; estimates and sessional appointments relating to the presidency of Henry John Cody; and staff reports and installation of Vincent Massey as Chancellor during the presidency of Sidney Earle Smith; correspondence of Bissell as Vice-President including some files of Murray George Ross, Executive Assistant to the President (1954-1957).

A1972-0001: Citations and greetings received from various universities on the installation of Pauline Mills McGibbon as Chancellor.

A1972-0026: Miscellaneous files relating to the presidency of Claude Thomas Bissell, including: files regarding the Advisory Committee to the President for the General Hospital and the University (1959-1960); files on Scarborough and Erindale Colleges (1963-1964); files on the Canadian University Foundation commission on the financing of higher education (1963). Also includes correspondence of Henry John Cody, Chairman of the National Conference of Canadian Universities, relating to military training (1940-1941).

A1972-0033: Correspondence relating to Frank Hawkins Underhill (1939-1941); and correspondence and legal documents relating to James Alexander Craig's dispute with the university over mandatory retirement (1915-1923).

A1973-0029: Estimates and sessional appointments (1944-1945); subject office files (1941-1971); subject files of Claude Thomas Bissell as Assistant to the President (1948-1951) and as Vice-President (1952-1954); and subject files of the Academic Subcommittee of the Committee of Presidents of Provincially Assisted Universities and Colleges of Ontario.

A1973-0037: Film and sound elements for the production of the filming of the Installation of President John R. Evans, 28 September 1972.

A1973-0040: Programmes and other documentation relating to installations, memorial services, building openings and honorary degrees from the files of the Ceremonials Assistant; includes two sheets of architectural drawings of "Plans of seating arrangement for installations of President Evans, 28 September 1972.

A1973-0044: Files accumulated by research assistant Col. C.G.M. Grier for the writing of Claude Thomas Bissell's account of his administration.

A1974-0014: Files from the Ceremonials Assistant including sample invitations, tickets and programmes produced for the Special Convocation conferring the degree of Doctor of Laws upon His Excellency, Kukuei Tanaka, Prime Minister of Japan; also includes bound volume of photographs relating to the University of Toronto, a facsimile of one presented to Mr. Tanaka.

A1974-0019: Files of the Research Assistant including records of the Council of Ontario Universities (1970-1973), the Council of Ontario Universities' Subcommittee on Research and Planning (ca. 1964-1972), and the Governing Council's Planning and Resources Committee (1972-1973) and Strategic Planning Committee (1972- 1973); includes minutes of the Advisory Committee on Policy and Planning (1960-1963).

A1975-0005: Correspondence and subject files from the office of Donald Frederick Forster, Executive Assistant to the President (1965-1967) and Vice-Provost (1967-1970). Also includes records of the Faculty of Dentistry Curriculum Review Committee of which Forster was chairman (1967-1969).

A1975-0019: Includes files relating to convocations and formal openings (1964-1972), Southam Fellows (1962-1964), Edgar Stone Lectureship in Dramatic Literature (1959-1964) and minutes and reports from the Senate Committee on Teaching Loads, Board of Governors' Advisory Planning Committee and its Subcommittees as well as the Plateau Committee.

A1975-0021: Includes files from the Office of the President (1963-1967); Acting President (1967-1968); Vice-President (1954-1959) and the Executive Assistant to the President (1960-1965).

A1976-0020: Correspondence, subject files and accounts of Donald Frederick Forster, Vice-Provost and Executive Assistant to the President, relating to presidential advisory committees, sub-committees, the Committee on Accommodation and Facilities (CAF), travel interviews and research accounts.

A1977-0019: Consists of correspondence and subject files regarding academic and administrative divisions, Board of Governors, University organizations, presidential advisory committees, educational institutions and organizations.

A1977-0035: Consists of committee files including minutes and supporting documentation, correspondence, subject files pertaining to Finance Committees (1964-1973), Resources Planning Committee/Planning and Resources Committee (1967-1974), Committee on Stack Access to Robarts Library (1972), Committee of Presidents of Universities of Ontario (1962-1970), Council of Universities of Ontario.

A1978-0028: Consists of correspondence and subject files (1971-1973), records of the Commission on University Government (1968-1970), Humanities and Social Sciences Rresearch Library (1963-1971), President's Council (1965-1966), and Presidential Research Committee (1964-1968).

A1978-0048: Invoices, receipts,cheque stubs, equipment and supply lists and correspondence for Toronto General Hospital and the University Base Hospital, 1915-1919; proceedings of the Parliamentary Committee on the Organization and Administration of the University of Toronto, 1922-1923; background material, reports and correspondence relating to the Conference on the Future of the Canadian Federation, 1976-1977; photoprints and 2 framed copies of coats of arms.

A1979-0030: Consists of correspondence of N.S.C. Dickinson, Assistant to the President (1973-1975), correspondence and committee files on the Sesquicentennial Celebrations Committee from J.H. Sword, President's Special Assistant (Institutional Relations) (1973-1976). Also includes files on visits and retreats (1973-1977).

A1979-0042: Consists of subject files, speeches and messages of university presidents from Sidney Smith to John R. Evans (1956-1978), files of the Vice-President Institutional Relations & Planning John Sword (1972-1973), and files of research assistant Frances Ireland (1906-1976). Subject files include budget (1973-1979), submissions to the President's Report (1962-1978), Operating Grants (1968-1979), administrative retreats (1976-1977), materials relating to the Ontario Council on University Affairs (1973-1975), task forces, pension, and various reports.

A1979-0051: Consists of subject and correspondence files on academic and administrative divisions, organizations, educational organizations, other universities, government agencies, boards and councils (1973-1975), speeches and citations by Claude Bissell (19481-1971), staff conspectus and estimates (1956-1966), survey of staff (1956-1963).

A1979-0057: Consists of files of the Research Assistant in the Office of the President ( Frances Ireland and secretary Dorothy Robertson) regarding boards, committees and task forces, other universities, presidential speeches; files of the Vice-President Institutional Relations & Planning, as well as minutes of the Simcoe Circle meetings (1972-1978), the Policy and Planning Committee (ca. 1959-1975), and miscellaneous reports on teacher's training, and the Secondary-Post-Secondary Interface Study (1976-1978).

A1980-0029: Consists of financial records, correspondence, projects and programme supported by the Varsity Fund (1964-1979); other files (1970-1979) deals with the Office of the Vice-President and Registrar, the Office of the Special Assistant to the President Institutional Relations, and visits by foreign academics, dignitaries and conference on the U of T campus, as well as statistical reports.

A1981-0007: Consists of correspondence, reports and background materials of the Special Committee of the Board of Governors on Affairs of the Royal Ontario Museum (1962-1963); draft constitution and statutes, minutes, notices of the Council and Committees of University College, Dar es Salaam (Tanzania); correspondence with Professor Robert C. Pratt of the Department of Political Economy (Principal of University College, Dar es Salaam) regarding the University of East Africa (1962-1964).

A1981-0058: Consists of administrative files regarding other Canadian universities, government, educational associations, Governing Council, councils and committees, office accounts.

A1982-0021: Files containing correspondence, minutes, reports, memoranda etc relating to faculties, other faculties and schools, centres, institutes, colleges, U. of T. administration and organization, general correspondence, universities etc.

A1983-0035: Correspondence, memoranda, copies of reports of Presidential
Advisory Committees and Task Forces on Academic Appointments, Athletic Building, Computer Service, Future of Criminology, Gerontology, Information Systems, Music, OISE/Faculty of Education, Pensions, Supplementary Income & Related Activities, Symons Report, Transitional Year Programme, and Women. Includes a file on Canada-USSR Exchange.

A1983-0053: 2 reel to reel - Dr. John Evans on the Betty Kennedy show, one of which is a discussion on China, 1973
1 Video (3/4") - Sesquecentennial Birthday Cake Ceremony: off air recordings from various newscasts in the Toronto Area, 1976
2 slides - Resident Staff, Hospital for Sick Kids, 1936-37

A1984-0026: Consists of administrative files of J.H. Sword, Special Assistant to the President (Institutional Relations) and administrative files of the Office of the President including correspondence, minutes, reports and accounts relating to university organization and administration, centres, colleges, faculties, institutes, programs, educational associations, governments and Ontario universities.

A1985-0016: Administrative files of James M. Ham, including correspondence, memoranda, minutes and committee reports pertaining to faculties, schools, centres, institutes, programs, colleges, university administration, governments, educational associations, other universities, general correspondence and office accounts.

A1986-0002: Administrative files regarding academic and administrative divisions, awards, councils and comittees, alumni, budgets, and the National Fund campaign (1956-1964); administrative files of J.H. Sword, Executive Assistant to the president (1963-1964). Also includes records regarding the Provincial University Matriculation Board (1960-1966); records of the Special Salary Committee of the Board of Governors (1959-1960).

A1986-0021: Administrative files regarding academic and administrative divisions, University organizations, the Royal Ontario Museum, general correspondence, educational associations, the Ontario Institute for Studies in Education (O.I.S.E.), other universities, and office accounts.

A1986-0051: Memorandum by President G.E. Connell dated October 22, 1986 regarding events during the week of October 15-18 (when a rally was held at Queen's Park to support Ontario University base funding).

A1987-0020: Consists of administrative records by faculties, schools, centres, institutes, programs, colleges, university administration and organizations, governments, educational associations, Ontario universities and other general correspondence.

A1988-0015: Correspondence with Department of Chemistry (1956), with the Committee on University Affairs (1970-1971), and correspondence regarding university budgets (1969-1970).

A1989-0016: Administrative files on academic and administrative divisions, governments, educational associations, Governing Council, as well as general correspondence.

A1989-0021: Consists of records of the Ceremonials Assistant to the President, including administrative records (1910-1986), convocation files (1977-1987), convocation addresses (1974-1987), and honorary degree files (1966-1985)

A1990-0021: Includes minutes, memoranda, correspondence and reports of Policy and Planning Committees (1958-1963), administrative files regarding alumni affairs, private funding, University of Toronto Press (1977-1980), and administrative files on academic and administrative divisions, governments, educational associations, other universities, Governing Council, and general correspondence.

A1992-0024: Arranged in the following series: Academic Divisions; Centres; Institutes, and Programs; Colleges; U. of T. Administration; General Correspondence; Other Universities; Educational Organizations; Governing Council; Council of Ontario Universities; and Governments.

A1994-0013: Includes correspondence, administrative and subject files regarding academic divisions, centres, institutes, programmes, U. of T. administration, colleges and universities, educational associations, post-secondary institutions, governments, as well as general correspondence and subject files

A1995-0011: Consists of an autographed copy of the program and lunch menu held in the Great Hall of Hart House in honour of the new Governor General and hosted by the Premier of Ontario. Printed in English and French.

A1998-0008: Subject files containing correspondence, reports, minutes of meetings, etc relating to academic divisions centres, chairs, institutes and programs, federated and constituent universities and colleges administration, governments, educational associations and general.

A1998-0019: File of Claude Bissell with documents on Proposal for Administrative Changes at University of Toronto (1967). File of John Evans with correspondence and notes on search for replacement for D. Forster, V-P and Provost (1974-1975).

A2003-0008: Correspondence file for President Sidney Smith containing letters relating to titles, ranks, salaries, stipends of teaching staff.

A1983-0049: Draft, annotated and final versions of addresses, speeches and articles by Dr. Evans during his term as Dean of the Faculty of Medicine at McMaster University (1970-1972) and during his presidency at the University of Toronto (1972-1978). Includes speeches by other individuals (1971-1977) and report, statement, press release and correspondence.

A1988-0013: Panoramic view of official farewell to University of Toronto No. 4 Base Hospital, at Convocation Hall, 11April 1915, taken by the Toronto Sunday World.

A2001-0014: Photographs used in the Report of the Office of the President. Some of the unique images include views of the Kommos excavation site in Crete, the Dental Clinic Shout on Augusta St., Fine Arts students sculpting in studio, the School of Dental Therapy in the North West Territories and Health unit in Sioux Lookout.

A2006-0013: Predominantly consists of records from the Office of President Robert Prichard covering the years 1993-1999 and arranged in the following series: Academic Divisions; Centres, Chairs Institutes, and Programs; Federated and Constituent Universities and Colleges; Administration; Post-Secondary Institutions; Educational Associations; and Governments. There are also the President’s appointment books, 1984-2003.

A2008-0004: Approx 27,000 photographs, originally contained in 92 binders document convocation from 1991 to 2005 as well as several other events in these years. Included are: Special Convocation for George Bush (1997), Desmond Tutu 2000 and the Dalai Lama 2004; special lectures, receptions and farewell parties; presidential installations (Birgeneau 2001, Naylor 2005) and installation of Chancellor Vivien Poy (2002) ; ground breaking ceremonies for the Bahen Centre (2000), the Centre for Cellular and Biomolecular Research (2002) new Pharmacy Building (2003) and new U.C. residence (2003); openings of the Munk Centre (2000) and Graduate House (2000); Governing Council dinners; celebrations such as the 175th anniversary (2003) and the 120th Status of Women anniversary (2004).
A1977-0021
A2007-0003
A1977-0023
A1977-0052
A1978-0007
A1985-0017
A1985-0021
A1985-0042
A1985-0001
A1978-0046
A1978-0065
A1979-0031
A1980-0015
A2002-0011
A1992-0001
A1980-0019
A2011-0008

University of Toronto. Office of the President

Edward W. Nuffield fonds

  • UTA 1621
  • Fonds
  • 1940-1973

Correspondence, course notes as student (1941-1942), undergraduate teaching materials, research data files relating to minerals and x-ray crystallography, subject files of product catalogues by various corporations of Dr. E.W. Nuffield, Department of Geological Sciences.

Photographs of field work ca 1940s include photoprints and negatives documenting Prof. Nuffield's geological expeditions with the Geological Survey of Canada and the Ontario Department of Mines. Locations include Mason Creek - Germansen Landing District and Cash Creek British Columbia as well as the Montreal River District and Harker Township in Ontario.

Nuffield, Edward Wilfrid

John N. Mappin fonds

  • UTA 1518
  • Fonds
  • 1926-1992

Collection by John Mappin, documenting the life of Joseph E. McDougall and The Goblin. Includes biographical material as well as correspondence, clippings, manuscripts and typescripts documenting the career of Joseph E. McDougall, a Canadian humorist; examples of sketches by Richard Taylor who also worked on the Goblin, including an original sketch of the Goblin's editorial offices; clippings and articles about the Goblin, including one original poster from 1926.

Mappin, John N.

Doris Huestis Mills Speirs Papers

  • CA OTUTF MS COLL 00319
  • Manuscript Collection
  • 1917-1981

Collection of Thoreau MacDonald papers (1917-1981) and others in the Canadian and Americn art world in the 1920s.

Speirs, Doris Huestis Mills

Results 151 to 200 of 797